Kosiniak-Kamysz zadowolony, że Polską Amunicją pokieruje były poseł PiS i KO

To jest weryfikowane przez służby - powiedział szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, pytany w Polskim Radiu, czy mogło dojść do naruszenia prawa ws. spółki Polska Amunicja. Wicepremier chwalił nowego szefa spółki - Pawła Poncyljusza, byłego posła PiS i Koalicji Obywatelskiej.

Publikacja: 20.08.2024 13:47

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz

Foto: PAP/Paweł Supernak

zew

Podczas rozmowy o produkcji amunicji w Polsce minister obrony narodowej mówił, że rządowy program Narodowa Rezerwa Amunicyjna powstał na mocy uchwały poprzedniego rządu w marcu 2023 r. i składał się z dwóch elementów: zakupów amunicji na rzecz Sił Zbrojnych oraz inwestycji w rozwój możliwości produkcyjnych amunicji w Polsce.

Władysław Kosiniak-Kamysz: W Polsce moce produkcyjne amunicji są niewystarczające

- Jeśli chodzi o zakupy, to w jednej części one się dokonały, powstało konsorcjum kierowane przez Polską Grupę Zbrojeniową i Agencja Uzbrojenia jeszcze pod koniec grudnia podpisała duży kontrakt na zakup amunicji - powiedział. - Jeśli chodzi o spółkę - to jest takie połączenie kilku podmiotów, i publicznego, nadzorowanego przez Agencję Rozwoju Przemysłu, i podmiotów prywatnych - Agencja Uzbrojenia z tą spółką nie zawarła żadnego kontaktu do tej pory - oświadczył.

Czytaj więcej

Marek Kozubal: Amunicja, głupcze! Rząd powinien wreszcie jasno określić priorytety

- Naszym zdaniem to jest jeszcze nie ten etap, gdzie ta spółka jest gotowa, choć żałuję, ponieważ w Polsce moce produkcyjne amunicji są niewystarczające i jestem bardzo zainteresowany podpisywaniem umów z podmiotami publicznymi i prywatnymi na rzecz produkcji amunicji w Polsce, na rzecz linii produkcyjnych, na rzecz wszystkiego, co możliwe, żeby zwiększyć zasoby amunicji, w które będą wyposażone Siły Zbrojne – mówił w radiowej Jedynce Kosiniak-Kamysz.

Pytany, czy środki nie trafiły do spółki zbyt wcześnie szef MON odparł, że środki do spółki nie trafiły. - Umowa została podpisana z PGZ, z Polską Amunicją nie została podpisana żadna umowa przez Agencję Uzbrojenia – wyjaśnił. - Myślę że bardziej chodzi o sposób działania ówczesnej władzy wtedy, o moment podejmowania tej decyzji, o to, w jaki sposób powstawała konstrukcja tej spółki (...) i braku efektywności w tym zakresie – kontynuował.

Zdolności produkcyjne w Polsce są potrzebne. Są znacząco niewystarczające. Trzeba robić wszystko, żeby z publicznymi i prywatnymi podmiotami podpisywać umowy na rzecz amunicji.

Władysław Kosiniak-Kamysz

Były poseł PiS i KO Paweł Poncyljusz na czele spółki Polska Amunicja

- Dobrze, że jest nowy szef, Paweł Poncyljusz - powiedział Kosiniak-Kamysz. - Wierzę, że nowy szef (...) znający dobrze tematykę naprawi tę sytuację, że uzdrowi tę spółkę i ona będzie w stanie efektywnie funkcjonować - dodał.

Paweł Poncyljusz studiował na Wydziale Historycznym UW, tych studiów nie ukończył, ukończył natomiast Policealne Studium Ekonomiczne w zakresie finansów i rachunkowości. Pracował jako księgowy i dyrektor ds. finansowych, zajmował się też sprzedażą. Był warszawskim radnym wybranym z list AWS. W latach 2001-2011 zasiadał w Sejmie, najpierw jako poseł PiS (w czasach rządów prezesa tej partii Jarosława Kaczyńskiego był sekretarzem stanu w Ministerstwie Gospodarki), a później formacji Polska Jest Najważniejsza. Do Sejmu wrócił w 2019 r. jako poseł Koalicji Obywatelskiej, której liderem jest Donald Tusk. W 2023 r. Paweł Poncyljusz bez powodzenia ubiegał się o kolejną kadencję.

Czytaj więcej

Bogusław Chrabota: PGZ z amunicją sama sobie nie poradzi

Kosiniak-Kamysz: Sprawę spółki weryfikują służby

Szef MON podkreślił we wtorkowym wywiadzie, że zdolności produkcyjne w zakresie amunicji są w Polsce potrzebne, a dzisiaj są "znacząco niewystarczające", więc "trzeba robić wszystko, żeby z publicznymi i prywatnymi podmiotami podpisywać umowy na rzecz amunicji".

Pytany, czy odnośnie spółki Polska Amunicja mogło dojść do naruszenia prawa, wicepremier odparł, że "to jest weryfikowane przez służby". - Dlatego zaalarmowaliśmy prezesa Rady Ministrów i inne jednostki, które są do tego powołane, żeby się całemu procesowi przyjrzeć i ja liczę na efekty tej weryfikacji - oznajmił.

Sprawa produkcji amunicji. Wymiana zdań między Morawieckim i Tuskiem

W poniedziałek premierzy - były, Mateusz Morawiecki (PiS), i obecny, Donald Tusk (PO) - odnieśli się w mediach społecznościowych do sprawy budowy fabryki amunicji w Polsce. "Zamiast czekać na niemieckie hełmy - woleliśmy błyskawicznie zwiększyć produkcję amunicji. Nie tylko dla Ukrainy, ale przede wszystkim Polski, całej Europy i NATO" - napisał wiceprezes PiS. "Mateuszu, to, że potrafisz robić interesy na respiratorach, maseczkach, wizach czy generatorach, wszyscy wiedzieli od dawna. Ale że na amunicji też i to na 14 miliardów?" - zwrócił się do niego lider PO. "Panie Donaldzie, gdybyś wtedy rządził - czekałbyś na dostawę niemieckich hełmów, a nie budował fabrykę polskiej amunicji" - odpisał Morawiecki. Dyskusja miała miejsce po publikacji Onetu, według której rząd Prawa i Sprawiedliwości nie zabezpieczył interesów państwa w sprawie budowy fabryki amunicji oraz dostawy 50 tys. pocisków kalibru 155 mm dla polskiego wojska, na co miało pójść 14 mld zł.

Podczas rozmowy o produkcji amunicji w Polsce minister obrony narodowej mówił, że rządowy program Narodowa Rezerwa Amunicyjna powstał na mocy uchwały poprzedniego rządu w marcu 2023 r. i składał się z dwóch elementów: zakupów amunicji na rzecz Sił Zbrojnych oraz inwestycji w rozwój możliwości produkcyjnych amunicji w Polsce.

Władysław Kosiniak-Kamysz: W Polsce moce produkcyjne amunicji są niewystarczające

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Donald Tusk po odprawie w Kłodzku: Sytuacja cały czas bardzo dramatyczna
Polityka
Protest PiS w Warszawie. Kaczyński atakuje KO. „To nie jest polska formacja"
Polityka
Żona pogrąży Ryszarda Czarneckiego? Co Emilia H. robiła na Collegium Humanum?
Polityka
Więzienie za ujawnienie orientacji seksualnej. Radykalny projekt trafił do prac w Sejmie
Polityka
Sondaż: Czy, zdaniem Polaków, PiS może wrócić do władzy po wyborach?
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne