Korea Północna przyjmie pierwszych turystów od czterech lat

Grupa rosyjskich turystów odwiedzi Koreę Północną w lutym - i będą to pierwsi turyści, którzy zostaną wpuszczeni do Korei Północnej od 2020 roku, gdy w związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 granice państwa rządzonego przez Kim Dzong Una zostały niemal całkowicie zamknięte.

Publikacja: 12.01.2024 05:29

Kim Dzong Un

Kim Dzong Un

Foto: AFP

Aby uniknąć rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 władze w Pjongjangu niemal całkowicie zamknęły granice kraju w pierwszej połowie 2020 roku i do dziś nie otworzyły ich całkowicie dla obcokrajowców.

Turyści z Rosji przyjadą do Korei Północnej na cztery dni

Teraz biuro podróży z Władywostoku informuje, że organizuje wycieczkę do Korei Północnej, co jest pokłosiem grudniowej wizyty gubernatora rosyjskiego Kraju Nadmorskiego, graniczącego z Koreą Północną, w Pjongjangu — poinformowały władze Kraju Nadmorskiego. 

Czterodniowa wycieczka rozpocznie się 9 lutego. Jej uczestniczy odwiedzą Pjongjang i kurort narciarski — wynika z informacji publikowanych w internecie.

Czytaj więcej

Kulejąca Rosja podpiera się reżimem Kima

Simon Cockerell z biura podróży Koryo Tours z siedzibą w Pekinie w rozmowie z agencją Reutera powiedział, że jego partnerzy w Korei Północnej informowali go, że wizyta Rosjan będzie realizowana „w szczególnych okolicznościach”.

- To dobry znak, ale wstrzymywałbym się ze stwierdzeniem, że będzie to skutkować szerszym otwarciem granicy, w związku ze szczególnymi okolicznościami tej wycieczki — powiedział.

W 2019 roku Koreę Północną odwiedziła duża liczba turystów z Chin, którzy pozostawili w tym kraju do 175 mln dolarów

- Ale biorąc pod uwagę, że żadnych turystów nie było (w Korei Północnej) od ponad czterech lat, jakakolwiek wycieczka turystyczna (w tym kraju) może być postrzegana jako pozytywny krok naprzód — dodał.

Zbliżenie Rosji i Korei Północnej po spotkaniu Władimira Putina z Kim Dzong Unem

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un i prezydent Rosji, Władimir Putin, spotkali się we wrześniu na rosyjskim Dalekim Wschodzie, gdzie Kim Dzong Un wizytował rosyjski kosmodrom. Przywódcy Rosji i Korei Północnej zapowiedzieli w czasie spotkania pogłębienie współpracy gospodarczej, politycznej i militarnej.

Efektem spotkania miała być udzielona przez Rosję pomoc w umieszczeniu przez Koreę Północną satelity szpiegowskiego na orbicie. Korea Północna miała z kolei przekazać Rosji dużą ilość amunicji artyleryjskiej i pewną ilość pocisków balistycznych krótkiego zasięgu, co wsparło rosyjski wysiłek wojenny na Ukrainie.

Północnokoreańska turystyka jest w znacznej mierze nie objęta sankcjami nałożonymi na Pjongjang przez Radę Bezpieczeństwa ONZ w związku z rozwojem przez Koreę Północną broni rakietowej i pracami nad bronią atomową prowadzonymi przez ten kraj.

W 2019 roku Koreę Północną odwiedziła duża liczba turystów z Chin, którzy pozostawili w tym kraju do 175 mln dolarów — szacuje południowokoreański serwis NK News.

Polityka
Rosja dodała reżyserkę i dramatopisarkę na listę „terrorystów i ekstremistów”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Irak chce karać homoseksualistów śmiercią. Zachód ostrzega przed konsekwencjami
Polityka
Donald Trump jednak stanie przed sądem
Polityka
W razie wojny z Iranem Izrael zostanie sam. Zaskakujące deklaracje USA i Europy
Polityka
Pierwszy w historii proces karny byłego prezydenta USA. Oskarżony: Donald Trump