Sondaż: Czy po wyborach europejskich Trzecia Droga się rozpadnie?

"Czy Pani/Pana zdaniem po wyborach europejskich Trzecia Droga się rozpadnie" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 16.06.2024 07:24

Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz

Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz

Foto: PAP, Leszek Szymański

Trzecia Droga jest koalicją Polski 2050 i PSL, która uformowała się przed wyborami do parlamentu z 15 października 2023 roku.

Trzecia Droga startowała w wyborach trzy razy

W wyborach tych Trzecia Droga startowała jako koalicyjny komitet wyborczy, co oznaczało, że obowiązujący ją próg wyborczy wynosił 8 proc. W wyborach do Sejmu koalicja PSL i Polski 2050 zdobyła 14,4 proc. głosów i obsadziła w parlamencie 65 mandatów.

Po wyborach PSL i Polska 2050 weszły w skład koalicji rządzącej, a Szymon Hołownia, lider Polski 2050, objął stanowisko marszałka Sejmu (ma je sprawować do połowy kadencji, po czym stanowisko to ma obsadzić lider Nowej Lewicy, Włodzimierz Czarzasty).

Trzecia Droga wystartowała jako koalicja również w kwietniowych wyborach samorządowych. W wyborach do sejmików wojewódzkich, w skali całego kraju, zdobyła 14,25 proc. głosów.

Jednak w wyborach do Parlamentu Europejskiego Trzecia Droga — po raz kolejny startując jako koalicja dwóch partii — uzyskała 6,91 proc. głosów i obsadziła jedynie trzy mandaty europosłów. Taki wynik — w wyborach do Sejmu — oznaczałby, że Trzecia Droga, jako koalicyjny komitet wyborczy, nie przekroczyłaby progu wyborczego. W sondażu SW Research dla rp.pl Trzecia Droga została uznana za największego przegranego wyborów do PE.

Po wyborach do Parlamentu Europejskiego pojawiły się głosy, że formuła współpracy Polski 2050 i PSL się wyczerpała. Mówiła o tym m.in. posłanka Polski 2050, Joanna Mucha. Z kolei Marek Sawicki, marszałek-senior z PSL, apelował, by takich dyskusji nie toczyć za pośrednictwem mediów. Jego zdaniem koalicja PSL i Polski 2050 powinna być utrzymana.

Czytaj więcej

Joanna Mucha o wynikach Trzeciej Drogi. "Koalicja z PSL to więcej szkód niż pożytków"

Sondaż: 35 proc. osób z wyższym wykształceniem uważa, że Trzecia Droga się nie rozpadnie

Najedź myszką (stuknij w ekran) na diagram, by wyświetlić interesującą Cię wartość liczbową z opisem.

rp.pl/Weronika Porębska

Uczestników sondażu SW Research spytaliśmy czy — ich zdaniem — Trzecia Droga rozpadnie się po wyborach do PE.

Na tak zadane pytanie „tak” odpowiedziało 24,4 proc. badanych.

Odpowiedzi „nie” udzieliło 28,6 proc. respondentów.

41,8 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.

Z kolei 5,2 proc. respondentów deklaruje, że nie słyszeli o Trzeciej Drodze.

- Do rozłamu w Trzeciej Drodze nie dojdzie zdaniem co trzeciego mężczyzny i co czwartej kobiet. Takie zdanie podziela jedna na trzy osoby po 50 roku życia i nieco wyższy odsetek badanych z wyższym wykształceniem (35%). Podział koalicji za mało prawdopodobny uważa blisko 4 na 10 badanych (39%) z miast wielkości od 100 tys. do 199 tys. mieszkańców i 35% respondentów, których dochody mieszczą się w granicach 5001 zł – 7000 zł netto. Grupą, która najczęściej uważa rozpad Trzeciej Drogi za prawdopodobny są osoby z miast liczących od 20 tys. do 99 tys. osób (31%) - komentuje wyniki badania Przemysław Wesołowski, prezes agencji badawczej SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 11-12 czerwca 2024 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Trzecia Droga jest koalicją Polski 2050 i PSL, która uformowała się przed wyborami do parlamentu z 15 października 2023 roku.

Trzecia Droga startowała w wyborach trzy razy

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
"Porażka władzy na własne życzenie". Rozmowa z prof. Antonim Dudkiem
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Polityka
Ursula von der Leyen przewodniczącą KE po raz drugi
Polityka
Hołownia o sprawie Romanowskiego: Ktoś w prokuraturze powinien za to odpowiedzieć
Polityka
Dudek: Sprawa Romanowskiego? PR-owa zagrywka, chciano osiągnąć efekt propagandowy
Polityka
KAS bierze się za firmy omijające sankcje. Wszczęto 51 postępowań