Premier: Wprowadzamy kontrole sanitarne na granicach

Wdrażamy kontrole sanitarne na granicy z Niemcami i Czechami na głównych przejściach granicznych - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Aktualizacja: 09.03.2020 14:27 Publikacja: 09.03.2020 12:05

Premier: Wprowadzamy kontrole sanitarne na granicach

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Szef rządu dodał, że decyzja na razie dotyczy czterech przejść na granicy z Niemcami i jednego - z Czechami. Kanclerz Angela Merkel i premier Andrej Babis zostali poinformowani o planach Polski. - Chcę podkreślić, że w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin będziemy rozszerzać zakres tych kontroli na pozostałe przejścia graniczne również - zapowiedział Mateusz Morawiecki.

Kontrole na granicach, w portach i pociągach

Początkowo kontrola będzie dotyczyć przede wszystkim transportu autobusowego i autokarowego oraz busowego (pojazdu powyżej 8 pasażerów). - Tak, żeby z jednej strony nie zakłócać płynności ruchu na granicy, bo chcemy oczywiście, żeby ten ruch się odbywał, ale z drugiej strony, żeby wyłapywać przypadki, które mogą jednocześnie oznaczać szybsze rozprzestrzenianie się wirusa po całym terytorium Rzeczypospolitej - mówił premier.

Zapowiedział, że w najbliższych dniach kontrole sanitarne zostaną wdrożone także w pociągach - najpierw PKP Intercity, a następnie także w ruchu przygranicznym, gdzie, jak mówił szef rządu, również występuje prawdopodobieństwo wystąpienia koronawirusa.

Premier mówił, że w ciągu 2-3 dni planowane jest wdrożenie kontroli na wszystkich przejściach granicznych samochodowych, kolejowych oraz w portach.

"Lepiej zapobiegać niż reagować po fakcie"

Morawiecki oświadczył, że władze przygotowują się na "duży przyrost" liczby osób, które mogą zachorować na koronawirusa. Apelował do osób poddanych kwarantannie o stosowanie się do ograniczeń z niej wynikających.

Podkreślając znaczący wzrost liczby zarażonych w krajach Europy Zachodniej zaapelował też do organizatorów o odwoływanie imprez masowych. - Właśnie imprezy masowe, według naszych analiz, były jedną z przyczyn szybszego rozprzestrzeniania się wirusa w Niemczech czy we Włoszech - zaznaczył Morawiecki. - Mocna rekomendacja do wojewodów, żeby imprezy masowe były odwoływane - dodał. Wcześniej rekomendację w tej materii wydał Główny Inspektor Sanitarny.

- Chcemy szybciej niż inne kraje w Europie przedsięwziąć kroki, które mogą ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa - mówił premier. Oceniał, że lepiej zapobiegać i ograniczać rozprzestrzenianie się wirusa niż "reagować na to po fakcie, kiedy krzywa przyrostu jest już bardzo stroma, tak jak to się stało chociażby, niestety, we Włoszech".

Kamiński: Całość granic polskich zostanie zabezpieczona

- Wdrażamy kompleksowy system ochrony sanitarnej granic. To pierwsze tego typu działanie w Europie. Uważamy, że z uwagi na to iż gros osób zarażonych dociera do Polski z zagranicy musimy wprowadzić nadzwyczajne środki. O godz. 15 zostanie uruchomionych pięć kluczowych punktów - cztery na granicy z Niemcami, jeden - z Czechami - mówił szef MSWiA Mariusz Kamiński.

- W związku z rozwojem epidemii w Niemczech uważamy, że jest to niezwykle ważne, aby w pierwszej kolejności zabezpieczyć tę granicę. W wypadku Czech jest to przejście, którym kursują środki transportu zbiorowego, głównie z Włoch - dodał.

Minister zaznaczył, że pięć punktów granicznych zostało wybranych nieprzypadkowo. - To są te miejsca, gdzie rejsowe autobusy oraz busy przekraczają polską granicę - dodał.

- W ciągu kilkudziesięciu godzin punkty te zostaną rozszerzone na wszystkie najważniejsze przejścia na granicy zachodniej i granicy południowej. Od wtorku wszelkie procedury medyczne i sanitarne zostaną wdrożone w stu procentach na naszych granicach zewnętrznych, czyli granicach z Ukrainą, Białorusią i Rosją. W ciągu kilkudziesięciu godzin całość granic polskich zostanie zabezpieczona - oświadczył szef MSWiA dodając, że to zadanie Straży Granicznej, w realizację którego będą też zaangażowane inne służby i instytucje.

