Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz (PO) po świętach ogłosił, że "W związku z decyzją prezydenta o wstrzymaniu finansowania mediów publicznych podjąłem decyzję o postawieniu w stan likwidacji spółek Telewizja Polska, Polskie Radio oraz Polska Agencja Prasowa".
PiS uważa, że zmiany dokonane przez ministra kultury jeśli chodzi o kierownictwo TVP, Polskiego Radia i PAP są nielegalne, ponieważ - zgodnie z obowiązującą ustawą o Radzie Mediów Narodowych - to ten ostatni organ, powołany w 2016 roku, wybiera władze mediów publicznych. Z kolei rząd KO-TD-Nowa Lewica twierdzi, że udział Rady Mediów Narodowych w wyborze władz TVP czy Polskiego Radia jest niezgodny z konstytucją.
Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz odwołał prezesów i rady nadzorcze Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej, powołując się na przepisy Kodeksu spółek handlowych. Nowa rada nadzorcza wybrała na prezesa TVP Tomasza Syguta. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Rada Mediów Narodowych wskazała jako nowego prezesa TVP Michała Adamczyka, byłego prezesa TAI.
Czytaj więcej
Prof. Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta Andrzeja Dudy, skrytykował decyzje nowego ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza w sprawie mediów publicznych. W rozmowie z radiową Trójką negatywnie odniósł się jednak również do tego, jak działała TVP w czasach rządów PiS.
Przejęcie mediów publicznych po wyborach. Czy Polacy popierają przyjęte metody?
W sondażu przeprowadzonym przez ACE Research dla Onetu zapytano, czy Polacy popierają metody stosowane przez nową władzę w zakresie przejęcia mediów publicznych.