„The Guardian” rezygnuje z platformy X. Wskazuje na „toksyczność” platformy Elona Muska

Brytyjski dziennik „The Guardian” ogłosił, że przestaje publikować treści na platformie X (dawniej Twitter) Elona Muska z oficjalnych kont redakcyjnych.

Publikacja: 13.11.2024 13:04

Elon Musk

Elon Musk

Foto: REUTERS/Brian Snyder/File Photo

qm

Jak podkreśliła redakcja w opublikowanym w sieci komunikacie, decyzja o rezygnacji z X wynika z obaw o jakość treści, jakie pojawiają się na tej platformie, zwłaszcza po przejęciu jej przez Elona Muska w 2022 roku.

W oświadczeniu gazeta zaznaczyła, że korzyści płynące z obecności na X zostały przyćmione przez negatywne aspekty, takie jak „często niepokojące treści”, w tym teorie spiskowe skrajnej prawicy i rasizm. Ostatnie wydarzenia, w tym wybory prezydenckie w USA, jedynie pogłębiły w redakcji dziennika przekonanie, że platforma stała się „toksyczna”.

Elon Musk w administracji prezydenta USA Donalda Trumpa

Musk, który stał się właścicielem X, jest także dyrektorem generalnym SpaceX i Tesli. Jego rola na scenie politycznej staje się coraz bardziej znacząca – kilka godzin przed komunikatem „Guardiana” Donald Trump powierzył mu (i Vivekowi Ramaswamy'emu, byłemu uczestnikowi prawyborów prezydenckich w Partii Republikańskiej), kierowanie nowo powstałym Departamentem Wydajności Rządu (DOGE).

Czytaj więcej

Elon Musk wejdzie w skład administracji Donalda Trumpa. Wiadomo czym się zajmie

Jego zadaniem będzie usprawnienie funkcjonowania administracji. Musk, aktywnie wspierający kampanię Trumpa, przekazał dziesiątki milionów dolarów na rzecz jego rywalizacji o prezydenturę, a także prowadził kampanię w serwisie X. W swoim oświadczeniu Trump zaznaczył, że Musk i Ramaswamy będą odpowiedzialni za walkę z biurokracją, ograniczenie nadmiernych regulacji oraz restrukturyzację agencji federalnych.

Decyzja „The Guardian” o rezygnacji z X wpisuje się w szerszy trend odchodzenia mediów i instytucji od platformy, której rola w debacie publicznej budzi coraz więcej kontrowersji. W 2023 roku amerykańska stacja NPR przestała publikować na X po tym, jak platforma oznaczyła ją jako „media powiązane z rządem”, podobnie postąpiła organizacja Public Broadcasting Service (PBS). Z X wycofały się również inne organizacje, w tym Festiwal Filmowy w Berlinie i policja z Północnej Walii.

Czytaj więcej

"Rzecz w tym": Elon Musk oczekuje zmian korzystnych dla jego biznesów

„The Guardian” podkreślił, że chociaż oficjalne konta redakcji (jest ich 80) przestaną publikować na X, artykuły z serwisu internetowego wciąż będą mogły być udostępniane przez użytkowników platformy, a wpisy na X będą od czasu do czasu osadzane w relacjach na żywo. Dziennikarze gazety nadal będą mogli korzystać z platformy w celach zbierania informacji.

Polityka
Rumunia. Kandydat na prezydenta grzmi po unieważnieniu wyborów. Mówi o mafii
Polityka
Macron staje się głównym negocjatorem w sprawie Ukrainy
Polityka
Emmanuel Macron nie ustąpi. Zostanie do maja 2027 r.
Polityka
Łukaszenko schował się pod atomowy parasol Kremla. Jak Rosja połyka Białoruś
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Polityka
Umowa Mercosur-UE: finał po ćwierć wieku negocjacji
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką