Drugie miejsce zajmuje PiS (31,51 proc.), a trzecie Sojusz Lewicy Demokratycznej (9,77 proc.). Czwarte jest PSL, które dostało 8,95 proc. Dopiero na piątym miejscu uplasował się komitet dotychczasowego marszałka województwa małopolskiego Marka Nawary "Wspólnota Małopolska". Z wcześniejszych danych (z ponad 40 proc. komisji) wynikało, że zdobył 5,52 proc. głosów. Ruch Wyborców Janusza Korwina-Mikke zdobył 2,68 proc. i nie przekroczył progu wyborczego.

W Sejmiku możliwa jest koalicja PO-PSL albo nawet PO-PSL-SLD – mówi się nieoficjalnie. Dotąd Sejmikiem Województwa Małopolskiego rządziła koalicja PO-PSL-Wspólnota Małopolska. Mimo, iż wybory w 2006 roku wygrało PiS.

Marszałkiem zostanie niemal na pewno Marek Sowa z PO, dotychczasowy członek zarządu woj. małopolskiego, brat księdza Kazimierza Sowy z TV Religia. - Spodziewamy się, będziemy mieli co najmniej 18 mandatów w sejmiku – mówił w poniedziałek Marek Sowa. Mandatów w sejmiku jest 39. PSL ma szansę najwyżej na trzy mandaty. PiS liczy z kolei na 17 mandatów.

Poseł Ireneusz Raś, szef małopolskiej PO, zapewnia, że kwestia koalicji w Sejmiku jest otwarta. Możliwe jest nawet porozumienie „wielkiej koalicji”. A to mogłoby oznaczać nawet współpracę z PiS, choć mało kto sobie ją dziś w Małopolsce wyobraża. Na razie Platforma „trzyma kciuki za jak najlepszy wynik PSL”.