Listopadowy dół w ofertach pracy

Restrykcje związane z jesienną falą pandemii ostudziły rekrutacyjny zapał firm. Pod względem liczby ofert pracy listopad był jednym z najgorszych miesięcy od trzech lat.

Aktualizacja: 17.12.2020 05:56 Publikacja: 16.12.2020 21:00

Listopadowy dół w ofertach pracy

Foto: Adobe Stock

W listopadzie na największych portalach pracy w Polsce opublikowano tylko 198,3 tys. ofert zatrudnienia. To oznacza, że było ich prawie o jedną piątą (ponad 45,5 tys.) mniej niż w październiku tego roku i o jedną trzecią mniej niż rok wcześniej – wynika z udostępnionych „Rzeczpospolitej" danych z analizy Job market insights dla agencji zatrudnienia Adecco Group. Według nich, nie licząc kwietnia tego roku, gdy lockdown niemal całkiem zastopował rekrutacje, listopadowy wynik był najsłabszy od trzech lat.

Jak komentuje Piotr Płusa, ekspert rynku pracy w Adecco Group, dane dotyczące listopada są konsekwencją m.in. zawieszenia funkcjonowania galerii handlowych, ale też dalszych ograniczeń dotykających gastronomii, turystyki, hotelarstwa, branży fitness oraz sprzedaży, które były wtedy praktycznie zamrożone.

Czytaj także: Co piąty pracujący zarabia dużo poniżej średniej

Podobne dane pokazał opublikowany w środę raport firmy Grant Thornton, który szacuje liczbę listopadowych ofert pracy na 195,3 tys. Ich spadek miał też miejsce w ofertach zgłaszanych do urzędów pracy. Według danych Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii w listopadzie do urzędów pracy napłynęło zaledwie 73,5 tys. ofert, o jedną czwartą mniej niż w październiku.

Monika Łosiewicz, ekspert Grant Thornton, zaznacza, że chociaż skala rynku rekrutacji skurczyła się o około jedną czwartą, to firmy nadal szukają pracowników. Według niej pracodawcy prowadzą sporo rekrutacji wewnętrznych, korzystając np. z programów poleceń – co zmniejsza liczbę ogłoszeń na portalach pracy. Z raportu Grant Thornton wynika, że wśród nielicznych pracowników, którzy w listopadzie mieli większy wybór ofert pracy niż w październiku, byli eksperci ds. cyberbezpieczeństwa i specjaliści e-commerce, a także ratownicy medyczni i analitycy finansowi.

Dwucyfrowo spadło natomiast zapotrzebowanie na magazynierów, kierowców i na kasjerów w sklepach, choć ci ostatni w grudniu, przed świętami i po odmrożeniu galerii handlowych, mogą odczuć pewną poprawę koniunktury.

Poszukiwanie pracy
Fala zwolnień pogorszyła nastroje pracowników
Poszukiwanie pracy
Więcej firm chce zatrudniać niż zwalniać
Poszukiwanie pracy
Startuje Program Kariera - szansa na elitarne płatne praktyki
Poszukiwanie pracy
Nie wystarczy znaleźć i zrekrutować dobrego kandydata
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Poszukiwanie pracy
Co drugi specjalista czeka na okazję do zmiany pracodawcy w 2025 r.
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne