Nowy program, wybór Jarosława Gowina na prezesa Porozumienia, zmiany we władzach oraz kilka jednoznacznych politycznych deklaracji, z których najważniejsze dotyczą Polskiego Ładu. To w dużym skrócie dwudniowy wyborczo-programowy kongres Porozumienia, który odbył się w Warszawie. – Nie da się zbudować stabilnej większości bez Porozumienia. Ktoś opowiadał, że wkrótce będzie 240 posłów bez Porozumienia. Dzisiaj jest 229 – powiedział Gowin. Bo kongres odbywa się w nowej politycznej rzeczywistości. W piątek z klubu PiS odeszło troje posłów, w tym Zbigniew Girzyński, który był jednym z gości kongresu. Prezes Kaczyński się nie pojawił, ale był za to jeden z jego bliskich współpracowników, przewodniczący Komitetu Wykonawczego PiS, który odczytał list od lidera Prawa i Sprawiedliwości. Odejście trójki posłów było sporym zaskoczeniem, a w kuluarach kongresu Gowina zastanawiano się, czy i kto będzie następny.
Nastroje są – jak to ujął jeden z uczestników kongresu – ofensywne. W swoim wystąpieniu Jarosław Gowin zastrzegł, że Porozumienie chce kontynuować projekt Zjednoczonej Prawicy. – Jeżeli ktoś będzie chciał ten projekt zakończyć, to chcę się zobowiązać wobec was, że zbuduję inne, alternatywne scenariusze i będę w tym skuteczny – powiedział.
Porozumienie wybrało też nowych wiceprezesów. Zostali nimi Magdalen Sroka, Marcin Ociepa, Michał Wypij oraz Stanisław Derehajło. Politycy Porozumienia liczą, że konwencja, przyjęcie nowego programu i wybory władz będą „zamknięciem rozdziału i pójściem do przodu" dla całego środowiska.
Polska od nowa
Porozumienie chce odróżnić się od PiS m.in. poprzez nowy program, który od poniedziałku będzie promowany w całej Polsce przez polityków Porozumienia. „Polska od nowa" to pakiet propozycji zwiększający m.in. udział samorządów w PIT oraz CIT. Porozumienie chce też przekształcenia Senatu tak, by bardziej reprezentował samorząd terytorialny, a także szybszego odchodzenia od węgla i zerowego podatku VAT na artykuły dziecięce. Co więcej, wicepremier Gowin w trakcie swojego niedzielnego przemówienia zapowiedział, że „nie będzie zgody Porozumienia na radykalne podnoszenie podatków dla małych i średnich przedsiębiorstw".
To kolejna polityczna deklaracja Gowina, który w trakcie późniejszej konferencji prasowej mówił m.in., że w najbliższym czasie będzie rozmawiać z premierem Mateuszem Morawieckim w sprawie rozwiązań podatkowych zawartych w Polskim Ładzie. – Jestem przekonany, że wypracujemy kompromis – mówił w niedzielę dziennikarzom.