"Fala przemocy werbalnej" wobec amerykańskich sędziów i prokuratorów

W ciągu ostatnich trzech lat liczba gróźb wobec amerykańskich sędziów federalnych wzrosła ponad dwukrotnie – wynika z danych US Marshals Service. Specjaliści twierdzą, że jest to część rosnącej fali przemocy o podłożu politycznym.

Publikacja: 13.02.2024 18:49

Liczba pogróżek wobec sędziów wzrosła dwukrotnie

Liczba pogróżek wobec sędziów wzrosła dwukrotnie

Foto: POOL / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP

Agencja odpowiedzialna za ochronę 2700 sędziów federalnych oraz ponad 30 000 prokuratorów federalnych i innego personelu sądowego odnotowała gwałtowny wzrost zagrożeń związanych z ostrymi podziałami politycznymi w kraju.

Według wcześniej niepublikowanych danych, liczba poważnych gróźb pod adresem sędziów federalnych – czyli tych, które powodują wszczęcie dochodzenia przez agencję – wzrosła do 457 w roku budżetowym 2023 (zakończył się on 30 września) z 224 w roku budżetowym 2021. Statystyki pokazują, że liczba poważnych gróźb wobec prokuratorów federalnych również wzrosła ponad dwukrotnie – z 68 w 2021 r. do 155 w 2023 r.

Wzrost agresji od wyborów prezydenckich

Gwałtowny wzrost rozpoczął się mniej więcej w czasie wyborów prezydenckich w 2020 r., kiedy sądy federalne rozpatrywały szereg upolitycznionych spraw, w tym nieudane pozwy wniesione przez byłego prezydenta Donalda Trumpa i jego zwolenników. W tym samym czasie urzędnicy wyborczy dostrzegli lawinę gróźb ze strony zwolenników Trumpa.

Czytaj więcej

Szturm na Kapitol. Biden obwinia Trumpa

Z akt sądowych i publicznych oświadczeń urzędników wynika, że sędziowie i prokuratorzy zaangażowani w postępowania karne i cywilne wobec Trumpa otrzymali setki wiadomości z pogróżkami związanymi z ich pracą. Urzędnicy sądowi zgłosili także groźby ze strony aktywistów zbulwersowanych decyzją Sądu Najwyższego z 2022 r. o unieważnieniu prawa do aborcji.

Dyrektor US Marshall Service Ronald Davis powiedział, że w agencji panuje „rosnące zaniepokojenie” rosnącą falą zagrożeń podsycanych przez podziały polityczne i jad w mediach społecznościowych.

US Marshall Service co roku sprawdza tysiące gróźb wobec personelu sądów i wszczyna, jak to nazywa, „dochodzenia ochronne” w stosunku do tych, których uważa za najpoważniejsze. Agencja odmówiła podania szczegółów na temat zagrożeń. Departament Sprawiedliwości poproszony o podanie liczby osób oskarżonych lub skazanych za grożenie sędziom odpowiedział, że nie śledzi tych danych.

Coraz więcej gróźb politycznych

Davis powiedział także, że w przeszłości sędziowie spotykali się najczęściej z groźbami ze strony osób niezadowolonych decyzją sędziego w ich własnych sprawach. Teraz znacznie więcej pochodzi od ludzi zdenerwowanych z powodu polityki.

To jest początek procesu, który zagraża wymiarowi sprawiedliwości i naszej demokracji.

Ronald Davis

– Niepokoi mnie to, że ludzie nie zgadzają się z procesem sądowym lub rządem i zamienia się to w ataki werbalne – powiedział Davis. – To jest początek procesu, który zagraża wymiarowi sprawiedliwości i naszej demokracji – dodał.

Podczas swojej prezydentury i przez kolejne lata Trump chętnie krytykował sędziów, którzy orzekają wbrew jego interesom. Często sugerował, że ich decyzje są motywowane politycznie.

Jak wynika z zeszłorocznego śledztwa Reutersa, groźby związane są z najdłuższą falą przemocy politycznej w Stanach Zjednoczonych od lat 70. XX wieku. W raporcie tym udokumentowano co najmniej 232 akty przemocy o podłożu politycznym od czasu szturmu zwolenników Trumpa na Kapitol 6 stycznia 2021 r. W raporcie znalazły się wszelkiego rodzaju ataki, od zamieszek i bójek podczas demonstracji politycznych po pobicia i zabójstwa na tle politycznym.

Polityka
Rosja: Zmiana na czele Sądu Najwyższego, pierwsza od 1991 r. Szefową koleżanka Putina
Polityka
Francja zaprasza na rocznicę D-Day Rosję – ale nie Władimira Putina
Polityka
Oddala się widmo wielkiej wojny. Izrael nie pójdzie za daleko
Polityka
Gruzja – w stronę Putina czy Europy? Walka o niezależność organizacji pozarządowych
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Jędrzej Bielecki: Ameryka jednak uratuje Ukrainę, Republikanie nie chcą być odpowiedzialni za zwycięstwo Putina