Zakończyły się wybory we Francji. Sondaże wskazują na porażkę Le Pen

Zakończyła się druga tura wyborów parlamentarnych we Francji. W pierwszej turze najwięcej głosów zdobyło Zjednoczenie Narodowe. Liderka partii Marine Le Pen liczyła na to, że jej ugrupowanie zapewni sobie bezwzględną większość w parlamencie.

Publikacja: 07.07.2024 20:04

Sondaże wskazują, że Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen nie może liczyć na bezwzględną większość w

Sondaże wskazują, że Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen nie może liczyć na bezwzględną większość w parlamencie

Foto: PAP/EPA

Przeprowadzona 30 czerwca pierwsza tura wyborów parlamentarnych we Francji zakończyła się zwycięstwem Zjednoczenia Narodowego. Partia Marine Le Pen uzyskała 33,2 proc. głosów i wyprzedziła lewicowy Nowy Front Ludowy (28,1 proc.) i Razem dla Republiki, koalicja partii prezydenta Macrona i sojusznicy (21,2 proc.).

Czytaj więcej

Ukraina nie będzie mogła atakować celów w Rosji. Marine Le Pen zapowiada decyzję

W wyborach wzięło udział 66,7 proc. uprawnionych do głosowania Francuzów, co było najwyższym wynikiem od 27 lat.

Sondaże przeprowadzane w niedzielę wskazywały, że druga tura może zakończyć się przy jeszcze wyższej frekwencji. 

Do godziny 17 wydano 59,7 proc. kart do głosowania i był to najwyższy wynik od wyborów w 1981 roku. Dla porównania w 2022 roku do godziny 17 głosowało 38,1 proc. osób. Sondażownie Harris Interactive i Ipsos szacowały, że w II turze weźmie udział około 67 proc. wyborców, co byłoby najwyższym wynikiem od 1997 roku.

Czytaj więcej

Komentarze po wyborach we Francji. Zjednoczenie Narodowe mówi o "sojuszu hańby"

Wybory we Francji. Wyniki exit poll

rp.pl

Opublikowany przez Ipsos o godzinie 20 wyniki exit poll wskazują, że skrajnie prawicowe Zjednoczenie Narodowe uzyskało od 115 do 150 mandatów, Nowy Front od 172 do 192 mandatów, a Razem dla Republiki od 150 do 170 mandatów.

Na zwycięstwo lewicy wskazuje również ośrodek badania opinii publicznej Ifop.

Sondaże wskazują, że żadna z partii nie uzyskała bezwzględnej większości. Oficjalne wyniki wyborów mogą zostać ogłoszone jeszcze w niedzielę lub w poniedziałek rano.

Jean-Luc Mélenchon, jeden z liderów lewicowego Nowego Frontu Ludowego wyraził gotowość do utworzenia rządu i wdrożenia programu swojej partii.

Czytaj więcej

Donald Tusk zareagował na wyniki wyborów we Francji

Marine Le Pen walczyła o bezwzględną większość we francuskim parlamencie

Przed drugą turą wyborów badania opinii publicznej wskazywały, że najwięcej mandatów do Zgromadzenia Narodowego zdobędzie Zjednoczenie Narodowe, jednak wynik partii może nie wystarczyć, by zapewnić sobie bezwzględną większość.

Marine Le Pen mówiła w tym tygodniu, że jej ugrupowanie będzie starało się stworzyć rząd, nawet jeśli zabraknie jej nieco głosów do zdobycia 289-osobowej większości w 577-osobowym parlamencie. 

Czytaj więcej

Celia Belin, Paweł Zerka: Czy zwycięstwo Zjednoczenia Narodowego we Francji wstrząśnie pomocą dla Ukrainy?

Emmanuel Macron rozpisał wybory po porażce w wyborach europejskich

Wybory parlamentarne we Francji zostały rozpisane przez prezydenta Francji, Emmanuela Macrona, po tym jak jego ugrupowanie, Odrodzenie, w wyborach do Parlamentu Europejskiego uzyskało ponad dwukrotnie mniej głosów niż Zjednoczenie Narodowe. 

