Posłowie KO pilnie wzywani do Warszawy. Chodzi o uchwałę w sprawie TVP

Posłowie zostali wezwani, by we wtorek rano podpisać się pod projektem uchwały w sprawie telewizji publicznej - dowiedział się Onet.

Publikacja: 18.12.2023 18:10

Posłowie KO pilnie wzywani do Warszawy. Chodzi o uchwałę w sprawie TVP

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Posłowie mają najprawdopodobniej podpisać uchwałę stwierdzającą nielegalność rady Mediów Narodowych, w której gestii leży powoływanie i odwoływanie władz mediów publicznych.

Jak pisze Onet, o przyspieszeniu działań w sprawie TVP miał zdecydować premier Donald Tusk.

Czytaj więcej

Media publiczne nie dla Lisa i nie dla Sakiewicza

„Odbicie” mediów publicznych z rąk byłej władzy było jednym z priorytetów obecnej większości, podnoszonym podczas kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi.

Podpisany przez posłów projekt uchwały powinien zostać jutro zaopiniowany przez sejmową komisję kultury i środków przekazu. Pod głosowanie Sejmu może zostać poddany we wtorek lub w środę.

Uchwała mówi o nielegalności Rady Mediów Narodowych i co za tym idzie — o nielegalnym i niezgodnym z Konstytucją odebraniu Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji uprawnień w zakresie powoływania i odwoływania władz mediów publicznych. Podstawą uchwały jest wyrok TK z 2016 roku, gdy przewodził nim prof. Andrzej Rzepliński, który to wyrok tę nielegalność potwierdził.

Przyjęcie uchwały oznaczałoby koniec Rady Mediów Nadorowych, której przewodniczy Krzysztof Czabański.

Prawo i Sprawiedliwość broni wpływów w mediach publicznych

Mimo że Zjednoczona Prawica straciła władzę, media publiczne nieustannie atakują rządzącą koalicję demokratyczną, a dziennikarze Telewizji Polskiej zapowiadają obronę przed „siłowym przejęciem”.

Rada Polityczna Prawa i Sprawiedliwości przyjęła uchwałę przeciwko „niszczeniu mediów publicznych”, które według byłej władzy „wyrażają  poglądy milionów Polaków, a zamach na media publiczne to pozbawienie ich udziału w debacie i prawa do informacji”.

Skarga PiS w TK Julii Przyłębskiej

Partia Jarosława Kaczyńskiego skierowała wcześniej skargę do Trybunały Konstytucyjnego, wnosząc, by uniemożliwił on likwidacje spółki Telewizja Polska S.S., bo to uniemożliwiłoby także wprowadzenie zmian w jej władzach.

Trybunał Konstytucyjny wprowadził także mocno krytykowane przez prawników zabezpieczenie, które zakazuje wprowadzania zmian w TVP do czasu rozstrzygnięcia skargi.

Czytaj więcej

Trybunalski dokument w sprawie TVP nie ma mocy prawnej
Polityka
Wizyta Dudy w USA. Czy prezydent spotka się ze "swoim przyjacielem" Donaldem Trumpem?
Polityka
Obrona powietrzna Polski. Co z systemami Pilica, Narew, Wisła? Deklaracja Tuska
Polityka
Bloomberg: Duda spotka się z Trumpem. Tusk mówi o "prorosyjskości" Trumpa
Polityka
Wiadomo już, ile było „ofiar” Pegasusa. Adam Bodnar ujawnił statystyki
Polityka
Podstawa programowa w szkołach. Barbara Nowacka zapowiada odchudzenie o 20 proc.