Władysław Kosiniak-Kamysz o zmianach w TK i sądownictwie: Jeszcze trochę czasu

Cały czas trzeba wspierać Ukrainę, bo to jest wspieranie naszego bezpieczeństwa - mówił na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu wicepremier i minister obrony, Władysław Kosiniak-Kamysz. Wicepremier odpowiedział też na pytanie o zmiany w Trybunale Konstytucyjnym.

Publikacja: 06.02.2024 12:50

Władysław Kosiniak-Kamysz prowadzi posiedzenie rządu

Władysław Kosiniak-Kamysz prowadzi posiedzenie rządu

Foto: PAP/Albert Zawada

- Wojna na Ukrainie trwa, nie można się z wojną oswoić, nie można przejść do porządku dziennego. Zagrożenie dla Ukrainy jest cały czas.

Władysław Kosiniak-Kamysz o wojnie na Ukrainie: Przemysł zbrojeniowy w Europie nie może być w stanie uśpienia

- Mamy takie poczucie, że dochodzi do przyzwyczajenia się do wojny, zaakceptowania tego, że na Ukrainie toczy się wojna. Tego nie można zaakceptować. Cały czas trzeba wspierać Ukrainę, bo to jest wspieranie naszego bezpieczeństwa. Wsparcie militarne dla Ukrainy prowadzone przez Polskę (...) będzie wzmocnienie tego — mówił wicepremier.

Czytaj więcej

Miedwiediew sugeruje, że Lwów będzie stolicą Ukrainy. ISW: Komunikat dla świata

- Musimy pobudzić przemysł zbrojeniowy w całej Europie. Nie może być tak, że on jest w trybie uśpienia, w trybie normalnego funkcjonowania. Jeśli obok ciebie od dwóch lat toczy się pełnoskalowa wojna, to bezpośrednie zagrożenie dla nas, dla Polski, dla całej Europy po prostu jest — podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Nie można zapomnieć o tym, że tam (na Ukrainie) giną każdego dnia ludzie

Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier

- To jest racja stanu Polski — bezpieczeństwo, zaangażowanie, pobudzenie Europy i świata do pomocy dla Ukrainy bo tam rozgrywa się sprawa naszego bezpieczeństwa — dodał.

Tak wyglądała sytuacja na ukraińskim froncie w 712. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na ukraińskim froncie w 712. dniu wojny

PAP

- Nie można zapomnieć o tym, że tam (na Ukrainie) giną każdego dnia ludzie — mówił też wicepremier.

- Będziemy zwiększać liczebność polskiej armii, ale będziemy też zwiększać jej zdolności operacyjne. Ważne są zakupy, ważna jest transformacja, ale bardzo ważna jest kwestia indywidualnego wyposażenia żołnierzy — podkreślił Kosiniak-Kamysz. - Będziemy na to zwracać uwagę - dodał.

Czy Polska przygotowuje się do wojny z Rosją?

- Polska musi być przygotowana na najtrudniejszy wariant, jaki może nas spotkać. Wydawało się, że będziemy żyć w czasach wiecznego pokoju — mówił Kosiniak-Kamysz dodając, że jeszcze dzień przed rosyjską inwazją na Ukrainę niektórzy eksperci uważali, że do niej nie dojdzie.

Wicepremier był też pytany czy Polska przygotowuje się do wojny z Rosją.

- Musimy być gotowi na każdy scenariusz, od momentu, gdy pełnoskalowa wojna toczy się za naszą granicą, musimy być przygotowani na każdy scenariusz — odparł.

- Wspieranie Ukrainy to jeden z elementów dbania o nasze bezpieczeństwo. To jest tak naprawdę inwestycja w nasze bezpieczeństwo — im więcej zainwestujemy tam, tym mniej skutków negatywnych będziemy ponosić w państwach NATO - podkreślił.

Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiada wywieranie presji na Węgry ws. członkostwa Szwecji w NATO

Kosiniaka-Kamysza pytano o fakt, że Węgry nadal nie wyraziły zgodny na rozszerzenie NATO o Szwecję, co blokuje formalne przystąpienie tego kraju do Sojuszu.

- Po dobrej decyzji Turcji, która zgodziła się na akcesję Szwecji do NATO uważam, że Węgrzy powinni natychmiast wyrazić taką zgodę. Jakiekolwiek opóźnianie wzmocnienia Sojuszu jest na szkodę Sojuszu, a więc na szkodę bezpieczeństwa naszych państw, w tym Węgier. Będziemy w różnych formatach poruszać tę kwestię. Warto zmontować koalicję na rzecz wywierania pozytywnej presji dotyczącej zachęcania do jak najszybszej decyzji Węgier — odparł.

Wicepremier o zmianach w Trybunale Konstytucyjnym: Potrzebna jest zmiana konstytucji

Kosiniaka-Kamysza pytano też o plany zmian w Trybunale Konstytucyjnym i o doniesienia, że zmiany te opóźnią się.

Obecny skład Trybunału Konstytucyjnego

Obecny skład Trybunału Konstytucyjnego

PAP

- Potrzebne są kompleksowe rozwiązania. My od dawna mówimy, że oprócz naprawy doraźnej, tych działań, które są potrzebne i które podjął minister (sprawiedliwości) Adam Bodnar, bardzo ważna jest naprawa kompleksowa. Do tego jest potrzebna zmiana konstytucji, do tego jest potrzebny nowy rozdział o Trybunale Konstytucyjnym, do tego jest potrzebna kompleksowa zmiana przepisów dotyczących grzechu pierworodnego. Jaki był grzech pierworodny? Zaprzysiężenie sędziów dublerów, zniszczenie Trybunału Konstytucyjnego — odparł.

- Nie ma poczucia sprawiedliwości. To jest dorobek ośmiu lat tych, którzy doprowadzili do tego, że nie ma pewności wydawanych orzeczeń. Nie potrafił TK wydać pilnego orzeczenia ws. miliardów z KPO. Ponad rok temu wysłał prezydent do Trybunału zapytanie dotyczące ustawy przenoszącej Izbę Dyscyplinarną z SN do NSA. Do dziś ten wyrok nie został wydany, choć prezydent prosił o niezwłoczność - przypomniał.

- Od zaprzysiężenia sędziów dublerów zaczyna się grzech pierworodny dewastacji wymiaru sprawiedliwości. Do tego jest potrzebny reset konstytucyjny. My będziemy do tego gotowi. Potrzeba jeszcze trochę czasu, żeby przygotować cały pakiet zmian dotyczący wymiaru sprawiedliwości, ale tu jest nasze zaufanie do ministra Bodnara — podsumował.

- Wojna na Ukrainie trwa, nie można się z wojną oswoić, nie można przejść do porządku dziennego. Zagrożenie dla Ukrainy jest cały czas.

Władysław Kosiniak-Kamysz o wojnie na Ukrainie: Przemysł zbrojeniowy w Europie nie może być w stanie uśpienia

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Mariusz Kamiński z zarzutami, Michał Szczerba wzburzony
Polityka
Andrzej Duda spotkał się z Donaldem Trumpem. Donald Tusk: wybieramy różnych rozmówców
Polityka
Cimoszewicz: Miałem wrażenie, że Donald Trump zapomniał nazwiska Andrzeja Dudy
Polityka
Maciej Wąsik w prokuraturze. "Nie przyjąłem do wiadomości zarzutów"
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Gen. Roman Polko: Donald Trump znów prezydentem USA? Nie mam obaw