Trybunał Konstytucyjny dopuścił wykładnię rozszerzającą przepisu przyznającego prawo do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka. Artykuł 15b ust. 5 ustawy o świadczeniach rodzinnych, rozumiany w ten sposób, że prawo do jednorazowej zapomogi przysługuje także wówczas, gdy kobieta, z przyczyn od siebie niezależnych i obiektywnie usprawiedliwionych odbyła swoją pierwszą wizytę lekarską później niż do 10. tygodnia ciąży, jest zgodny z konstytucją – orzekł TK.
– Wykładnia przepisu prowadzi do wniosku, że realizuje on dwa zasadnicze cele – uzasadniał Piotr Tuleja, sędzia TK. – Pierwszym jest wsparcie socjalne dla rodzin, drugim zaś zmotywowanie kobiet w ciąży do jak najwcześniejszego poddawania się badaniom lekarskim.
W ocenie TK, gdyby art. 15b ust. 5 stosować literalnie, nie realizowałby on drugiego z wymienionych celów.
– Dlatego w ocenie TK w sytuacjach wyjątkowych i obiektywnie usprawiedliwionych dopuszczalna jest jego wykładnia rozszerzająca, dopuszczająca przyznanie becikowego także gdy kobieta w ciąży lekarza odwiedziła już po 10. tygodniu ciąży – wskazywał sędzia Tuleja.
Skarga konstytucyjna
Wyrok zapadł w sprawie ze skargi konstytucyjnej wniesionej przez Pawła K., ojca siedmiorga dzieci, któremu prezydent m.st. Warszawy odmówiła przyznania becikowego z tego względu, że jego żona nie była – w czasie ciąży – pod opieką lekarską od 10. tygodnia ciąży. Również sądy administracyjne odmówiły mu jednorazowej zapomogi, uznając, że małżonka Pawła K. nie spełniła warunku z art. 15b ust. 5 ustawy o świadczeniach rodzinnych. Zgodnie z tym przepisem jednorazowa zapomoga w wysokości tysiąca złotych z tytułu urodzenia się dziecka przysługuje, jeżeli kobieta pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10. tygodnia ciąży do porodu.