„Taśmy Adama Gomoły”. Poseł zawiesza członkostwo w Polsce 2050

Najmłodszy poseł na Sejm X kadencji zawiesił swoje członkostwo w partii Polska 2050 i Klubie Parlamentarnym Polska 2050 - Trzecia Droga po tym jak „Nowa Trybuna Opolska” opublikowała stenogram rozmowy, z którego wynika, że polityk namawiał kolegę do wpłaty 20 tys. zł na konto prywatnej firmy szefowej swojego sztabu wyborczego.

Aktualizacja: 08.03.2024 10:00 Publikacja: 08.03.2024 09:08

Poseł Polski 2050 Adam Gomoła

Poseł Polski 2050 Adam Gomoła

Foto: PAP/Marcin Obara

— Wczoraj wieczorem zapoznaliśmy się z fragmentem przynajmniej tekstu „Nowej Trybuny Opolskiej”. To są bardzo poważne zarzuty stawiane naszemu posłowi, który jest najmłodszym posłem w polskim parlamencie, Adam Gomoła z Opolszczyzny. Niezwłocznie zajęliśmy się wyjaśnianiem sprawy — przekazał w rozmowie z TVP Info Michał Kobosko, I wiceprzewodniczący partii Polska 2050.

— Jeszcze dzisiaj w nocy rozmawialiśmy z panem posłem i na razie pierwsze decyzje są takie, że pan poseł zawiesza swoją działalność w klubie parlamentarnym Polski 2050 Trzeciej Drogi i swoje członkostwo w partii, i my tę sprawę dogłębnie wyjaśnimy, sprawdzimy na czym opierają się zarzuty, jak są poważne — zapowiedział Kobosko. — Nic nam o tym nie wiadomo, żeby dochodziło do korupcji politycznej — podkreślił jednak.

Czytaj więcej

Adam Gomoła: Wielu mówiło o stawianiu na młodych, a tylko Polska 2050 to zrobiła

„Taśmy posła Adama Gomoły”. Gazeta o „lewej kasie na wybory”

W czwartek wieczorem redakcja „NTO” poinformowała, że dotarła do nagrania, na którym Adam Gomoła nakłania „jednego z polityków” do wpłaty 20 tys. zł na konto prywatnej firmy szefowej swojego sztabu wyborczego. „Gomoła tłumaczy kandydatowi jak ominąć limit finansowania kampanii wyborczej i zaleca wpłatę pieniędzy na konto prywatnej firmy” — wyjaśnia dziennik. „Aby uzasadnić wpłatę, przygotowano umowę, która zakładała świadczenie usług konsultingowych w zakresie wizerunku, w tym »przygotowanie raportów na temat efektów przeprowadzonych działań«” - czytamy w artykule. W istocie pieniądze miały iść „nie tyle na same usługi konsultingowe co na promocję komitetu w regionie”.

Nazwisko rozmówcy Gomoły nie zostało ujawnione. Ostatecznie miał on jednak nie wpłacić żadnych pieniędzy na konto szefowej sztabu Polski 2050 na Opolszczyźnie, bliskiej współpracownicy posła. Nie otrzymał też pierwszej pozycji na liście partii w wyborach samorządowych w regionie.

„Taśmy Gomoły”. O czym poseł Polski 2050 rozmawiał z jednym z kandydatów?

Redakcja „NTO” podała, że publikowana przez nią rozmowa miała miejsce w połowie lutego — przed zamknięciem list do wyborów samorządowych. Zaznaczyła, że w treści wspomnianej umowy nie wspomniano ani o wyborach samorządowych, ani o kampanii wyborczej. „Mimo że na nagraniu słychać, jak poseł Adam Gomoła sugeruje kandydatowi, by to właśnie w taki sposób rozwiązać kwestię finansowania działań kampanijnych” — czytamy.

Czytaj więcej

Wybory 2023: Najmłodszy poseł w Sejmie ma 24 lata

Z publikacji „NTO” wynika, że kandydat, który rozmawiał z Gomołą, miał wątpliwości co do takiego sposobu wspierania kampanii. „Ta umowa jest nie do obrony, to jest 20 tys. zł w okresie kampanii na jakieś usługi wizerunkowe. No, ale jakie usługi? To jest nie do obrony, w razie czego to są totalne kłopoty” — cytuje go „NTO”.

„Myśmy jako kandydaci w wyborach parlamentarnych też takich dużo umów podpisywali” — miał odpowiedzieć poseł Polski 2050. Rozmówca Gomoły miał odpowiedzieć, że woli działać „normalnym trybem” i że nie chce kogoś sponsorować. Według „NTO”, poseł partii Szymona Hołowni odrzekł, że „te pieniądze są koniec końców wydawane na promocję komitetu w regionie”.

„Ja bym chciał, Adam, żeby to było wszystko, jakby zgodnie z prawem, tak, jak to w kampanii się, wiesz, odbywa. Ja mam rodzinę” — miał odpowiedzieć kandydat, który zastrzegał, że ma dużo do stracenia. Z publikacji „NTO” wynika, iż deklarował, że jak będzie zatwierdzona lista i on na niej będzie, to wpłaci pieniądze na komitet wyborczy. Adam Gomoła miał odpowiedzieć: „jeżeli limity będą okej, to możemy tak to zrobić”.

Czytaj więcej

Hołownia przywraca temat aborcji. Co wydarzy się w tej sprawie w Sejmie?

Redakcja „NTO” podała, że poinformowała Adama Gomołę o swych ustaleniach oraz o tym, że wie o jego rozmowie z kandydatem. „Poseł Gomoła stwierdził, że »nic takiego nigdy nie miało miejsca«. A kwestie dotyczące zawierania umów z kandydatami są mu obce. Kategorycznie zaprzeczył, aby posiadał wiedzę w tym zakresie” — czytamy w publikacji. Z tekstu wynika, że Gomoła miał powiedzieć, iż „nie przypomina sobie żadnej takiej rozmowy”.

Kim jest Adam Gomoła?

Adam Gomoła w styczniu skończył 25 lat. Jak wynika z informacji opublikowanych w serwisie internetowym Polski 2050, studiował finanse i rachunkowość w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz politologię na Uniwersytecie Warszawskim. Polityk deklarował, że ma doświadczenie zawodowe zdobyte w rodzinnej działalności gospodarczej w branży sanitarno-grzewczej oraz że od 2015 r. przez sześć lat był sędzią piłkarskim PZPN.

Polityka
Sondaż: Co drugi młody Polak chce mniej Lewicy w rządzie
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael
Polityka
Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Sejm: Głosowanie projektów ws. aborcji. Jakie były wyniki?