Głosowanie nad sprawozdaniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji odbyło się 26 lipca.
Wcześniej tego dnia w Sejmie przewodniczący KRRiT Maciej Świrski, przedstawiając sprawozdanie, mówił m.in., że po objęciu władzy przez koalicję 15 października sytuacja mediów publicznych „uległa drastycznej zmianie”, gdy minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz zdecydował o zmianie władzy tych mediów, a następnie postawił je w stan likwidacji, wyłączył sygnał głównego kanału informacyjnego, a wielu dziennikarzy straciło pracę. Świrski nazwał te zdarzenia "kryminalnymi i bez precedensu".
Czytaj więcej
Ujawniono treść wniosku o postawienie przed Trybunałem Stanu szefa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego. Zawiera on 11 zarzutów i propozycję przesłuchania dziewięciorga świadków.
Sejm decyduje o kontroli NIK w KRRiT i w RMN
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia mówił po głosowaniu, że działalności obydwu tych instytucji należy się „dokładnie przyjrzeć”, bo z podejmowanych przez nie decyzji można wywnioskować, że stawiają się ponad prawem. Hołownia wspomniał tu m.in. o wstrzymywania przez KRRiT przeznaczonych dla mediów środków z abonamentu.
Rządząca koalicja przyjęła również wniosek Polski 2050 o przeprowadzenie przez NIK kontroli w RMN i KRRiT.