Donald Tusk w Parlamencie Europejskim: Europa musi być uzbrojona, jeśli ma przetrwać

- Nie ma żadnego powodu, by Europa uznała dzisiaj, że znaleźliśmy się w egzystencjalnych kłopotach - przekonywał w Parlamencie Europejskim Donald Tusk, przedstawiając priorytety polskiej prezydencji w UE.

Publikacja: 22.01.2025 11:10

Premier Donald Tusk

Premier Donald Tusk

Foto: FREDERICK FLORIN / AFP

arb

- Jeszcze Europa nie zginęła póki my żyjemy – ta parafraza słów polskiego hymnu chyba dobrze oddaje nastrój, odczuwalny w każdym zakątku naszego globu – mówił występując na forum PE polski premier.

Donald Tusk w PE: Europa nie ma żadnych powodów do kompleksów

- (Towarzyszy nam) Nastrój niepewności, czasami dezorientacji. Możemy dzisiaj mówić o pewnym kryzysie ducha. Chciałbym dziś podzielić się refleksją trochę głębszą niż tylko te konkretne zadania, jakie stoją przed polską prezydencją - dodał Tusk.

Polski premier przypomniał następnie, że „motto tej prezydencji to bezpieczeństwo Europo”. - To próba odpowiedzi na moment globalnego zawahania: jaka będzie nasza przyszłość, UE, całej politycznej cywilizacji Zachodu - wyjaśnił.

- Mówimy o kryzysie emocji pozytywnych i kryzysie ducha. Ale przecież obiektywnie rzecz biorąc Europa nie ma żadnych powodów do kompleksów – podkreślił polski premier.

Czytaj więcej

Magdalena Sobkowiak o prezydencji w UE: Europa czeka na polskie propozycje

- Dziś najważniejsze słowa, jakie powinny paść w PE, to słowa do Europejek i Europejczyków: Podnieście wysoko swoje głowy. Europa była, jest i będzie wielka – oświadczył Tusk. - I nie chodzi tu o polityczne slogany. UE to 450 mln ludzi, to 27 dumnych państw narodowych, które potrafiły przez lata, potrafią dziś i będą potrafiły jutro, uzgadniać wspólne stanowisko. I to w tak krytycznych momentach: jak kryzysy finansowe, migracyjne, terrorystyczne, pandemia, wojna. Zobaczcie jak bardzo rzetelnie, z jaką determinacją, narody europejskie, państwa członkowskie, UE jako całość podchodzimy do tych wyzwań - dodał. - Nie ma żadnego powodu, by Europa uznała dzisiaj, że znaleźliśmy się w egzystencjalnych kłopotach - podsumował.

Jeśli Europa ma przetrwać, musi być uzbrojona. To nie jest nasz wybór

Donald Tusk, premier

- Zmiana polityczna w Stanach Zjednoczonych spowodowała pewną polityczną dezorientację w wielu państwach europejskich. Padły słowa, deklaracje, które uzasadniają to poczucie dezorientacji u niektórych polityków. Ale w żaden sposób nie usprawiedliwiają upadku ducha europejskiego – zaznaczył premier. 

Donald Tusk: Demokracja nie może kojarzyć się z bezsilnością

- To co dzieje się wokół nas, to co dzieje się w wymiarze geopolitycznym, stawia przed Europą zupełnie nowe wyzwania. Kiedy słyszymy przywódców innych państw, słuchaliśmy choćby inauguracyjnego przemówienia Donalda Trumpa, przywódcy innych państw mówią z dumą o dokonaniach swoich państw. Europa ma prawo mówić tak samo, z takim samym przekonaniem, o swojej wielkości: w przeszłości, teraźniejszości i o swojej wierze w wielką przyszłość naszego kontynentu i naszej Unii – kontynuował premier. - Europa budowała wielkość, bo nie bała się iść w nieznane, z podniesioną głową - przypomniał.

Tusk mówił też, że Europa nie może oszczędzać na bezpieczeństwie. - Mówię jako premier kraju, który wydaje już prawie 5 proc. na bezpieczeństwo. I chcę powiedzieć, że wydaje je nie tylko na swoje bezpieczeństwo, ale też na bezpieczeństwo całej Europy – zaznaczył Tusk.

- Jeśli Europa ma przetrwać, musi być uzbrojona. To nie jest nasz wybór. Ja nie jestem militarystą. Polska jest takim miejscem na ziemi, gdzie nikt nie ma ochoty na żadne powtórki żadnej wojny. Ucierpieliśmy w czasie tej straszliwej wojny najbardziej w Europie – przypomniał. I zaapelował, by „nie lekceważyć wezwania” do wydawania 5 proc. PKB na obronność. - Dzisiaj trzeba radykalnie zwiększyć wydatki na obronność, nie na zawsze, nie na wieki wieków - zaznaczył.

- Demokracja nie może kojarzyć się z bezsilnością, bezradnością, jeśli chodzi o podstawowe zadania jak obrona granicy i terytorium. Demokracja na nowo musi stać się silna. UE musi stać się synonimem siły. W polityce ktoś bezsilny jest żałosny, jest godny pogardy – przestrzegał Tusk.

Polityka
Donald Trump ogłosił cła odwetowe. Marek Belka: To człowiek o zaburzonej osobowości
Materiał Promocyjny
Rośnie znaczenie magazynów energii dla systemu energetycznego i bezpieczeństwa kraju
Polityka
Jarosław Kaczyński mówi o dożywociu dla Romana Giertycha. Albo o „wyższym wymiarze kary”
Polityka
Wybory prezydenckie. Najnowszy sondaż wskazuje na faworyta drugiej tury
Polityka
Przełom ws. ambasadorów? 18 postanowień czeka na kontrasygnatę Tuska
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Polityka
Sondaż: Z którym kandydatem na prezydenta Polacy będą czuli się bezpiecznie?
Materiał Promocyjny
Jak znaleźć nieruchomość w Warszawie i czy warto inwestować?