Przejęcie mediów przez nowy rząd. Większość Polaków popiera przyjęte metody

Większość Polaków akceptuje metody przyjęte przez nową władzę w zakresie przejęcia mediów publicznych. Za przyjętymi rozwiązaniami opowiedziała się nawet część wyborców PiS.

Publikacja: 02.01.2024 15:38

Przejęcie mediów przez nowy rząd. Większość Polaków popiera przyjęte metody

Foto: AdobeStock

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz (PO) po świętach ogłosił, że "W związku z decyzją prezydenta o wstrzymaniu finansowania mediów publicznych podjąłem decyzję o postawieniu w stan likwidacji spółek Telewizja Polska, Polskie Radio oraz Polska Agencja Prasowa".

PiS uważa, że zmiany dokonane przez ministra kultury jeśli chodzi o kierownictwo TVP, Polskiego Radia i PAP są nielegalne, ponieważ - zgodnie z obowiązującą ustawą o Radzie Mediów Narodowych - to ten ostatni organ, powołany w 2016 roku, wybiera władze mediów publicznych. Z kolei rząd KO-TD-Nowa Lewica twierdzi, że udział Rady Mediów Narodowych w wyborze władz TVP czy Polskiego Radia jest niezgodny z konstytucją.

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz odwołał prezesów i rady nadzorcze Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej, powołując się na przepisy Kodeksu spółek handlowych. Nowa rada nadzorcza wybrała na prezesa TVP Tomasza Syguta. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Rada Mediów Narodowych wskazała jako nowego prezesa TVP Michała Adamczyka, byłego prezesa TAI.

Czytaj więcej

Andrzej Zybertowicz skrytykował TVP za rządów PiS. Mówił o „złej propagandzie”

Przejęcie mediów publicznych po wyborach. Czy Polacy popierają przyjęte metody?

W sondażu przeprowadzonym przez ACE Research dla Onetu zapytano, czy Polacy popierają metody stosowane przez nową władzę w zakresie przejęcia mediów publicznych.

Najwięcej respondentów (26,9 proc.) wskazało odpowiedź „zdecydowanie tak”., 25,9 proc. odpowiedziało „raczej tak”.

„Zdecydowanie nie” wybrało 19,1 proc. osób, a 13,2 proc. odpowiedziało „raczej tak”. Zdania w tej kwestii nie ma 14,9 proc. badanych.

W przypadku uwzględnienia poparcia dla partii politycznych, proponowane rozwiązania mające zapewnić zmiany w mediach publicznych najlepiej oceniają osoby deklarujące się jako wyborcy Koalicji Obywatelskiej (84,4 proc.). Na kolejnych miejscach są wyborcy Lewicy (75,2 proc.) i Trzeciej Drogi (65,5 proc.).

Podobnie wypowiedziało się 14,7 proc. wyborców PiS oraz 30,9 proc. sympatyków Konfederacji.

Weto prezydenta Andrzeja Dudy

Przed świętami Bożego Narodzenia prezydent Andrzej Duda zawetował projekt rządowej ustawy okołobudżetowej, przewidującej przekazanie 3 mld zł mediom publicznym oraz przyznającej środki na obiecane przez rząd 30-procentowe podwyżki dla nauczycieli od 1 stycznia 2024 roku. Prezydent zapowiedział przy tym skierowanie do Sejmu własnej ustawy, ze środkami na podwyżki dla nauczycieli, ale bez artykułów mówiących o pieniądzach dla mediów publicznych. Andrzej Duda apelował, by Sejm niezwłocznie zajął się ustawą. Zapowiedziany projekt trafił do Sejmu 27 grudnia.

Czytaj więcej

Czy obrona milionerów z TVP zaszkodzi PiS i co zyskał Jarosław Kaczyński

Tego samego dnia premier Donald Tusk (PO) ogłosił, że rząd przygotował nowy projekt ustawy okołobudżetowej, który zakłada, że 3 miliardy złotych będą do dyspozycji NFZ z przeznaczeniem głównie na dziecięcą onkologię i psychiatrię.

Badanie prowadzono w dniach 30 grudnia 2023 r. na próbie 1032 dorosłych Polaków.

Polityka
Posłowie nie wylewają za kołnierz. „Sąsiedzi dzwonią na policję, że ktoś wyje”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Sondaż: Co drugi młody Polak chce mniej Lewicy w rządzie
Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną