Korea Północna testowała nową broń. Protesty USA, Korei Południowej i Japonii

W niedzielę Korea Północna przeprowadziła test nowego, pocisku hipersonicznego pośredniego zasięgu zasilanego paliwem stałym - informuje północnokoreańska agencja KCNA.

Publikacja: 15.01.2024 05:57

Korea Północna przeprowadziła test pocisku hipersonicznego

Korea Północna przeprowadziła test pocisku hipersonicznego

Foto: AFP

Najnowszą próbę rakietową przeprowadzoną przez Pjongjang potępiły już USA, Korea Południowa i Japonia — pisze Reuters.

Północnokoreański pocisk hipersoniczny przeleciał 1 000 km

Celem próby było sprawdzenie niezawodności nowych silników na paliwo stałe o dużym ciągu oraz hipersonicznej głowicy bojowej pośredniego zasięgu — podaje agencja KCNA.

Północnokoreańska agencja zapewnia też, że test nie stanowił zagrożenia dla państw sąsiadujących z Koreą Północną.

Według południowokoreańskiej armii pocisk, wystrzelony ok. 14:55 czasu lokalnego, przeleciał ok. 1 000 km. Japoński resort obrony podał, że pocisk osiągnął w pewnym momencie pułap co najmniej 50 km.

Pociski hipersoniczne to pociski poruszające się z prędkością przekraczającą pięciokrotnie prędkość dźwięku (co najmniej 6 200 km na godzinę). Pociski takie często manewrują na niskich wysokościach.

Czytaj więcej

Korea Północna przekaże Rosji swoją wersję pocisków ATACMS?

Pjongjang miał testować silniki zasilane paliwem stałym dla pocisków balistycznych pośredniego zasięgu w listopadzie 2023 roku.

Południowokoreańska armia w wydanym oświadczeniu skrytykowała test jako naruszenie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i zapowiedziała, że „bezpośrednie prowokacje Północy spotkają się z 'przytłaczającą reakcją'" Seulu.

Niedzielna próba rakietowa to pierwszy północnokoreański test pocisku balistycznego w tym roku. Próbę potępili dyplomacji z Korei Południowej, USA i Japonii, którzy wskazali, że prowokacje Korei Północnej są źródłem niestabilności w regionie.

Korea Północna testuje pocisk hipersoniczny w dniu, w którym delegacja z Pjongjangu wyruszyła do Rosji

Test został przeprowadzony w tym samym dniu, w którym delegacja na czele z szefową MSZ Korei Północnej, Choe Son Hui, wyruszyła z Pjongjangu do Rosji — zauważa KCNA.

Czytaj więcej

Korea Północna przyjmie pierwszych turystów od czterech lat

Próba rakietowa i wizyta północnokoreańskiej delegacji w Rosji mają miejsce w czasie rosnącego napięcia między Seulem a Pjongjangiem. W 2023 roku Korea Północna przeprowadzała testy międzykontynentalnych pocisków balistycznych i umieściła na orbicie swojego pierwszego satelitę szpiegowskiego. W ubiegłym roku doszło też do zbliżenia między Pjongjangiem a Moskwą - w zamian za pomoc techniczną Rosji Korea Północna miała zacząć przekazywać rosyjskiej armii amunicję artyleryjską i pociski balistyczne, wspierając w ten sposób rosyjską agresję przeciw Ukrainie.

Nawet niewielka iskra może być katalizatorem ogromnego konfliktu pomiędzy dwoma najbardziej wrogimi krajami

Fragment depeszy KCNA

Tymczasem w innej depeszy KCNA z poniedziałku Korea Północna oskarżyła Seul o eskalowanie napięć w regionie poprzez ćwiczenia wojskowe i apele o zbrojenia formułowane przez południowokoreańskich urzędników.

„Nawet niewielka iskra może być katalizatorem ogromnego konfliktu pomiędzy dwoma najbardziej wrogimi krajami” - czytamy w depeszy.

Korea Północna zapowiedziała wcześniej, że zacznie traktować Koreę Południową jako wrogie państwo, zrywając z dotychczasową polityką wobec Seulu. Kim Dzong Un, przywódca Korei Północnej oświadczył, że pokojowe zjednoczenie Korei nie jest już możliwe.

Według analityków zmiana polityki ma potencjalnie usprawiedliwić użycie broni atomowej przeciwko Korei Południowej w przypadku konfliktu zbrojnego.

Najnowszą próbę rakietową przeprowadzoną przez Pjongjang potępiły już USA, Korea Południowa i Japonia — pisze Reuters.

Północnokoreański pocisk hipersoniczny przeleciał 1 000 km

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
„Tylko my możemy zatrzymać brunatne siły w Europie”. Konwencja wyborcza Lewicy
Polityka
Rosja i Iran mają sposoby na zachodnie sankcje
Polityka
Król Karol III wraca do publicznych wystąpień. Komunikat Pałacu Buckingham
Polityka
Kto przewodniczącym Komisji Europejskiej: Ursula von der Leyen, a może Mario Draghi?
Polityka
Władze w Nigrze wypowiedziały umowę z USA. To cios również w Unię Europejską