Po spotkaniu z Donaldem Tuskiem kanclerz Olaf Scholz zapowiedział, że Niemcy będą starały się realizować wsparcie na rzecz osób ocalałych w II wojnie światowej.
Zapowiedział również utworzenie w Berlinie miejsca upamiętnienia polskich ofiar nazistowskiej okupacji.
Czytaj więcej
Szeroko rozumiane bezpieczeństwo, współpraca militarna, współpraca w kwestii nielegalnej imigracji, wspólna praca na rzecz bezpiecznej granicy zewnętrznej — to są te tematy, na których mi najbardziej zależy - mówił na wspólnej konferencji prasowej z kanclerzem Olafem Scholzem, Donald Tusk, po polsko-niemieckich konsultacjach międzyrządowych.
Obaj przywódcy nie udzielili konkretnej odpowiedzi na temat kwot odszkodowań ze straty poniesione w wyniku napaści Niemiec na Polskę.
Reparacje wojenne. Na początek miejsce pamięci w Berlinie
— Pamięć i przepracowanie historii to jest coś, co się nigdy nie skończy. Niemcy są świadome swojej historycznej odpowiedzialności, dlatego rząd federalny stoi w tej sprawie w bliskim kontakcie z rządem Polski i pracujemy wspólnie nad tym, aby uzyskać poprawę w tym kontekście. W kwestii reparacji wiadomo jaka jest pozycja rządu federalnego, ale to nic nie zmienia, jeśli chodzi o poprawę sytuacji. Proponujemy działania i są to nasze władze inicjatywy — mówił kanclerz Scholz.