Tylko 19 proc. polskich informatyków twierdzi, że nie planuje zmiany pracy. Pozostali są otwarci na nowe zawodowe wyzwania. Co prawda aktywnie szuka ich tylko niespełna 16 proc. badanych, ale co czwarty rozgląda się za ofertami a 40 proc. jest gotowych przyjąć ofertę, gdy nadarzy się okazja (czyli atrakcyjna propozycja). Tak wynika z raportu „Specjaliści IT w Europie Środkowo-Wschodniej” przygotowanego przez portal rekrutacyjny No Fluff Jobs, skierowany do branży IT.

Raport jest wynikiem badania, w którym wzięło udział prawie 4,2 tys. specjalistów IT z pięciu krajów Europy Środkowo-Wschodniej (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Ukraina).

Okazało się, że Polacy- wraz z Ukraińcami - są liderami mobilności zawodowej; najczęściej deklarują aktywne poszukiwanie pracy, lub rozglądają się za ofertami (na Ukrainie ten odsetek wynosi 40 proc.).

Z kolei Węgrzy i Czesi najczęściej nie mają żadnej ochoty na zmianę (ponad jedna piąta). A jeśli już, to zdecydowanie chcą pracować u siebie w kraju.

Największą otwartością na relokację transgraniczną wyróżniają się Ukraińcy - aż czterech na dziesięciu z nich jako wymarzony kraj do pracy w naszym regionie wskazali Polskę. Woleliby pracować nad Wisłą niż na Ukrainie czy w Czechach (ponad 30 proc.).

Polscy informatycy najchętniej pracowaliby w kraju (45 proc.) zaś jeśli już mieliby wyjechać gdzieś w regionie, to najlepiej do Czech (19 proc.).

Marek Psiuk, CTO No Fluff Jobs zwraca uwagę, że specjaliści IT wcale nie muszą wyjeżdżać z kraju, by pracować za zagraniczne (i to zachodnie) stawki. Według tegorocznej ankiety portalu, coraz częściej Polacy otrzymują oferty pracy z innych krajów europejskich, głównie z Anglii (55proc.) i Niemiec (54 proc.).

- Trzeba więc utwierdzić ich w przekonaniu, iż warto pracować w swojej ojczyźnie, dając im m.in. duże możliwości rozwoju osobistego i umiejętności miękkich, kontaktu z biznesem, ciekawe projekty, odpowiedzialność i autonomię. Bo oprócz finansów, są to główne czynniki, który sprawiają, że wiążą się oni z firmą na dłużej - komentuje Marek Psiuk.