Kolejne kłopoty ugrupowania Pawła Tanajny. Sprawozdanie finansowe pod lupą PKW

Partia, która przed ostatnimi wyborami miała złożyć sfałszowane karty podpisów, tym razem ma problemy ze sprawozdaniem finansowym. Zdaniem PKW mogła być nielegalnie finansowana.

Publikacja: 12.03.2024 03:00

Paweł Tanajno

Paweł Tanajno

Foto: PAP, Jan Dzban

„Uzasadnione jest przyjęcie domniemania, że w okresie sprawozdawczym partia pozyskiwała swój majątek z niedozwolonych źródeł” – pisze Państwowa Komisja Wyborcza w uchwale odrzucającej sprawozdanie finansowe Polski Liberalnej Strajk Przedsiębiorców (PL!SP). To kolejne problemy, jakie w PKW ma partia Pawła Tanajny.

PKW: podpisy były fałszowane

Ten ostatni, choć nigdy nie uzyskał mandatu w jakichkolwiek elekcji, jest dobrze znany wyborcom, bo dwukrotnie, w 2015 i 2020 roku, kandydował na prezydenta. W przeszłości działał w Platformie Obywatelskiej, Ruchu Poparcia Palikota i Demokracji Bezpośredniej, a obecnie stoi na czele Polski Liberalnej Strajku Przedsiębiorców, partii zbudowanej na bazie protestów przeciw zamykaniu firm w okresie Covid-19.

Partia ambitnie podchodzi do kolejnych elekcji. Np. przed wyborami parlamentarnymi w 2023 roku próbowała stworzyć komitet ogólnopolski, do czego wymagana jest rejestracja list w ponad połowie z 41 okręgów. Doszło wówczas do bezprecedensowej sytuacji. Rejestracji odmówiło osiem okręgowych komisji, których uchwały wprost sugerowały fałszerstwa na listach podpisów.

Wynikało z nich, że niektóre karty z podpisami to fotokopie, na innych numery PESEL ułożono chronologicznie, „co nasuwa podejrzenie nielegalnego skorzystania z jakiegoś rodzaju bazy danych”, stwierdzono też podpisy osób zmarłych. – Takiego skandalu przy rejestracji list wyborczych jeszcze nie widzieliśmy – mówił w artykule w „Rzeczpospolitej” jeden z doświadczonych urzędników wyborczych, a Tanajno pozwał gazetę w trybie wyborczym. Twierdził, że komitet nie fałszował podpisów, za to doświadczył „niespotykanej w historii polskich wyborów skali naruszeń z strony okręgowych komisji wyborczych”.

Czy partia była finansowana legalnie?

Sąd oddalił wniosek dotyczący naszej gazety, a PKW właśnie znów krytykuje przejrzystość działania partii Tanajny. Tym razem powodem jest analiza sprawozdania finansowego za 2022 rok. PKW odrzuciła je z dwóch powodów. Pierwszym jest to, że w 2022 roku partia wzięła udział w wyborach przedterminowych prezydenta Rudy Śląskiej, po których zakończeniu z powodu niewielkich błędów komisarz wyborczy odrzucił sprawozdanie komitetu. Drugi powód brzmi poważniej. Zdaniem PKW partia nie odpowiedziała na skierowane do niej pytania, pozwalające zbadać, czy była finansowana w legalny sposób.

Z uchwały wynika, że PKW poprosiła partię o przesłanie brakujących dokumentów, w tym umowy otwarcia rachunku bankowego funduszu wyborczego i historii jego operacji, wykazu darowizn, umowy z serwisem obsługującym płatności internetowe czy bankowych potwierdzeń wpłat składek członkowskich. Partia miała też odpowiedzieć, czy dokonywała zakupów z wydłużonym terminem płatności. Zdaniem PKW pisma wysłane zarówno pocztą tradycyjną, jak i e-mailem zostały bez odpowiedzi.

Paweł Tanajno twierdzi, że nie ma nic do ukrycia

Czy PL!SP ma coś do ukrycia? Jej lider twierdzi, że nie. – PKW wezwała nas do uzupełnienia dokumentów i złożenia wyjaśnień, wyznaczając termin na kilka dni przed tym, gdy odebraliśmy pocztę. Odpisaliśmy im, że prosimy o wyznaczenie terminu, w którym jesteśmy w stanie złożyć wyjaśnienia. Już nam nie odpowiedzieli – relacjonuje Paweł Tanajno.

Czytaj więcej

Partia Pawła Tanajny rozpoczyna marsz na Wiejską

Jego zdaniem Państwowa Komisja Wyborcza to „zawodowi kłamcy i bandyci, których przez przypadek ktoś osadził na urzędach państwowych”. Dodaje, że przed wyborami w 2023 roku PKW zaczęła robić kłopoty jego ugrupowaniu, gdy okazało się, że jest ono w stanie zarejestrować komitet ogólnopolski, i skutecznie to uniemożliwiła.

W najbliższych wyborach PL!SP też startuje. Zarejestrowała kandydatów do sejmików i rad gminnych. W 2022 roku jej budżet wyniósł 312 tys. zł.

„Uzasadnione jest przyjęcie domniemania, że w okresie sprawozdawczym partia pozyskiwała swój majątek z niedozwolonych źródeł” – pisze Państwowa Komisja Wyborcza w uchwale odrzucającej sprawozdanie finansowe Polski Liberalnej Strajk Przedsiębiorców (PL!SP). To kolejne problemy, jakie w PKW ma partia Pawła Tanajny.

PKW: podpisy były fałszowane

Pozostało 91% artykułu
0 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Sondaż: PiS z największym spadkiem. Rośnie Konfederacja
Polityka
Szkody wizerunkowe, gratka dla wywiadu. Specjaliści o asystentce Donalda Tuska
Polityka
Unia wszczyna procedurę nadmiernego deficytu wobec Polski
Polityka
Polityczne Michałki. Sejm rusza na wakacje a PSL z kontrofensywą, zaś Giertych przynosi KO „kontent rozliczeniowy”
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Polityka
Władysław Kosiniak-Kamysz: Jeden projekt w sprawie aborcji mógłby przejść