Aktualizacja: 12.06.2016 14:09 Publikacja: 12.06.2016 13:00
Foto: www.sxc.hu
O obniżeniu wieku emerytalnego, tak hucznie zapowiadanego przez kandydata na prezydenta pana Andrzeja Dudę, przycichło. Ale czego to się ludziom nie obiecuje, startując na stanowisko prezydenta. I tak lepsze to niż obiecywanie muru między USA a Meksykiem, zapowiadanego przez republikańskiego kandydata Donalda Trumpa. I jedna, i druga obietnica są po prostu nieprzemyślane i nierealne. Nie mam cienia wątpliwości, że prezydent Duda został zwyczajnie podpuszczony przez doradców. Nie przewidzieli, że PiS będzie miał większość parlamentarną i niewykonania obietnic przedwyborczych nie da się zrzucić na innych? Gdyby na przykład dzisiaj, pan prezydent podpisał ustawę o obniżeniu wieku emerytalnego do 60 i 65 lat i jak to zwykle wprowadził ją w życie bez vacatio legis, to od 2 do 3 milionów pracowników mogłoby natychmiast wystąpić o przywileje do ZUS. Oczywiście ZUS pieniędzy nie ma, ale to państwo gwarantuje jego wypłacalność. Tego, moim zdaniem, budżet by już nie wytrzymał. Wszystkie agencje ratingowe – z Moody's na czele obniżyłyby wiarygodność wypłacalności Polski. Więc nie czekałbym na miejscu potencjalnych beneficjantów na szybkie obniżenie wieku emerytalnego, tylko radzę pilnować, żeby dociągnąć w zdrowiu do swoich lat – podwyższonych.
Chcesz wiedzieć, ile osób w Polsce nosi twoje nazwisko? A może zastanawiasz się, jak popularne jest imię, które planujesz nadać dziecku? Możesz to sprawdzić w kilka minut zaglądając na portal dane.gov.pl. To źródło bezpłatnych, wiarygodnych i aktualnych informacji m.in. na temat obszarów takich jak ludność i społeczeństwo, gospodarka i finanse, edukacja, kultura i sport czy transport.
Choć pobyt w szpitalu w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia jest darmowy dla osób ubezpieczonych, to jednak nie wszystko okazuje się bezpłatne. Za co pacjent musi zapłacić i czy jest to zgodne z przepisami?
Za nami dopiero pierwsze tygodnie nowego roku szkolnego 2024/2025. Wielu uczniów i rodziców myśli już jednak o odpoczynku od nauki. Warto w związku z tym sprawdzić, jakie są terminy ferii zimowych 2025 dla poszczególnych województw.
Młodzi kierowcy dostaną niższe limity dopuszczalnej prędkości, a skasowanie punktów karnych będzie trudniejsze. Pojawi się też nowa przesłanka zatrzymania prawa jazdy za nadmierną prędkość.
Dane na temat przemieszczania się ludności, czy zagęszczenia mieszkańców, pomagają firmom i miastom podejmować odpowiednie decyzje.
Gorsza kariera zawodowa małżonka nie daje podstaw do przyznania mu mniejszych udziałów przy dzieleniu majątku wspólnego po rozwodzie.
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
Nowe limity zarobkowe dla emerytów i rencistów zaczną obowiązywać w grudniu, styczniu i lutym. To efekt opublikowanego właśnie komunikatu GUS w sprawie przeciętnego wynagrodzenia w III kwartale 2024 r.
W obliczu sporów o upolitycznianie prokuratury niknie dyskusja o merytorycznej jakości pracy śledczych i wymaganiach, jakie powinni spełniać.
Kilka szczegółowych rozwiązań projektu nowelizacji kodeksu karnego budzi wątpliwości. Chodzi m.in. o zasady wymierzania kar.
Rozstrzygnięcie sprawy bez rozważenia argumentów spierających się stron wystawia jak najgorsze świadectwo samemu sądowi.
Strzeżenie bezpieczeństwa państwa i obywateli jest zadaniem obu segmentów władzy wykonawczej.
W dziedzinie nauk ścisłych akceptujemy współdziałanie człowieka i sztucznej inteligencji. A jak można ukształtować podział pracy pomiędzy AI i prawników?
W sądzie jako obrońca i pełnomocnik w sprawach karnych bywam często. Nigdy jednak nie zdarzyło mi się nic tak osobliwego jak to, o czym chcę opowiedzieć.
Nawet gdyby 99,99 proc. prawników uznało, że myli się pierwsza prezes SN, a nie minister sprawiedliwości, to i tak kwestia jej odpowiedzialności karnej za przekroczenie swoich uprawnień nie będzie oczywista.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas