Małe prawybory w SLD? "Potrzebne są konsultacje, chyba że wystartuje Miller"

Poseł i były szef SLD Grzegorz Napieralski twierdzi, że przed wystawieniem kandydata na prezydenta, ewentualna dwójka nominowanych powinna zaprezentować się wojewódzkim delegatom.

Publikacja: 08.01.2015 19:27

Grzegorz Napieralski

Grzegorz Napieralski

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

W piątek o godz. 12 zbierze się Zarząd Krajowy SLD, na którym omawiana będzie m.in. sprawa wyboru kandydata na prezydenta. Z informacji "Rzeczpospolitej" wynika, że największe szanse mają Małgorzata Szmajdzińska i Jerzy Wenderlich (piszemy o tym w najbliższym wydaniu, które od 21 dostępne jest na tabletach oraz jutro w kioskach). Te same nazwiska podał dziś serwis 300polityka.pl.

Portal poinformował również o wniosku ws. zawieszenia Grzegorza Napieralskiego, jaki pojawił się 3 grudnia. Z naszych informacji wynika, że były szef Sojuszu chciał jak najszybciej zakończyć sprawę i poprosił Leszka Millera o jego podpisanie. Ten ostatecznie jednak zrezygnował. Powodem złożenia wniosku była krytyka działań i kierunku w jakim zmierza partia, jaką Napieralski wygłosił na ostatnim posiedzeniu Zarządu Krajowego, później na Radzie Krajowej SLD, a którą publicznie powtórzył na antenie TVP Info.

Przez święta sprawa ucichła, a w SLD myśli o rozłamie czy zawieszaniu krytycznych wobec władz partii działaczy przycichły. - Do wyborów parlamentarnych zostało bardzo mało czasu. Teraz nikt nie chce otwarcie wyciągać szabel, bo to może nam tylko zaszkodzić - mówi nam jeden z działaczy.

Dowodem na zakopanie topora wojennego, jest m.in. zaproszenie, jakie Napieralski dostał na piątkowe posiedzenie Zarządu Krajowego SLD. Formalnie nie jest jego członkiem, ale zgodnie z obietnicą Millera może się pojawiać na tych spotkaniach oraz zabierać głos. - Tym razem niewiele brakowało, a zostałby pominięty. Zaproszenie dostał dopiero w środę wieczorem - mówi nam jeden ze współpracowników byłego lidera Sojuszu.

Na Zarządzie przedstawione mają zostać dwie kandydatury na prezydenta - Małgorzaty Szmajdzińskiej i Jerzego Wenderlicha. Zdaniem Napieralskiego, jeśli te informacje się potwierdzą, oboje nominowanych powinno objechać wszystkie regiony i zaprezentować się delegatom wojewódzkim. To właśnie oni dokonają ostatecznego wyboru na krajowej konwencji partii.

- Nie ma już czasu na prawdziwe prawybory i bardzo szerokie konsultacje w całej partii, ale można zrobić namiastkę prawyborów na styl amerykański - mówi "Rzeczpospolitej" Napieralski. Jego zdaniem, skoro i tak SLD musi zwołać konwencję, to na radach wojewódzkich powinna nastąpić prezentacja kandydatów i rozmowy z nimi. - Wtedy delegaci, którzy będą dokonywać ostatecznego wyboru będą mogli podjąć uchwałę, kogo popierają i trzymać się tej decyzji - tłumaczy. - Ja zapraszam na sobotę 17 stycznia do zachodniopomorskiego - dodaje.

Napieralski zastrzega jednak, że te konsultacje byłyby zbędne, gdyby partia wystawiła swojego lidera. - Jeśli startowałby Miller, te konsultacje nie byłyby potrzebne. Wręcz przeciwnie, partia która wystawia przewodniczącego nie potrzebuje konsultacji, bo się wokół niego konsoliduje - podkreśla.

Czytaj więcej w tabletowym wydaniu "Rzeczpospolite" o 21 oraz jutrzejszej gazecie.

Polityka
Afera ze spotami na Facebooku. Szymon Hołownia: Kandydaci powinni się odciąć
Polityka
Akcja Demokracja: Liczymy na wyjaśnienie sprawy finansowania spotów na Facebooku
Polityka
„Gazeta Wyborcza”: Karol Nawrocki pożyczał Jerzemu Ż. pieniądze na procent
Polityka
Afera wokół spotów wyborczych. Jarosław Kaczyński: Myślą, że są bezkarni, depczą demokrację
Polityka
Biejat odpowiada Zandbergowi. „Nie jestem w polityce po to, żeby szukać wymówek”