Przed drugą turą wyborów we Francji sformował się front republikański, który wymierzony był z Zjednoczenie Narodowe. Ze startu wycofało się 210 kandydatów lewicowych i liberalnych. Byli to kandydaci, którzy byli „tymi trzecimi” w swoich okręgach — wycofując się przenosili swoje poparcie na drugiego kandydata, który w danym okręgu rywalizuje z kandydatem Zjednoczenia Narodowego.

Czytaj więcej

Wybory we Francji: Ponad 210 kandydatów wycofało się, by pokrzyżować szyki Marine Le Pen

Taka taktyka miała uniemożliwić Zjednoczeniu Narodowemu zdobycie bezwzględnej większości w parlamencie (289 mandatów), co zmusiłoby Emmanuela Macrona do zaprzysiężenia rządu Jordana Bardelli, przewodniczącego partii Le Pen.

W oczekiwaniu na wynik wyborów, minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin ogłosił, że na ulice miast wyjdzie 30 tys. policjantów. Władze Francji obawiały się, że w przypadku zwycięstwa skrajnej prawicy dojdzie w kraju do gwałtownych  protestów.

Emmanuel Macron zapowiadał, że nie ustąpi z urzędu

Przed pierwszą turą wyborów prezydent Emmanuel Macron zapowiedział, że wynik głosowania nie wpłynie na jego decyzję o pozostaniu na stanowisku do końca kadencji, czyli do maja 2027 roku.

Media wskazywały, że w przypadku zwycięstwa Zjednoczenia Narodowego oznaczałoby to kohabitację z prezydentem, który odpowiada we Francji za politykę obronną i zagraniczną.

System polityczny Francji

System polityczny Francji

PAP

Wybory we Francji. Sondaże przed drugą turą 

W piątek dziennik "Les Echos" opublikował wyniki najnowszego sondażu przed drugą turą wyborów we Francji. Wynikało z niego, że Zjednoczenie Narodowe może zdobyć 205-230 mandatów, Razem dla Republiki - 130-162 mandaty, a Nowy Front Ludowy - na 130-162 mandaty. Przy takich wynikach partia Marine Le Pen nawet w koalicji z gaullistowskimi Republikanami nie miałaby większości w parlamencie.

Czytaj więcej

Nowy sondaż z Francji: Czy partia Marine Le Pen będzie mogła rządzić?

Sondaż dla "Les Echos" wskazywał, że parlament, który wyłoni się po wyborach, będzie tzw. zawieszonym parlamentem, niezdolnym do wyłonienia większości. 

Przeprowadzona 30 czerwca pierwsza tura wyborów parlamentarnych we Francji zakończyła się zwycięstwem Zjednoczenia Narodowego. Partia Marine Le Pen uzyskała 33,2 proc. głosów i wyprzedziła lewicowy Nowy Front Ludowy (28,1 proc.) i Razem dla Republiki, koalicja partii prezydenta Macrona i sojusznicy (21,2 proc.).

W wyborach wzięło udział 66,7 proc. uprawnionych do głosowania Francuzów, co było najwyższym wynikiem od 27 lat.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Joe Biden pomylił nazwiska Donalda Trumpa i Kamali Harris. Mówiąc o Zełenskim powiedział "Putin"
Polityka
Konta założone po inwazji na Ukrainę zalały Niemcy i Francję dezinformacją przed wyborami
Polityka
Przywódcy NATO pytają o stan Bidena. Orbán porównuje sytuację do katastrofy Titanica
Polityka
Współpracownicy Joe Bidena uważają, że powinien wycofać się z wyborów
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Polityka
Rośnie sceptycyzm wobec kandydatury Joe Bidena. Gorące debaty o jego zdrowiu
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą