Szymon Hołownia chce, by Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nie mogli teraz wejść do Sejmu

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia (Polska 2050) poinformował, że zarekomenduje prezydium Sejmu, by Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nie otrzymali przepustek i nie mogli wejść na teren Sejmu w czwartek i w piątek.

Aktualizacja: 24.01.2024 15:54 Publikacja: 24.01.2024 15:12

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia (Polska 2050) odniósł się do sprawy Mariusza Kamińskiego i Macieja W

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia (Polska 2050) odniósł się do sprawy Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Szymon Hołownia wystąpił na konferencji prasowej w Sejmie. Marszałek poinformował, czym Sejm zajmie się na 4. posiedzeniu, które rozpocznie się w czwartek 25 stycznia.

Lider Polski 2050 przekazał, że na dwudniowym posiedzeniu posłowie zajmą się m.in. dwoma projektami obywatelskimi. Odbędzie się pierwsze czytanie projektu o rencie socjalnej oraz ustawy o Karcie Nauczyciela.

Czytaj więcej

Prezydent spotkał się z Kamińskim i Wąsikiem

Szymon Hołownia: Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nie są posłami

Szymon Hołownia odniósł się też do sprawy Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Powiedział, iż widzi, że sprawa ta "rozgrzewa emocje". - Pojawia się wiele pytań, zapowiedzi - kontynuował. - Chcę, żeby państwo nie mieli wątpliwości co do mojego stanowiska w tej sprawie: Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nie są posłami na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej i wynika to nie z postanowienia marszałka, wynika to nie z decyzji tej czy innej Izby Sądu Najwyższego, tylko wynika wprost z wyroku w sprawie karnej, który wydał Sąd Okręgowy w Warszawie 20 grudnia ubiegłego roku - oświadczył Szymon Hołownia.

Marszałek Sejmu zaznaczył, że w Polsce "nie może być równych i równiejszych wobec prawa". - Prawo się na nikim nie mści, prawo jasno stwierdza i o tym mówi art. 99 konstytucji, jest wyrok - nie ma mandatu i co do tego żadnej dyskusji nie będziemy tutaj toczyć ani nie przewidujemy. To jest kwestia elementarnej równości wszystkich wobec prawa - dodał.

Czytaj więcej

Mastalerek: Prezydent nie posłuchał rad Kaczyńskiego, dlatego Kamiński i Wąsik są na wolności

Hołownia radzi Kamińskiemu i Wąsikowi wyrobienie legitymacji byłego posła

Szymon Hołownia zadeklarował, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nie będą w żaden sposób szykanowani. - To zrozumiałe, że Straż Marszałkowska wie, że (Kamiński i Wąsik - red.) nie powinni znajdować się na sali obrad i zakładam, że na tej sali się nie znajdą - powiedział. - Mają jako byli posłowie prawo - zachęcam, żeby z niego skorzystali - do wyrobienia sobie takiej legitymacji byłego posła i senatora, która bez konieczności odwiedzania biura przepustek pozwala wchodzić na teren Sejmu, na teren parlamentu - mówił.

Marszałek Sejmu powiedział także, iż "z przykrością" odnotowuje zapowiedzi "pojawiające się w mediach, że jutro będzie próba sił, że ktoś będzie próbował wprowadzać byłych posłów na masę, czyli że będą otoczeni jakąś grupą, że będzie jakaś próba szturmu drzwi, szturmu sali". - To jest parlament RP, a nie studio telewizyjne, nie ring bokserski. Tu ma panować spokój - dodał.

Czytaj więcej

Zmiana konstytucji RP. Kosiniak-Kamysz zapowiada propozycje

Hołownia chce, by Kamiński i Wąsik nie mogli wejść na 4. posiedzenie Sejmu

- Żeby ostudzić trochę emocje, zarekomenduję dzisiaj prezydium Sejmu, żeby w dniu jutrzejszym i pojutrzejszym - chcę to zostawić wrażliwości i decyzji prezydium Sejmu - nie były też wydawane przepustki jednodniowe obu panom na akurat te dwa dni, na czwartek i na piątek. Bo rozumiem, że mogliby zgłosić sie do biura przepustek, natomiast jeżeli ja słyszę zapowiedzi prowadzenia realnej obstrukcji prac parlamentu, to jako marszałek Sejmu odpowiadający za to, żeby tu było prawo i porządek, i sprawiedliwość, muszę takie sygnały wziąć bardzo na poważnie - oświadczył Szymon Hołownia.

- Mam nadzieję, że ci, którzy zapowiadają rzeczy niezgodne z prawem, opamiętają się i do gorszących scen nie dojdzie - dodał.

- Jestem przekonany, że będzie spokojnie - powiedział Hołownia. - Sprawa jest prosta. Panowie (Kamiński i Wąsik - red.) są byłymi posłami. Rozmawialiśmy z komendantem Straży Marszałkowskiej, nie ma między nami różnicy zdań w tej sprawie, a więc Straż Marszałkowska nie będzie wpuszczała do kuluarów i na salę obrad osób, które posłami nie są - przekazał.

Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael
Polityka
Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną
Polityka
Sejm: Głosowanie projektów ws. aborcji. Jakie były wyniki?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Morawiecki o kompromisie aborcyjnym. Były premier "omyłkowo zagłosował"