Rząd z Kaczyńskim i Czarnkiem: Koniec morderczych negocjacji

Do nowego rządu wchodzą Jarosław Kaczyński i Przemysław Czarnek, wraca – Jarosław Gowin. Odchodzą m.in. Jadwiga Emilewicz i Dariusz Piontkowski.

Aktualizacja: 01.10.2020 11:04 Publikacja: 30.09.2020 19:52

Premier Morawiecki w otoczeniu wicepremierów (na zdjęciu: Piotr Gliński, Jarosław Kaczyński, Mateusz

Premier Morawiecki w otoczeniu wicepremierów (na zdjęciu: Piotr Gliński, Jarosław Kaczyński, Mateusz Morawiecki, Jacek Sasin i Jarosław Gowin)

Foto: EAST NEWS, Piotr Molecki

Szybszy i lepszy proces decyzyjny, zwiększenie efektywności nowego rządu, budowa państwa dobrobytu – tak ma działać nowy rząd, który w środę zaprezentował premier Mateusz Morawiecki. To zakończenie morderczej serii negocjacji koalicyjnych i rozmów w samym PiS. W przyszłym tygodniu prezydent Andrzej Duda powoła nowych ministrów. Największą polityczną zmianą – również dla opozycji – jest wejście do rządu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego w randze wicepremiera.

Kaczyński ma pokierować nowym komitetem koordynującym oraz nadzorującym politykę bezpieczeństwa spraw wewnętrznych i obronności. W rządzie będzie tylko jedna kobieta – minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Opozycja już teraz podkreśla, że to „zawstydzające". Nowe nazwiska ogłoszone w środę to Grzegorz Puda jako minister rolnictwa i leśnictwa, Przemysław Czarnek jako minister edukacji i nauki oraz Michał Cieślak z Porozumienia, który w KPRM będzie zajmował się współpracą z samorządami. Drugim politykiem Porozumienia w rządzie będzie wicepremier Jarosław Gowin, który zostanie ministrem rozwoju, pracy i technologii. To ostatnie oznacza nadzór nad NCBiR oraz Siecią Badawczą Łukasiewicz. Solidarna Polska w KPRM ma objąć stanowisko dotyczące tożsamości kulturowej, wcześniej typowany na to stanowisko był Michał Woś, dotychczasowy minister środowiska. Ale Solidarna Polska nie dokonała jeszcze swojej rekomendacji.

Aby rząd zaczął działać w nowej konfiguracji z 14 ministerstwami, potrzebne jest nie tylko powołanie przez prezydenta Andrzeja Dudę, ale też nowelizacja ustawy o działach administracji rządowej. To ostatnie kwestia najbliższych tygodni.

Kolejne kroki

Premier Morawiecki wskazał, że priorytetem dla rządu, celem przekształceń strukturalnych jest szybkie wyjście z kryzysu. – Jestem przekonany, że przyczynią się do tego, co zaplanowaliśmy w pierwszej kolejności: do szybszego wyjścia z kryzysu, szybszego i lepszego poradzenia sobie z tym niż nasi partnerzy w Europie – powiedział premier o zmianach w rządzie.

Co dalej po zmianach personalnych i strukturalnych, a także po podpisaniu nowej umowy koalicyjnej? – W tej chwili kończymy wykaz prac, które są dla nas najważniejsze. Jednocześnie nakreślamy ramy gospodarcze: chodzi o walkę z kryzysem gospodarczym, ale również o sytuację w zakresie edukacji i służby zdrowia. To wszystko ogłosimy w październiku i listopadzie, pokazując konkretne pomysły. Część projektów już w tym kwartale trafi do Sejmu – powiedział w środę w programie #RZECZoPOLITYCE rzecznik rządu Piotr Müller. Jednocześnie zapowiedział, że jesienią prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki wygłoszą podsumowania celów i harmonogram prac na najbliższe trzy lata.

Nowy rząd ma też zająć się zmianami w sądownictwie, o czym wspomniał w środę na antenie Polskiego Radia poseł PiS i szef Komitetu Wykonawczego partii Krzysztof Sobolewski. Jak przyznał, tematem legislacji w tym roku mogą stać się też zmiany w mediach.

Opozycja: Rząd osobliwości

Każda z partii opozycyjnych akcentowała w środę inny aspekt rekonstrukcji. Ludowcy skoncentrowali się na ministrze rolnictwa. – Jest to rząd nie osobowości, a osobliwości. Osoba, która prezentowała w Sejmie ustawę zarzynającą polskie rolnictwo, ma zająć stanowisko ministra rolnictwa – mówił w Sejmie wicemarszałek Piotr Zgorzelski.

Politycy Koalicji Obywatelskiej podkreślali, że w rządzie pozostali najgorsi ministrowie. Ale szef klubu Cezary Tomczyk znalazł pozytywny aspekt rekonstrukcji – wejście do rządu lidera PiS. – To wreszcie moment, gdy będzie odpowiedzialny, również w przyszłości przed Trybunałem Stanu – stwierdził Tomczyk.

Polityka
Podcast „Rzecz w tym”: Szczyt Trójmorza: Geopolityka cierpi w czasie kampanii wyborczej
Polityka
Ile mieszkań ma Karol Nawrocki? Kandydat PiS twierdził, że jedno, dokumenty temu przeczą
Polityka
Karol Nawrocki wydał książkę poza IPN. Pracownicy Instytutu muszą mieć na to zgodę
Polityka
Donald Tusk: Rafał Trzaskowski jest kandydatem obywatelskim, niezależnym ode mnie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Polityka
Nowy sondaż po debacie prezydenckiej. Karol Nawrocki nieco bliżej Rafała Trzaskowskiego