Francja. Macron zmienia premiera. Aby ratować siebie

Elisabeth Borne nie kieruje już rządem. Jej miejsce zajmie najprawdopodobniej 34-letni minister edukacji Gabriel Attal. Byłby najmłodszym premierem w historii Francji.

Publikacja: 08.01.2024 19:29

Elisabeth Borne nie kieruje już rządem

Elisabeth Borne nie kieruje już rządem

Foto: AFP

27 procent - ta liczba tłumaczy najlepiej ruch prezydenta w poniedziałek wieczorem. To dramatycznie niski wskaźnik zaufania do głowy państwa, jaki wynika z sondażu dla dziennika „Les Echos” u progu nowego roku. 

Odwołanie Borne, zaledwie drugiej w historii kraju kobiety na czele rządu (pierwsza, Edith Cresson, mianowana w 1991 roku przez Francois Mitterranda utrzymała się przez niespełna rok) ma w myśl Pałacu Elizejskiego zapewnić nowe otwarcie. To trochę podobne do teorii „zderzaków” Lecha Wałęsy, który jako prezydent lubił zrzucać winę za niepowodzenia na swoich premierów.

Czytaj więcej

Emmanuel Macron nie ma jak rządzić. Nieskuteczna strategia kopiowania haseł skrajnej prawicy

Przez 20 miesięcy premierowania Borne przeprowadziła reformę, która wydłużyła wiek emerytalny do 64 lat. Udało jej się także przepchnąć reformę prawa emigracyjnego. Jednak ta druga została radykalnie zaostrzona przez deputowanych prawicy i skrajnej prawicy, uwydatniając ograniczone możliwości działania Macrona odkąd w wyborach w 2022 roku jego ugrupowanie straciło większość w Zgromadzeniu Narodowym. 

Borne musiała aż 23 razy uciekać się do artykułu 49.3 Konstytucji, który pozwala na przeprowadzenie ustaw bez głosowania, ale z ryzykiem przegrania votum zaufania. W szczególności zmiana prawa migracyjnego została okupiona głębokimi podziałami w ekipie Macrona. A długie protesty po zmianie prawa emerytalnego jeszcze bardziej osłabiły głowę państwa. Zaczęto wręcz mówić o niesterowności państwa w ciągu 3 lat, jakie pozostały prezydentowi do końca drugiej i ostatniej kadencji.

Borne jeszcze w poniedziałek wieczorem zakładała, że we wtorek uda się na dotkniętą powodziami północ kraju.

Szczególnie niepokojąca jest coraz bliższa współpraca radykalnej lewicy spod znaku Jean-Luc Melenchona i Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen. Związana z tym pierwszym, przewodnicząca klubu Francji Niepokornej Mathilde Panot już zapowiedziała, że wystąpi z votum nieufności wobec nowego rządu. Jego przyszłość jest więc niepewna.

Macron ma nadzieję, że w dłuższym okresie nowe otwarcie pozwoli na zdobycia przez Renaissance, ugrupowanie prezydenta, więcej głosów niż uzyska ruch Le Pen w wyborach europejskich w czerwcu. Dla głowy państwa, dla której sprawy unijne zawsze odgrywały kluczową rolę, byłaby to bolesna porażka. 

Czytaj więcej

Marine Le Pen już nie przeraża Francuzów

Nie jest jednak jasne, do jakiego stopnia Macron ma jeszcze długotrwałą strategię. Borne jeszcze w poniedziałek wieczorem zakładała, że we wtorek uda się na dotkniętą powodziami północ kraju. I dla niej decyzja prezydenta była zaskoczeniem. 

Polityka
Niemcy szukają rozwiązania. Pozakodeksowy sposób na legalizację aborcji
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Opór republikanów przed wsparciem dla Kijowa. Ukraina musi czekać
Polityka
USA: Dojdzie do zamachu jak pod Moskwą? Dyrektor FBI: Tylu zagrożeń nie pamiętam
Polityka
Wybory w Korei Płd.: Koreańczycy pokazali prezydentowi żółtą kartkę
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Zastępczyni sekretarza stanu USA o Korei Północnej. Kima już się nie da zatrzymać