Jan Strzeżek: Wybory na prezydenta Warszawy już się rozstrzygnęły

Te wybory nie są o tym kto będzie rządził Warszawą, bo wiadome jest to, że będzie rządził Rafał Trzaskowski, tylko o tym, jak będzie rządził - mówił w rozmowie z Michałem Kolanką Jan Strzeżek, lider stowarzyszenia Młoda Polska, kandydat Trzeciej Drogi w Warszawie do Rady Miasta.

Publikacja: 29.03.2024 09:18

Strzeżek udzielił wywiadu z warszawskiego Wolumenu, gdzie — jak mówił - po zakończeniu rozmowy zamierzał „rozdać jeszcze trochę ulotek”.

Wybory samorządowe 2024. Jan Strzeżek: Te wybory są bardzo ważne

- Nie czuć specjalnie tej kampanii, okres między jedną a drugą kampanią jest zbyt krótki, spora część mieszkańców Warszawy niespecjalnie chce o wyborach rozmawiać. A te wybory są bardzo ważne — w tej chwili zapada decyzja czy pozwalamy PiS, by rósł w siłę, czy pozwalamy Konfederacji, by zakorzeniła się w samorządach, czy stawiamy na ludzi sprawdzonych, doświadczonych, czy stawiamy na Trzecią Drogę - mówił Strzeżek, były polityk Porozumienia.

Czytaj więcej

Wybory samorządowe 2024. Kandydaci, terminy i wszystko, co trzeba o nich wiedzieć

- Jeżeli pół roku temu (wyborcy) niespełna każdego dnia spotykali wielu polityków, którzy mówili — zgodnie z prawdą - że wybory parlamentarne są najważniejszymi wyborami od 1989 r., to naturalne jest to, że kampania jest spokojniejsza. Jeżeli byśmy nawet spojrzeli na wyścig prezydencki w stolicy, to tego wyścigu po prostu nie ma. Te wybory nie są o tym kto będzie rządził Warszawą, bo wiadome jest to, że będzie rządził Rafał Trzaskowski, tylko o tym, jak będzie rządził. Po to startuje Trzecia Droga — aby ta prezydentura w Warszawie Rafała Trzaskowskiego była lepiej kontrolowana. Monopole nigdy nie są dobre. Chcemy, aby pluralizm w Radzie Warszawy był większy — dodał.

Możemy się oszukiwać, że ktoś może z Rafałem Trzaskowskim to wygrać, ale to jest bez sensu

Jan Strzeżek, kandydat Trzeciej Drogi do rady Warszawy

Wybory samorządowe 2024. Trzecia Droga liczy na 15 proc. poparcia w Warszawie

A na jaki wynik liczy w Warszawie Trzecia Droga?

- Pracujemy od rana do nocy. Ja uważam, że dobrze byłoby doskoczyć do 15 proc., bo to by oznaczało, że Trzecia Droga ma przynajmniej 10-osobowy klub w Radzie Warszawy i ma swoich przedstawicieli w radach dzielnic — odparł.

A czy słuszną decyzją było to, że Trzecia Droga nie wystawiła swojego kandydata w wyborach na prezydenta stolicy?

- Te wybory już się rozstrzygnęły. Rafał Trzaskowski jest jednym z najpopularniejszych polityków w Polsce, oceniany jest bardo dobrze. Możemy się oszukiwać, że ktoś może z Rafałem Trzaskowskim to wygrać, ale to jest bez sensu. Rafał Trzaskowski te wybory wygra — wyjaśnił. Jak dodał rezygnacja z rywalizacji o prezydenturę Warszawy pozwala Trzeciej Drodze skupić się na walce o dobry wynik w wyborach do rady miasta i rad dzielnic. 

Strzeżka zapytano też o przeszukaniach prowadzonych przez ABW w domach Zbigniewa Ziobry i innych polityków Suwerennej Polski w ramach śledztwa dotyczącego Funduszu Sprawiedliwości.

- Pokazaliśmy, że dotrzymujemy obietnic. Obiecaliśmy rozliczenia, obiecaliśmy, że rozliczymy każdą aferę i tak robimy. Afera, w której kilkaset milionów złotych zostaje przeznaczone na stowarzyszenia i fundacyjki kolegów Zbigniewa Ziobry musi być rozliczona co do grosza - odparł.

- Skończyła się bezkarność - to ze ktoś jest znany nie zwalnia nikogo z odpowiedzialności — dodał.

Strzeżek udzielił wywiadu z warszawskiego Wolumenu, gdzie — jak mówił - po zakończeniu rozmowy zamierzał „rozdać jeszcze trochę ulotek”.

Wybory samorządowe 2024. Jan Strzeżek: Te wybory są bardzo ważne

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Wybory samorządowe 2024: Gdzie odbędzie się II tura? Kraków, Poznań i Wrocław znów będą głosować
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Polityka
Koniec epoki Leszka Millera. Nie znajdzie się na listach do europarlamentu
Polityka
Polexit. Bryłka: Zagłosowałabym za wyjściem Polski z UE
Polityka
"To nie jest prawda". Bosak odpowiada na zarzut ambasadora Izraela
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Wybory samorządowe 2024. Kto wygra w Krakowie? Nowy sondaż wskazuje na rolę wyborców PiS