Ministerstwo Rolnictwa popiera protest rolników. "Protest w słusznej sprawie"

- Polityczna awantura, którą wszczyna dziś PiS ma tylko dzielić naród. Każdy, kto dzisiaj dzieli naród, nie jest patriotą - mówił na konferencji prasowej w Sejmie wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak.

Publikacja: 09.02.2024 10:56

Protest rolników w Medyce

Protest rolników w Medyce

Foto: PAP, Tomasz Gzell

Wcześniej na sali sejmowej doszło do wymiany zdań między Kołodziejczakiem a posłem PiS, Sebastianem Łukasiewiczem.

Za co Michał Kołodziejczak grozi pozwem posłowi PiS?

– Wczoraj doszło do sytuacji skandalicznej. Pan Michał Kołodziejczak dzwonił do rolnika z województwa podlaskiego, pani Julity Olszewskiej i zaczął ją zastraszać. (...) Mało tego! Pan Michał Kołodziejczak wysłał do domu Julity Olszewskiej osiłków, silnych ludzi, który kazali usunąć jej film z internetu, który zrobił trzy miliony zasięgów. To jest skandal! – stwierdził polityk.

Czytaj więcej

Minister rolnictwa w rządzie PiS mówi o "lewactwie w Brukseli". "Protesty rolników zmienią politykę UE"

W odpowiedzi Kołodziejczak zarzucił mu kłamstwo z mównicy sejmowej.

- Dziś, gdy jest tak ważna jedność narodowa, wspólne działanie, wspólne postawienie się beznadziejnym zapisom „Zielonego ładu”, polityce bardzo mocnego otwarcia granic z Ukrainą, dziś PiS stawia swój interes partyjny ponad interes narodowy — mówił na późniejszej konferencji prasowej Kołodziejczak. 

- Te awantury, które robią w Sejmie, wydaje im się, jakby byli dzisiaj na proteście, albo u siebie za stodołą. I wychodzi taki poseł, którego nazwiska nawet nie znam, kłamie i oczernia — dodał.

Czytaj więcej

Protesty rolników i blokady dróg w całej Polsce. Zobacz gdzie będą utrudnienia

- Jeszcze dziś dostanie pismo i wezwanie do sądu, będzie musiał przeprosić, wtedy nie będzie musiał zapłacić - zapowiedział Kołodziejczak.

Protest rolników. Michał Kołodziejczak: Pozdrawiam wszystkich rolników na ulicach

Kołodziejczak odniósł się też do trwającego w Polsce w piątek od godziny 10 protestu rolników. Rolnicy protestują przeciwko postanowieniom unijnego „Zielonego ładu”, napływowi żywności z Ukrainy oraz domagają się wsparcia finansowego dla produkcji rolnej.

Protesty rolników w Polsce

Protesty rolników w Polsce

PAP

- Dziś my, razem z ministrem (Czesławem) Siekierskim wprowadzamy konkretne zmiany: cukier na granicy jest badany pierwszy raz przez Sanepid od 13 lat, granica z Litwą obstawiona Inspekcją Transportu Drogowego. To co mówiło się przez miesiące: że towar z Ukrainy jedzie na Litwę i wraca do Polski. Produkty badane w każdym powiecie, które przyjeżdżają z Ukrainy i są przeznaczane jako produkty paszowe i techniczne. My działamy, nie dyskutujemy, mówimy jasno: relacje z Ukrainą muszą być poprawne, Ukrainie trzeba pomóc, ale muszą być jasne i konkretne zapisy na temat tego jak ma wyglądać handel. Dziś pozdrawiam wszystkich rolników, którzy są na ulicach, kierownictwo resortu wybiera się na różne protesty — zapowiedział Kołodziejczak.

Rolnicy w Polsce

Rolnicy w Polsce

PAP

- Dziś rolnicy w całej UE walczą o to, by byli szanowani, by był słuchany ich głos. Do tej pory KE nie słuchała rolników w kwestii „Zielonego ładu” - dodał. 

- Nerwusów z drugiej strony sali sejmowej prosimy — jeśli nie chcecie pomagać, nie przeszkadzajcie — zakończył.

My działamy, nie dyskutujemy, mówimy jasno: relacje z Ukrainą muszą być poprawne, Ukrainie trzeba pomóc, ale muszą być jasne i konkretne zapisy na temat tego jak ma wyglądać handel

Michał Kołodziejczak, wiceminister rolnictwa

Protest rolników. Minister rolnictwa: Działania protestujących są racjonalne

- My w kierownictwie resortu uważamy, że rolnicy protestują w słusznej sprawie. Nie tylko w swoim imieniu, ale też w imieniu konsumentów, chcą zabezpieczyć żywność dla społeczeństwa. Stąd ich działania są racjonalne, rolnicy wiedzą jak produkować, nie pouczajmy rolników, wsłuchajmy się w głos rolników — mówił z kolei minister rolnictwa, Czesław Siekierski.

- Zapraszamy rolników w przyszłym tygodniu na spotkanie do kierownictwa resortu rolnictwa — zapowiedział też dodając, że udaje się wraz z przedstawicielami kierownictwa resortu na protesty w różnych częściach kraju. 

Polityka
Szokujące wpisy Jacka Protasiewicza. Jest reakcja PSL
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Scheuring-Wielgus: Duda powiedział mi w oczy, że nie podpisze żadnej ustawy liberalizującej przepisy aborcyjne
sondaż
Sondaż: Kto jest największym wygranym wyborów samorządowych? KO przed PiS
Polityka
Posłowie nie wylewają za kołnierz. „Sąsiedzi dzwonią na policję, że ktoś wyje”
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Sondaż: Co drugi młody Polak chce mniej Lewicy w rządzie