Dariusz Wieczorek o obietnicach wyborczych: 100 konkretów? Ja to traktuję jako przenośnię

Jak powiedział na antenie Radia Plus minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek, sto konkretów "oznaczało to, że w każdym z tych punktów rozpoczęta zostanie praca". - Rząd rozpoczął pracę 13 grudnia. Mamy więc liczyć te 100 dni od wyborów, czy od 13 grudnia? Jak będziemy się w ten sposób rozliczali, to nie ma to sensu - stwierdził.

Publikacja: 19.02.2024 13:01

Minister nauki Dariusz Wieczorek

Minister nauki Dariusz Wieczorek

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek na antenie Radia Plus zapytany został o to, czy w stu dniach – zgodnie z zapowiedzią – zrealizowanych będzie sto konkretów. - Są realizowane, pytanie, czy się zmieścimy w stu dniach. Ja to traktuję jako przenośnię - stwierdził

Dariusz Wieczorek: Mamy cztery lata kadencji, będziemy się docierać

Co w takim razie oznaczało naprawdę sto dni? - Oznaczało to, że w każdym z tych punktów rozpoczniemy pracę. Tak to traktuję - powiedział Dariusz Wieczorek na antenie Radia Plus. - Rząd rozpoczął pracę 13 grudnia. Mamy więc liczyć te 100 dni od wyborów, czy od 13 grudnia? Jak będziemy się w ten sposób rozliczali, to nie ma to sensu. Powinniśmy na działania rządu patrzeć globalnie - dodał. 

Podczas rozmowy zauważono, że w trakcie expose premier Donald Tusk wskazał swoje konkrety jako przeznaczone do realizacji. Wieczorem zapytany został, czy mamy traktować słowa premiera poważnie, czy jako przenośnię. - Absolutnie poważnie. Prawda jest jednak taka, że wiele z konkretów PO jest również w innych programach i to jest wspólne wpisaliśmy do umowy koalicyjnej — powiedział minister nauki i szkolnictwa wyższego. - Każdy ma sprawy, których nie wpisał i o tym będziemy rozmawiali. Mamy 4 lata kadencji. Będziemy się docierać - podkreślił. 

Sto konkretów na sto dni 

We wrześniu ubiegłego roku, na miesiąc przed wyborami parlamentarnymi, Donald Tusk podczas konwencji w Tarnowie zapowiedział "sto konkretów na sto dni" – obietnice wyborcze, które miały zostać zrealizowane w ciągu trzech pierwszych miesięcy działania nowego rządu. Dotychczas zostało zrealizowanych w pełni jedynie kilka – między innymi finansowanie in vitro z budżetu państwa oraz Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111, odwołanie Mikołaja Pawlaka z funkcji Rzecznika Praw Dziecka czy przedstawienie aktu oskarżenia wobec funkcjonariuszy MSZ odpowiedzialnych za korupcję, która doprowadziła do niekontrolowanego napływu migrantów do Polski.

22 marca – do tego dnia nowy rząd powinien zrealizować swoje „100 konkretów na 100 dni”, gdyż wtedy właśnie upłynie 100 dni od 13 grudnia 2023 roku. 

Co między innymi znalazło się na liście konkretów? Zniesienie zakazu handlu w niedzielę; powrót do dawnego sposobu rozliczania składki zdrowotnej, czyli odejście od najbardziej niszczącej dla przedsiębiorców regulacji Polskiego Ładu; ograniczenie czasu kontroli mikroprzedsiębiorców do sześciu dni w skali roku; zniesienie limitów NFZ w leczeniu szpitalnym; indywidualne szafki dla dzieci w każdej szkole i elektroniczna wersja każdego podręcznika; podniesienie kwoty wolnej od podatku dwukrotnie, do 60 tys. zł; obniżenie VAT na transport publiczny do 0 proc.; wprowadzenie 600 zł dopłaty na wynajem mieszkania dla młodych; przedstawienie szczegółowego planu transformacji energetycznej do 2030 r. To jedynie kilkanaście z obietnic.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek na antenie Radia Plus zapytany został o to, czy w stu dniach – zgodnie z zapowiedzią – zrealizowanych będzie sto konkretów. - Są realizowane, pytanie, czy się zmieścimy w stu dniach. Ja to traktuję jako przenośnię - stwierdził

Dariusz Wieczorek: Mamy cztery lata kadencji, będziemy się docierać

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Wybory samorządowe 2024: Gdzie odbędzie się II tura? Kraków, Poznań i Wrocław znów będą głosować
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Polityka
Koniec epoki Leszka Millera. Nie znajdzie się na listach do europarlamentu
Polityka
Polexit. Bryłka: Zagłosowałabym za wyjściem Polski z UE
Polityka
"To nie jest prawda". Bosak odpowiada na zarzut ambasadora Izraela
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Wybory samorządowe 2024. Kto wygra w Krakowie? Nowy sondaż wskazuje na rolę wyborców PiS