Aktualizacja: 22.03.2025 13:59 Publikacja: 17.02.2025 05:05
Donald Trump wydaje wielką ilość zarządzeń wykonawczych. Ile z nich jest legalnych?
Foto: PAP/EPA
Od objęcia władzy niecały miesiąc temu Donald Trump i jego współpracownicy zabrali się do demontażu amerykańskiego rządu i zmiany tego, jak Ameryka funkcjonuje. W swych działaniach obchodzą Kongres, konstytucję i obowiązujące przepisy.
Trump nie napotyka opozycji ze strony Kongresu, bo większość w obu izbach mają republikanie, a ci ze strachu lub w obronie swoich własnych interesów nie protestują, choć rolą Kongresu jest bić na alarm, gdy władza wykonawcza przekracza swoje kompetencje. Ze swojej roli wywiązują się – na razie – sędziowie federalni, blokując niektóre z najbardziej agresywnych przejawów wykraczania poza normy prawne, takich jak zamrożenie zatwierdzonych przez Kongres 3 bln dol. wydatków na programy publiczne; zamykanie agencji federalnych ustanowionych przez Kongres, zniesienie prawa do obywatelstwa dla osób urodzonych na terenie USA, co gwarantuje 14. poprawka do konstytucji, czy zwalnianie urzędników państwowych wbrew obowiązującym przepisom. Na wielu poziomach bezprawne jest przekazanie dostępu do poufnych danych i systemów federalnych Elonowi Muskowi, który jest osobą prywatną niemającą odpowiednich uprawnień państwowych, ale za to mającą kontrakty z amerykańskim rządem na miliardy dolarów, co budzi podejrzenia o miliardowy konflikt interesów.
Podczas "bezprecedensowego" spotkania Elona Muska na najwyższym szczeblu w Pentagonie, szef Tesli miał wezwać do ścigania każdego urzędnika Departamentu Obrony, który ujawniłby „złośliwie fałszywe informacje” na temat jego wizyty.
Decyzją Donalda Trumpa cofnięto wszelkie istniejące zezwolenia bezpieczeństwa i dostęp do informacji tajnych byłej sekretarz stanu Hillary Clinton, byłej wiceprezydent Kamali Harris i wielu innym urzędnikom administracji Joe Bidena.
Południowokoreańska opozycja złożyła wniosek o impeachment p.o. prezydenta Choi Sang-moka, ministra finansów, co prawdopodobnie pogłębi polityczny kryzys w jakim kraj znalazł się po nieudanej próbie wprowadzenia stanu wojennego przez prezydenta Yoon Suk-yeola.
Izraelski gabinet podjął w nocy z czwartku na piątek decyzję o odwołaniu ze stanowiska szefa Szin Bet, izraelskiej agencji bezpieczeństwa wewnętrznego. Ronen Bar odejdzie ze stanowiska 10 kwietnia.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Elon Musk, najbogatszy człowiek świata i bliski współpracownik prezydenta USA Donalda Trumpa, ma w piątek zapoznać się z niejawnymi planami Pentagonu na wypadek wojny między USA a Chinami - pisze „The New York Times”. Doniesienia dziennika dementuje Trump.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Przez ostatnie kilkanaście dni Tesla musiała wezwać do serwisów 46 tys. aut, została wykluczona z udziału w salonie samochodowym, wykreślona z prestiżowego indeksu WIG-ESG, wyciekły prywatne dane kierowców Tesli, a na amerykańskich portalach z ogłoszeniami coraz więcej osób chce sprzedać swoje elektryki.
Izraelski rząd nasila działania wojenne w Strefie Gazy i grozi Libanowi. Nasila też walkę z przeciwnikami wewnętrznymi. Zdymisjonowanie szefa służby bezpieczeństwa (Szin Bet) wywołało obawy, że Izrael czeka też wojna domowa.
- Mobilizujemy Europę, aby polsko-białoruską granicę traktować jako wspólny obowiązek - mówił premier Donald Tusk po odprawie z dowódcami służb mundurowych na granicy Polski z Białorusią. Jak dodał, w tej sprawie „jest konsensus narodowy”.
Stany Zjednoczone nie radzą sobie z coraz poważniejszym deficytem jaj na krajowym rynku. Prośby o pomoc, skierowane przez administrację Donalda Trumpa do unijnych państw, spotkały się z odmową. USA pokładają teraz wiele nadzieje w dostawców z Turcji i Korei Południowej.
Rosja i Ukraina obwiniają się nawzajem o atak na stację pomiarową gazu, położoną w Sudży w obwodzie kurskim w Rosji. Eksplozja nastąpiła zaledwie kilka dni po tym, jak USA zaproponowały obu stronom wstrzymanie ataków na infrastrukturę energetyczną.
Obsesyjne upieranie się w kwestii prymatu zawieszenia broni wyprowadzi USA Donalda Trumpa na manowce. Niebezpiecznie przeciągająca się i nierozstrzygnięta wojna z Ukrainą jest z perspektywy Rosji niebezpiecznym precedensem. I dlatego Władimir Putin nie chce „odpuścić”.
Rosyjski producent samochodów AwtoWAZ poinformował o utworzeniu nowej marki. Teraz poza Ładami będzie wytwarzać również samochody dostawcze pod nazwą SKM. Za tym skrótem kryje się współpraca z chińską firmą SRM.
Straż miejska w Rzymie egzekwuje przepisy zabraniające urządzania pikników w pobliżu niektórych zabytków. Nie ma mowy o jedzeniu pizzy na cokole fontanny przy Panteonie czy na Schodach Hiszpańskich.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas