Zgromadzenie Elektorów wybrało w piątek kandydatów do Rady IPN: dziesięciu, których przedstawi Sejmowi, i czterech, których zaprezentuje Senatowi. To skutek znowelizowanej w marcu 2010 r. ustawy o IPN i śmierci w katastrofie smoleńskiej prezesa Instytutu Janusza Kurtyki.
[srodtytul]Friszke, Stola, Dudek[/srodtytul]
Z dotychczasowego składu Kolegium IPN, które Rada zastąpi, elektorzy wybrali tylko prof. Andrzeja Paczkowskiego (był doń rekomendowany przez PO) i prof. Andrzeja Chojnowskiego. Ten ostatni po śmierci Kurtyki sprzeciwiał się rozpisaniu konkursu na prezesa IPN według starych zasad. Został za to usunięty z funkcji przewodniczącego Kolegium i zastąpiony przez dr Barbarę Fedyszak-Radziejowską.
Wśród kandydatów do Rady znalazł się prof. Andrzej Friszke, utożsamiany ze środowiskiem Unii Wolności, który wielokrotnie krytykował IPN pod rządami Kurtyki. Inny krytyk Instytutu, którego kandydaturę pozna Sejm, to prof. Dariusz Stola. W grudniu 2010 r. na konferencji w Łodzi domagał się, by zlikwidować etat, który zajmuje współautor książki “SB a Lech Wałęsa” Piotr Gontarczyk. Argumentował, że nie życzy sobie, by Gontarczyk był utrzymywany z jego podatków.
Wśród kandydatów jest jednak także były doradca Kurtyki prof. Antoni Dudek.