Zbigniew Ziobro wraca do polityki. Jak to wpłynie na układ sił w PiS?

Zbigniew Ziobro ogłosił we wtorek wielki powrót do czynnej polityki, ale wiceprezesem PiS szybko nie zostanie. Jaka będzie jego rola w większej układance prezesa Jarosława Kaczyńskiego na wybory prezydenckie?

Publikacja: 03.12.2024 17:25

Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro

Foto: PAP/Tomasz Gzell

Wtorkowa konferencja Zbigniewa Ziobry, która ogłoszona została jako jego powrót do czynnej polityki, została z uwagą odnotowana przez wszystkie frakcje w PiS, ale wewnętrznego układu sił w PiS na razie w żaden sposób nie zmienia – taki wniosek płynie z serii rozmów „Rzeczpospolitej” z politykami PiS i dawnej Suwerennej Polski (SP). Po konferencji prasowej byłego ministra sprawiedliwości jeden z naszych dobrze poinformowanych rozmówców zdradza, że Ziobro w najbliższym czasie skupi się m.in. na „kontrowaniu” premiera Donalda Tuska. Były lider SP w poniedziałek nazwał urzędującego szefa rządu „przestępcą” i zapowiedział rozliczenia. 

SP jesienią tego roku stała się częścią PiS. Skończył się rozłam, który trwał od 2011 roku. Zgodnie z porozumieniem Patryk Jaki i Michał Wójcik zostali wiceprezesami PiS. Wójcik tymczasowo – docelowo zastąpić go ma właśnie Zbigniew Ziobro. Ale zdaniem naszych informatorów nie stanie się to szybko. 

Zbigniew Ziobro wraca na wybory prezydenckie 

PiS w tym roku przeszedł dwie poważne reorganizacje. Jedna dotyczyła właśnie wspomnianej reintegracji prawicy (pierwszym krokiem było połączenie PiS z partią Adama Bielana). Drugą były jesienne wewnętrzne wybory na szefów 40 okręgów. W trzech przypadkach – w tym ważnego okręgu warszawskiego – szefami zostali politycy dawnej SP. Weszli oni również do zarządów okręgów. Zmieniła się też cała struktura wewnętrzna PiS – zostało powołane nowe ciało: liczący 30 osób Komitet Wykonawczy, złożony głównie z polityków młodego pokolenia. 

Czytaj więcej

Zbigniew Ziobro wrócił po długiej nieobecności. „Donald Tusk jest przestępcą”

Z rozmów „Rzeczpospolitej” wynika, że po starciach frakcyjnych dotyczących kandydata na wybory prezydenckie (politycy SP wspierali Przemysława Czarnka) dziś całe PiS dość zgodnie przygotuje się do majowego starcia. – Spokoju nie ma nigdy, ale teraz każdy, mimo wszystko, koncentruje się na wsparciu kampanii prezydenckiej w sposób, w jaki uważa za optymalny – uważa jeden z naszych informatorów.

Dokończeniem zmian ma być wybór prezesa PiS już po wyborach prezydenckich. Zgodnie z aktualnymi deklaracjami Jarosław Kaczyński ma kandydować na kolejną kadencję. Ale politycy PiS o dalekosiężnych ambicjach – jak Przemysław Czarnek – będą się starać realizować własne strategie. Czarnek, na długo przed ostatecznym wyborem Karola Nawrockiego jako kandydata PiS na prezydenta, zapowiedział swój „tour” po Polsce w ramach kampanijnego wsparcia. Swoje spotkania w kraju organizuje też były premier Mateusz Morawiecki. 

Czytaj więcej

Komisja śledcza ds. Pegasusa nielegalna? Jest decyzja prokuratury

Pytanie, które zadają sobie dziś politycy PiS, dotyczy m.in. tego, jak kolejne wewnętrzne napięcia, które wydają się nieuniknione, przełożą się na działanie sztabu wyborczego i całą kampanię. W drugiej kadencji ich rządów sztabowe napięcia były dla PiS bardzo problematyczne, zwłaszcza w kampaniach lat 2020 i 2023. 

Czy Zbigniew Ziobro stanie przed komisją śledczą ds. Pegasusa? 

Dla członków sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa przesłuchanie Zbigniewa Ziobry to jeden z kluczowych punktów w planie prac. Zgodnie z aktualnymi deklaracjami – np. posła KO Marcina Bosackiego na antenie TVN 24 – jeśli Ziobro nie zmieni swojej taktyki, to powinien zostać doprowadzony przed komisję siłą, podobnie jak były szef ABW Piotr Pogonowski. Będzie to jednak możliwe dopiero po ewentualnym zdjęciu mu immunitetu. Bosacki mówił we wtorek, że w takim razie do przesłuchania Ziobry mogłoby dojść w styczniu przyszłego roku. We wtorek późnym popołudniem sprawą immunitetu zajmie się sejmowa komisja regulaminowa. 

Świat się zmienia

Czytaj to co naprawdę ma znaczenie
już za 99 zł rocznie

SUBSKRYBUJ
Polityka
Przesłuchanie Barbary Skrzypek. Tajemnica czcionki w protokole
Polityka
Koniec eldorado Mentzena, a w Sejmie pik duopolu. Komu pomoże obniżenie składki zdrowotnej?
Polityka
Szymon Hołownia o awanturze w Sejmie: Obrzydzenie. Marszałek krytykuje również PO
Polityka
51 posłów PiS zapłaci za okrzyki pod adresem Romana Giertycha. Wśród ukaranych jest Jarosław Kaczyński
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Polityka
Minister zdrowia tłumaczy dlaczego zmieniła zdanie ws. obniżki składki zdrowotnej