Barbara Oliwiecka: Musimy odważniej mówić na forum Unii Europejskiej o naszych interesach

- Stawka jest bardzo wysoka i my naprawdę mówimy, że to są jedne z najważniejszych wyborów do Parlamentu Europejskiego, bo po dwudziestu latach obecności w Unii Europejskiej, jesteśmy też już innym partnerem - komentowała w rozmowie z Michałem Kolanką stawkę obecnych wyborów do PE, Barbara Oliwiecka kandydatka do Parlamentu Europejskiego i poseł Polski 2050.

Publikacja: 06.06.2024 10:35

Zdaniem Oliwieckiej, zwiększyła się nasza świadomość, co do UE. - Mamy doskonałą świadomość zaniedbań i błędów Unii Europejskiej, komisji, instytucji europejskich i teraz musimy iść w jednym kierunku: naprawy pewnych rzeczy — mówiła Oliwiecka. 

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Oliwiecka: Musimy odważniej mówić o naszych interesach

Według Oliwieckiej Polska 2050 różni się tym od innych partii, że nie wykorzystują kampanii do europarlamentu jako kampanii politycznej w kraju.

- My mówimy jasno, że mamy strategię rozwoju dla Polski i musimy ją realizować również w Unii Europejskiej. Stamtąd są środki. Tam jest tworzone prawo, które wpływa na nasze rozwiązania ustawodawcze w Polsce. Tam trzeba budować sojusze. My się bardzo skupiamy na tym rozwoju. Naprawdę możemy być dumni z naszych wartości, z naszych osiągnięć z tego kim jesteśmy, z naszej gospodarki, z naszych przedsiębiorców, z naszych rolników. Musimy odważniej mówić na forum Unii Europejskiej o naszych interesach ale również tu w Polsce przybliżać Unię Europejską. Jest na ten temat wiele uproszczeń i przekłamań - zauważyła Oliwiecka.

Czytaj więcej

Barbara Oliwiecka o spotkaniu Dudy z Trumpem: To może być pocałunek śmierci

Sama chciałaby działać w europarlamencie na polu infrastruktury i ochrony środowiska. - Działam w dwóch ważnych komisjach w Sejmie. To jest komisja infrastruktury i wszystko co dotyczy transportu publicznego i to jest moje centrum zainteresowań. I oczywiście komisja ochrony środowiska. W tych dwóch obszarach bardzo mi zależy żeby działać. Ja wywodzę się z biznesu. Przez lata prowadziłam firmę więc dla mnie jest bardzo ważne, by stwarzać warunki polskim przedsiębiorcom w Unii Europejskiej do tego, by zdobywali te rynki - komentowała poseł.

Za budową CPK, konieczne ułatwienia dla polskich przedsiębiorców

- Obecnie łatwiej jest wejść firmom zagranicznym na polski rynek niż polskim firmom przebić się na rynku niemieckim czy francuskim. Bo tam jest silne poczucie dbania o narodowy interes. My musimy troszeczkę przebić ten mur, a także zatroszczyć się o naszą gospodarkę, naszych przedsiębiorców. No i oczywiście transport. Wciąż mamy w centrum polski mamy regiony wykluczone komunikacyjnie - dodała Oliwiecka.

Czytaj więcej

„Efekt Hołowni” u deweloperów

Na pytanie czy powinniśmy budować CPK, Oliwiecka odpowiada, że Polska 2050 jest za tym, by takie lotnisko powstało. - My zawsze byliśmy za rozwojem kolei. W przypadku CPK obawialiśmy się dużych kosztów społecznych. Stoimy na stanowisku że CPK, koleje dużych prędkości są potrzebne Polsce. Jesteśmy za tym żeby budować CPK, bo wierzymy, że to rozwinie nie tylko metropolie ale również pozwoli też tym mniejszym miejscowościom na otwarcie się na ten świat - tłumaczyła Oliwiecka.

Zdaniem Oliwieckiej, zwiększyła się nasza świadomość, co do UE. - Mamy doskonałą świadomość zaniedbań i błędów Unii Europejskiej, komisji, instytucji europejskich i teraz musimy iść w jednym kierunku: naprawy pewnych rzeczy — mówiła Oliwiecka. 

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Oliwiecka: Musimy odważniej mówić o naszych interesach

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Sondaż: Ponad połowa Polaków nie chce wzywania Ziobry przez komisję ds. Pegasusa
Polityka
Czerwona kartka od NIK dla Błaszczaka. Druzgocący raport dla byłego szefa MON
Polityka
Obniżka składki zdrowotnej. Polska 2050 ma projekt. Petru: Nikt nie straci
Polityka
Janusz Kowalski: Suwerenna Polska powinna stać się częścią PiS
Polityka
Najnowszy sondaż: Konfederacja trzecią siłą, Lewica tuż nad progiem
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży