Sławomir Broniarz o zarobkach nauczycieli: Nawet po 30-procentowej podwyżce są niskie

Te osiem lat nie rozwiązało żadnych problemów nauczycielskich, a co najwyżej potęgowało kłopoty nauczycieli - mówił w rozmowie z Joanną Ćwiek prezes ZNP, Sławomir Broniarz mówiąc o okresie rządów PiS.

Publikacja: 04.04.2024 11:02

Broniarza spytano czy jest zadowolony ze zmian w polskiej szkole po wyborach z 15 października.

Sławomir Broniarz o nauczycielach: Odetchnęliśmy po rządach PiS

- To jest bardzo obszerne pytanie, odpowiedź na to pytanie nie da się sprowadzić do jednego zdania. Wybory przyniosły nową jakość w zakresie debaty publicznej, dla nas to miało duże znaczenie — stwierdził prezes ZNP.

Czytaj więcej

Sądowe kłopoty Barbary Nowak. Prokuratura wszczyna postępowanie, ZNP wytacza proces

- Odetchnęliśmy po tych ośmiu latach rządu PiS — mówił też. 

- W poprzednich latach byliśmy albo zaskakiwani szeregiem decyzji, albo nikt z nami nie rozmawiał. Te osiem lat nie rozwiązało żadnych problemów nauczycielskich, a co najwyżej potęgowało kłopoty — podsumował.

Mówiąc o zmianach w polskiej szkole wprowadzonych przez PiS Broniarz stwierdził, że "pojawił się szereg rozwiązań, o które apelowali nauczyciele, w tym ZNP". - Na pierwszy plan wychodzi kwestia płac: dziś mam pewność, że 95 proc. samorządów nie tylko wypłaciło należne pieniądze nauczycielom, ale też wyrównanie od początku stycznia — podkreślił Broniarz.

Sławomir Broniarz: Początkujący nauczyciel, po podwyżkach, zarabia tylko 600 zł więcej niż płaca minimalna

Prezes ZNP był pytany o to czy nadal problemem dla nauczycieli jest to, że podwyżka, którą otrzymali, nie oznaczała podwyżki o co najmniej 1 500 zł wynagrodzenia zasadniczego lecz wynagrodzenia liczonego z dodatkami.

- Ta deklaracja (Donalda Tuska) wzrostu wynagrodzenia zasadniczego nie mniej niż 1 500 zł pozostaje w pamięci nauczycieli. To pokazuje w jak dramatycznej sytuacji byli nauczyciele skoro nawet 30-procentowa podwyżka wynagrodzenia nie dała tej kwoty, o której mówił Donald Tusk — zauważył Broniarz. 

Jednocześnie prezes ZNP przyznał, że podwyżka „to krok w dobrą stronę”. - Zakładam, że to jest pierwszy krok, a nie ostatni i nie kończący tego procesu wzrostu wynagrodzeń nauczycieli — zaznaczył.

- Nadal płaca nauczyciela w odniesieniu do osób, które posiadają wyższe wykształcenie nadal jest na poziomie bardzo niskim. Nauczyciel rozpoczynający pracę ma wynagrodzenie wyższe o zaledwie 600 zł niż płaca minimalna — doda.

- Zawsze jest niedosyt w związku z tym, że mogłoby być więcej — podsumował.

Broniarza spytano czy jest zadowolony ze zmian w polskiej szkole po wyborach z 15 października.

Sławomir Broniarz o nauczycielach: Odetchnęliśmy po rządach PiS

Pozostało 94% artykułu
Polityka
Opozycja o exposé Sikorskiego: "Banały", "mity o UE", "obsesje na temat PiS"
Polityka
Donald Tusk chory, ma zapalenie płuc. I wskazuje datę rekonstrukcji rządu
Polityka
Rau wypomina ministrom rządu Tuska, że "chcą objąć dochodowe mandaty" w PE
Polityka
Kucharczyk: Wyborcy mogą czuć się rozczarowani listami KO do PE
Polityka
Exposé Radosława Sikorskiego w Sejmie. Szef MSZ: Znaki na niebie i ziemi zwiastują nadzwyczajne wydarzenia