- Chcemy objąć kontrolą sanitarną wszystkie autobusy, wszystkie autokary, wszystkie busy, czyli wszystkie środki zbiorowego transportu - zadeklarował.

Kamiński poinformował, że działania sanitarne będą się wiązały z częściową zmianą organizacją ruchu drogowego na przejściach granicznych. Zaapelował do podróżnych o cierpliwość i odpowiedzialność. - To są działania podejmowane w interesie nas wszystkich, w pierwszej kolejności - podróżnych - oświadczył.

Punkty zaczną prace o godz. 15

Komendant główny Straży Granicznej Tomasz Praga poinformował, że punkty kontroli sanitarnej rozpoczną prace o godz. 15 na przejściach granicznych: Kołbaskowo, Świecko, Olszyna, Jędrzychowice i Gorzyczki. Punkty będą pracowały przez całą dobę.

Pasażerowie autobusów i busów mają otrzymać specjalne karty, które mają być dostępne w języku polskim i angielskim. W punktach zmierzona zostanie temperatura kierowcy i pasażerów pojazdu. Karta podróżnego zostanie zweryfikowana z dokumentami danej osoby. Jeżeli ktoś z obecnych w pojeździe będzie wykazywał symptomy zarażenia koronawirusem, pojazd zostanie odseparowany i podjęte zostaną dodatkowe czynności - informował komendant SG.

Podkreślił, że w działaniach bierze udział także policja, KAS, straż pożarna, a SG wspomagana jest także przez wojsko, resort zdrowia i wojewodów.

Premier: Chcemy wiedzieć, dokąd te osoby się udają

- Kontrola sanitarna będzie obejmowała mierzenie temperatury, ale przede wszystkim będzie zawierała tzw. formularz lokalizacyjny. Chcemy wiedzieć, dokąd te osoby się udają tak, żeby móc szybko je zlokalizować - mówił Mateusz Morawiecki. W granicznych punktach kontroli mają być karetki.

 - Wiemy, że wirus się rozprzestrzenia szybko, jego natura jest nieznana, szczepionki na niego niestety na razie nie ma i być może przez jakiś czas nie będzie, w związku z tym musimy dobrze przygotować się i ograniczać wszelkie źródła dopływu tego wirusa do Polski i stąd decyzja o kontrolach sanitarnych na granicach - oświadczył szef rządu.

"Spodziewamy się wzrostu liczby zarażonych"

- W najbliższych dniach spodziewamy się istotnego wzrostu liczby pacjentów zarażonych. Apeluję o rozsądek, o spokój. Mamy miejsca w szpitalach zakaźnych, które mogą objąć opieką tych pacjentów. Mamy plan zwiększenia liczby miejsc w szpitalach czy oddziałach zakaźnych. W sytuacji tego wymagającej będziemy mogli przekształcić szpitale w szpitale zakaźne - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Jak w południe informował resort zdrowia, w Polsce potwierdzono dotąd 16 przypadków koronawirusa i żadnego przypadku śmiertelnego.

Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa na świecie przekroczyła 111 tysięcy, liczba ofiar wynosi prawie 3,9 tys.

Szef rządu dodał, że decyzja na razie dotyczy czterech przejść na granicy z Niemcami i jednego - z Czechami. Kanclerz Angela Merkel i premier Andrej Babis zostali poinformowani o planach Polski. - Chcę podkreślić, że w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin będziemy rozszerzać zakres tych kontroli na pozostałe przejścia graniczne również - zapowiedział Mateusz Morawiecki.

Kontrole na granicach, w portach i pociągach

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Ważą się losy zerowego kredytu. Członkowie rządu okopani na swoich pozycjach
Polityka
Migalski: Polska polityka powinna wystrzegać się prawyborów
Polityka
Sowiński: Rząd Donalda Tuska nad brzegiem Rubikonu
Polityka
Koalicja wprowadzi wolne w Wigilię? „Skoro coś jest fikcją, po co to utrzymywać”
Polityka
Zuzanna Dąbrowska: aborcja obiektem politycznych igrzysk
Polityka
Roszady personalne w Polsce 2050. Nagła rezygnacja szefa klubu parlamentarnego