Afera zegarkowa w Peru. Policja w domu prezydent kraju, sześciu ministrów rezygnuje

Prezydent Peru, Dina Boluarte, odwołała sześciu ministrów z rządu, po tym jak zrezygnowali oni z zajmowania stanowisk w związku ze skandalem politycznym w centrum którego znajduje się Boluarte.

Publikacja: 02.04.2024 05:08

Policja przeszukała dom prezydent Peru

Policja przeszukała dom prezydent Peru

Foto: PAP/EPA

Prezydent Boluarte znajduje się w centrum afery dotyczącej pochodzenia należących do niej luksusowych zegarków marki Rolex. Afera wstrząsnęła peruwiańską polityką i doprowadziła do serii dymisji w rządzie, w tym odejścia ze stanowiska ministra spraw wewnętrznych, Victora Torresa.

Skąd prezydent Peru miała luksusowe zegarki? Twierdzi, że kupiła z własnych pieniędzy

W związku ze śledztwem dotyczącym podejrzenia nielegalnego wzbogacenia się przez prezydent Boluarte policjanci i prokuratorzy weszli do domu prezydent kraju oraz do jej biura. Śledczy szukali tam dowodów na pochodzenie co najmniej trzech Roleksów należących do Boluarte.

Czytaj więcej

Peru na skraju wojny domowej

Prezydent kraju zapewnia, że jest niewinna i utrzymuje, że wszystkie luksusowe zegarki kupiła z własnych pieniędzy.

Szef MSW, Victor Torres, ogłosił że odchodzi ze stanowiska w poniedziałek. Do dymisji podali się też ministrowie edukacji oraz minister ds. kobiet. Ministrowie ogłaszając, że odchodzą z rządu, wyrazili poparcie dla prezydent kraju. Jeden z ministrów nazwał wejście policjantów do domu Boluarte „niepotrzebnym” i „nadmiarowym”.

Peru: W ciągu jednego dnia prezydent Dina Boluarte wymieniła 1/3 składu rządu

- Odchodzę spokojnie zachowując czyste ręce — powiedział dziennikarzom Torres dodając, że jego rezygnacja spowodowana jest 'względami rodzinnymi i zdrowotnymi". Pozostała dwójka ministrów, którzy ogłosili odejście z rządu, nie podała przyczyn rezygnacji.

Policjanci i prokuratorzy weszli do domu prezydent kraju oraz do jej biura. Śledczy szukali tam dowodów na pochodzenie co najmniej trzech Roleksów

W poniedziałek wieczorem Boluarte ogłosiła trzy kolejne odejścia z rządu — z zasiadania z nim zrezygnowali ministrowie przemysłu, handlu i rolnictwa. Tym samym w poniedziałek Boluarte wymieniła sześcioro z 19 ministrów w rządzie, czyli 1/3 jego składu.

Nowym szefem MSW Peru został Walter Ortiz, który wcześniej stał na czele podległej MSW jednostki do walki z przestępczością zorganizowaną.

Do zmian w rządzie doszło w momencie, gdy wskazany przez Boluarte w ubiegłym miesiącu nowy premier stara się uzyskać poparcie Kongresu, a prezydencki rząd obawia się, iż kontrolowany przez opozycję parlament może odmówić wsparcia szefowi rządu.

Była wiceprezydent, Dina Boluarte, objęła urząd głowy państwa pod koniec 2022 roku stając się szóstym prezydentem kraju w ciągu ostatnich sześciu lat. Boluarte zastąpiła usuniętego z urzędu i aresztowanego byłego prezydenta kraju, Pedro Castillo, oskarżanego o próbę dokonania przewrotu w Peru.

Polityka
Zignorowana Ałła Pugaczowa. Królowa rosyjskiej estrady, która nie poparła wojny
Polityka
Władimir Putin dostał potwierdzenie, że jest prezydentem
Polityka
Argentyna zakupi używane F-16 od Danii. Mają 40 lat
Polityka
Gruzja wprowadza kontrowersyjne prawo "inspirowane Rosją"
Polityka
Kreml znów kłamie w sprawie Katynia