Posiedzenie Rady Krajowej jest zakończeniem trwających od wielu miesięcy wyborów w PO. Odbyła się w hotelu Novotel. Relacjonowaliśmy je z sali obrad. Trzy tygodnie temu konwencja PO wybrała delegatów na Radę Krajową. Przeczytaj naszą relację na żywo.

O rany! Czy teraz będzie kilka miesięcy dyskusji o tym czy Schet dostanie jedynkę do EP? Wysiadam! :) Aaaaaaaaaa....!!!!!!

14:15

Po ogłoszeniu wyników Hanna Gronkiewicz-Waltz zamknęła obrady.

No i Grzegorz Schetyna wyląduje w PE.

14:12

Grzegorz Schetyna nie znalazł się w zarządzie krajowym - zdecydowała Rada Krajowa PO. Więcej głosów niż on uzyskali kandydaci rekomendowani przez premiera: Urszula Augustyn, Jadwiga Rotnicka, Danuta Pietraszewska, Tomasz Siemoniak i Jacek Rostowski.

Ewa Kopacz została pierwszą wiceszefową PO. Wiceszefami PO: Hanna Gronkiewicz-Waltz, Bogdan Borusewicz, Cezary Grabarczyk i Radosław Sikorski.

Przegrane wybory. Czas na Polskie nagrania!

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Całkowita porażka GS faktem.

13:52

Donald Tusk powiedział mediom przed wyjściem, że jeśli Paweł Graś zostanie wybrany na funkcję sekretarza generalnego PO, to nowym rzecznikiem rządu po Nowym Roku zostanie prawdopodobnie kobieta.

13:40

Salę opuścił premier Donald Tusk. Niewielu polityków PO oczekuje na wyniki wyborów.

Rozumiem, że dziś Tusk ostatecznie potwierdził "partia to ja". Niech ktoś z PO jeszcze raz powie, że w PiS są autorytarne stosunki.

13:12

Trwa liczenie głosów. Grzegorz Schetyna opuścił obrady. Nie chciał komentować swojej sytuacji w PO.

12:57

Zaczyna się głosowanie. Uczestnicy Rady Krajowej wyrażają poparcie dla kandydatów, nie skreślając jego nazwiska z karty.

12:56

- Nasz przewodniczący przedstawił propozycję. Jeżeli jesteśmy lojalni i mamy zaufanie do szefa, to powinniśmy odpowiedzieć na wezwanie premiera. Zaufanie to podstawowa rzecz. Między Grzegorzem, a premierem nie ma zaufania - mówi Tomasz Tomczykiewicz, śląski baron PO.

12:49

Na mównicę wchodzi marszałek kultury Bogdan Zdrojewski. Mówi o inwestycjach w kulturę.

12:45

Schetyna nawiązuje do medialnych określeń frakcji w PO.

- Schetynowcy zmieszczą się w zarządzie i będą pracować na rzecz Platformy. Ja ci to gwarantuję Donaldzie - zwraca się do premiera.

Jeżeli Schetyna czymś nie zagrozi- to nie wstanie z kolan...

Niemrawe oklaski dla Scheta jak dotąd. Nic nie zostało z klimatów chorzowskich.

Schetyna energetycznym przemowieniem porwal okolo piec osob

12:43

- Nasz cel ostateczny: jesienią 2015 r. stać się największym klubem parlamentarnym - mówi Schetyna.

G.Schetyna: zostałem zgłoszony w dzisiejszych wyborach. To potwierdza wewnęrzną demokrację w wyborach w PO. I nie ma mowy o jej rozbijaniu.

12:41

G.Schetyna: dziś rozmawiamy o tym, jak ma wyglądać domknięcie procesu wyborczego w PO. Ale powiedzieć trzeba też o paru ostatnich latach.

- Sytuacja dla Platformy jest trudna. Spadają sondaże, jesteśmy atakowani - mówi Schetyna.

- Nikt nie kwestionuje twojego przywództwa Donaldzie, my chcemy mówić o Platformie w liczbie mnogiej - zapewnia Schetyna.

12:38

Do głosu zgłosił się Grzegorz Schetyna.

12:32

- Chciałbym zaproponować poparcie wszystkich personalnych propozycji premiera - mówi Stefan Niesiołowski.

S.Niesiołowski: dzisiaj to przewodniczący PO podejmuje odpowiedzialność za Platformę i odpowiedzialność za Polskę.

Cała sala się śmieje z Niesiołowskiego. Atmosfera piknikowa. A teraz Schetyna

Niesamowite: Niesiołowski....zupełnie jak na zjeździe PZPR.

12:28

- Musimy mieć wszystkie ręce na pokładzie, wykorzystać wszystkich naszych ludzi. Na gest czekają też nasi partnerzy społeczni - mówi Jerzy Buzek i przekonuje, że liczy się przywództwo, ale i jedność.

Buzek jednak nie powinien przemawiać. Nie wiadomo co chce powiedzieć i kogo wspiera ;)

Oj, teraz @JerzyBuzek psuje humor PDT

12:23

Na mównicę wchodzi Andrzej Halicki.

- Czeka nas maraton wyborczy, powinniśmy się łączyć. (...) Chciałbym się upomnieć o miejsce Grzegorza Schetyny - mówi. Schetyna zgadza się kandydować.

12:06

Swoich kandydatów na członków zarządu i wiceprzewodniczących zgłasza Donald Tusk. - To jest obowiązek statutowy - zastrzega.

Rekomendacje na wiceprzewodniczących: Ewa Kopacz (pierwsza wiceprzewodnicząca), Bogdan Borusewicz, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Cezary Grabarczyk, Radosław Sikorski.

Kandydat na sekretarza generalnego: Paweł Graś. - Chcę podziękować Andrzejowi Wyrobcowi. (...) Bardzo wysoko oceniam jego pracę jako sekretarza generalnego - mówi Tusk.

Tusk chce, by skarbnikiem był nadal Łukasz Pawełek.

Rekomendacje do zarządu: Urszulę Augustyn, Jadwigę Rotnicką, Danutę Pietraszewską, Tomasza Siemoniaka i Jacka Rostowskiego.

Wzmacnianie "kobiecej" nogi jako dobra odpowiedz na ataki SLD

- Wiem, że państwo czekacie na wytłumaczenie dlaczego kogoś nie ma - mówi Tusk. - Drogą do wzmocnienia partii nie jest osłabianie jej lidera - tłumaczy. Przywołuje słowa Schetyny z czerwcowej konwencji w Chorzowie, że Platforma to "liczba mnoga". - Formacja jest liczbą mnogą, ale przywództwo to liczba pojedyncza - ripostuje.

Jesli Schet nie zabierze glosu to juz kompletnie po nim

Zmiany w PO proponowane przez @PremierTusk de facto ważniejsze od rekonstrukcji w rządzie. Wzmacniają partię, kończą osłabianie lidera.

12:05

Następny punkt obrad prowadzi poseł Marzena Okła-Drewnowicz. Sala będzie zgłaszać kandydatów do zarządu.

12:04

Na mównicę wraca Hanna Gronkiewicz-Waltz, która znów prowadzi obrady. Uchwała o liczbie członków zarządu krajowego przyjęta "optyczną większością głosów".

Rada Krajowa wybierze pięciu członków Zarządu Krajowego PO RP #RadaPO

12:00

W czasie, gdy przemawia Tusk, SLD ma swoją konwencję w Sosnowcu.

B dobrze to wyglada RT @MRGrzegorczyk: Kurs na Polskę nowoczesna, zasobną i socjalną. #SLD #kursnazmiane pic.twitter.com/wfUh3ZFZ4x

A tymczasem L.Miller w Sosnowcu przynudza banałami o roli Europy ("by złote gwiazdy nie wyblakły") #zieeew

11:54

- Widzimy prawdopodobne fiasko ukraińskiego okrągłego stołu. Ale liderzy opozycji chcą rozmawiać z władzami. Kiedy to widzę, to przypomina się nam nasz polski, okrągły stół. Wyklęty, "obsobaczony" przez prawicę. I dlatego myślę sobie, że czas, żeby także u nas zasypać te rowy, które dzielą. Zwrócę się do prezydenta, by zorganizował takie spotkanie, żeby porozmawiać o naszych najważniejszych sprawach - mówi Tusk.

W jednej ręce zaproszenie do rozmowy (nowy okrągły stół), a w drugiej pałka (wnioski o Trybunał Stanu). Takie numery to my, ale nie nas.

11:50

- Wczoraj siedziałem w nocy w pracy, miałem otwarte okno i słyszałem przemówienie Jarosława Kaczyńskiego - słowo w słowo. Mówił, że dzisiejsza Polska przypomina mu najgorsze czasy - mówi Tusk, sala reaguje śmiechem.

11:45

- Platforma ma w Sejmie 84 kobiety, Leszek Miller 4 - mówi Tusk.

Premier znowu uderza w Millera

- To kobiety są lepiej przygotowane do zadań publicznych. I dlatego rozumiejąc ostrożność i sceptycyzm - parytet się sprawdza - przekonuje Tusk.

11:38

Jeszcze w 2014 r. rozpoczniemy proces powolnej likwidacji umów śmieciowych, by nie doprowadzić do wzrostu bezrobocia - mówi Tusk.

- Lewica w Polsce może udawać, że jak dojdzie do władzy, to podwyższy pensje. Że wyda dekret. Kłamią - ocenia.

Mocno socjalny zwrot Tuska

Tusk w duuuuzo lepszej formie niz na konwencji

11:36

- Polskie dzieci dźwigają do szkoły ciężkie i drogie podręczniki, bo do tej pory nie przeciwstawiliśmy się lobby, które tego chce - mówi premier i zapowiada, że zmiany nastąpią przed nowym rokiem szkolnym.

11:34

Premier składa obietnicę: - Do wiosny minister zdrowia ma przedstawić działania, które doprowadzą do skrócenia kolejek w podstawowej opiece zdrowotnej.

Tłumaczy, że na to będzie potrzebne więcej pieniędzy z podwyższenia składki zdrowotnej, dodatkowych ubezpieczeń, z budżetu lub dopłat przy wizytach. - Musimy wziąć to na siebie i podjąć decyzję - stwierdza.

Tusk drogą Obamy. O wielkiej zmianie i reformie zdrowotnej.

11.28

- Czasami podejmujemy decyzje nie do zaakceptowania dla wielu, często podejmujemy decyzje nieprzemyślane. Rządzimy, więc popełniamy błędy - mówi Tusk.

- Ludzie często stukają się w głowę jak ktoś jedzie przeciąć wstęgę, by otworzyć nową drogę  - wskazuje Tusk. Wskazuje, że dzieje się tak, bo Polacy przyzwyczaili się do kolejnych otwieranych dróg. - Nie będziemy już przecinać wstęg - deklaruje premier i zapewnia, że jest to spowodowane chęcią jak najszybszego oddania dróg w użytkowanie ludziom.

11:25

- Jesteśmy świadkami wielkiej i na pewno dobrej zmiany. Mamy w tym swój udział jako formacja, która rządzi od sześciu lat - mówi Tusk.

- Kończymy czas wewnętrznych wyborów. Wierzę, że wyjdziemy wzmocnieni - mówi Tuski i zachęca, by "po sporze wrócić do roboty".

11:21

Głos zabiera Donald Tusk. - 32. lata temu mieliśmy drugi dzień stanu wojennego, wtedy te ciężkie grudniowe godziny Polacy nie spierali się interpretację tego tragicznego wydarzenia. (...) Dzisiaj słyszymy wrzawę, jazgot i często zapominamy, by uczcić ofiary minutą ciszy - mówi premier i prosi o powstanie.

11:15

Obrady rozpoczynają się od hymnu narodowego. Prowadzi je Hanna Gronkiewicz-Waltz. Delegaci przyjmują regulamin i porządek obrad. Wybrana jest również komisja skrutacyjna.

10:30

Pierwsze rzędy na konwencji mogą zająć tylko osoby, którym je przypisano. Grzegorz Schetyna siedzi dużo bliżej Donalda Tuska, niż trzy tygodnie temu na konwencji na warszawskim Ursynowie. Po jednej stronie przejścia w pierwszym rzędzie siedzi Tusk, marszałek Sejmu Ewa Kopacz, wicepremier Elżbieta Bieńkowska, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, a po drugiej Schetyna, wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk i Jan Krzysztof Bielecki - doradca premiera. Co ciekawe w pierwszym rzędzie znalazło się miejsce dla szefa pomorskiej PO Sławomira Nowaka, który w ostatnim czasie miał kłopoty wizerunkowe i może usłyszeć zarzuty prokuratorskie.

10:00

- Chciałbym, żeby Grzegorz Schetyna był w zarządzie PO, ale to decyzja Rady Krajowej, czyli 400 osób - mówi "Rz" Andrzej Halicki, mazowiecki baron Platformy, uważany za stronnika Schetyny, który dziś może stracić funkcję pierwszego wiceprzewodniczącego PO.

Początek Rady Krajowej PO RP już wkrótce. Start transmisji video na http://t.co/6DTSleq398 ok.11.00 #RadaPO pic.twitter.com/Q1Lydxwplr

9:30

Według "Wprost", Donald Tusk nie zgłosi podczas Rady Krajowej obecnego pierwszego wiceprzewodniczącego PO. Zamiast niego zgłoszona zostanie kandydatura Ewy Kopacz. Oprócz Marszałek Sejmu, szef rządu zaproponuje czterech wiceprzewodniczących: Hannę Gronkiewicz-Walz, Bogdana Borusewicza, Cezarego Grabarczyka i Radosława Sikorskiego. Tusk wskaże również pięciu kandydatów na członków zarządu. Będą to Tomasz Siemoniak, Urszula Augustyn, Jacek Rostowski, Jadwiga Rotnicka oraz Danuta Pietraszewska. Nowym sekretarzem generalnym partii zostanie Paweł Graś, który przestanie pełnić funkcję rzecznika rządu. Nowym rzecznikiem ma zostać osoba spoza polityki.