Mariusz Błaszczak: TVP ujawniła wiele afer, brońmy niezależności mediów

Likwidacja Telewizji Polskiej byłaby złamaniem prawa. Mamy do czynienia z próbą grabieży łupu politycznego w postaci TVP - powiedział szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.

Aktualizacja: 17.12.2023 07:18 Publikacja: 15.12.2023 13:20

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Szczucki i Mariusz Błaszczak podczas konferencji prasowej

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Szczucki i Mariusz Błaszczak podczas konferencji prasowej przed siedzibą Telewizji Polskiej w Warszawie

Foto: PAP/Albert Zawada

W czwartek Trybunał Konstytucyjny wydał postanowienie o zabezpieczeniu w sprawie dotyczącej mediów publicznych. Decyzja zobowiązuje Skarb Państwa do powstrzymania się od czynności zmierzających do likwidacji spółek publicznej radiofonii i telewizji oraz dokonywania zmian w ich zarządach. Wniosek został złożony przez grupę posłów PiS. Trybunał Konstytucyjny wyznaczył rozprawę dotyczącą przepisów umożliwiających likwidację i rozwiązanie spółek stanowiących jednostki publicznej radiofonii i telewizji na 16 stycznia 2024 r.

- Razem z prof. Krzysztofem Szczuckim, posłem na Sejm RP, a do niedawna prezesem Rządowego Centrum Legislacji, chcieliśmy przedstawić informację dotyczącą postanowienia Trybunału Konstytucyjnego, wydanego wczoraj, w którym TK wprowadza zabezpieczenie odnośnie zakazu dokonywania zmian w zarządzie mediów publicznych, Telewizji Polskiej i zakazu likwidacji tej spółki, a więc Telewizji Polskiej, do czasu wydania postanowienia o zgodności przepisów ustawy o radiofonii i telewizji z konstytucją RP - powiedział w piątek były minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Czytaj więcej

TK wydał postanowienie zakazując zmian w zarządach spółek radiofonii i telewizji

Mariusz Błaszczak: Brońmy niezależności mediów

Błaszczak, szef klubu PiS, wystąpił na konferencji prasowej przed siedzibą Telewizji Polskiej w Warszawie razem z posłem Szczuckim. - Słyszymy zapowiedzi koalicji zemsty i chaosu dotyczące likwidacji Telewizji Polskiej. Jednoznacznie Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że likwidacja Telewizji Polskiej byłaby złamaniem prawa, byłaby sprzeczna z elementarną zasadą praworządności. Koalicja zemsty i chaosu mówi o ładzie medialnym, tymczasem mamy do czynienia z próbą grabieży łupu politycznego w postaci Telewizji Polskiej, telewizji, która jest telewizją cieszącą się dużą popularnością, dużą oglądalnością - mówił były wicepremier.

Mariusz Błaszczak przekonywał, że Telewizja Polska to telewizja, która "ujawniła wiele afer". W tym kontekście poseł PiS wymienił aferę reprywatyzacyjną w Warszawie oraz "aferę związaną z próbą wywłaszczania Polaków po to, żeby budować wiatraki".

Błaszczak mówił, iż demokracja polega na tym, że media są wolne i krytyczne wobec władzy. - Tymczasem słyszymy, że po likwidacji telewizji publicznej czy po zmianach, których chce dokonać koalicja chaosu we władzach telewizji publicznej, do tej stacji mieliby przyjść dziennikarze ze stacji niewątpliwie zaprzyjaźnionej z tymi, którzy dziś tworzą koalicję chaosu - zaznaczył.

Czytaj więcej

Protest w obronie TVP. Europoseł PiS: W Polsce chcą ustanowić dyktaturę

- Jeżeli chcemy, żeby demokracja w Polsce trwała, żeby była niezagrożona, szanujmy postanowienia Trybunału Konstytucyjnego i brońmy niezależności mediów, które teraz są poddawane tego rodzaju atakom - apelował.

- Liczymy na to, że postanowienie (Trybunału Konstytucyjnego - red.) będzie respektowane przez obecnie rządzących, gdyż oni tak często mówią o praworządności, tak często mówią o poszanowaniu prawa, więc wzywamy do tego, żeby słowa nie tylko były słowami, ale także zamieniały się w czyny. Domagamy się respektowania postanowień Trybunału Konstytucyjnego - oświadczył Mariusz Błaszczak.

Krzysztof Szczucki: Telewizji Polskiej i Polskiego Radia nie można postawić w stan likwidacji

Na konferencji przed siedzibą TVP głos zabrał także poseł Krzysztof Szczucki. - Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości zdecydowała o złożeniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności jednego z przepisów ustawy o radiofonii i telewizji z konstytucją. W tym wniosku także zawarto wniosek do TK o wydanie postanowienia o zabezpieczeniu tak, aby ewentualny wyrok Trybunału Konstytucyjnego w przyszłości mógł być wykonany bez szkody dla ustawy o radiofonii i telewizji - powiedział.

Poseł PiS zaznaczył, że Telewizja Polska, Polskie Radio oraz rozgłośnie regionalne to spółki akcyjne, ale powołane na podstawie ustawy o radiofonii i telewizji. - Należy do nich odnosić reguły pochodzące z Kodeksu spółek handlowych, ale tylko w takim zakresie, w jakim innych szczególnych przepisów nie przewiduje ustawa o radiofonii i telewizji. Oznacza to, że Telewizji Polskiej, Polskiego Radia, rozgłośni regionalnych nie można postawić w stan likwidacji. Nie można do tych spółek zastosować tych zwyczajnych przepisów o likwidacji spółki akcyjnej, które przewidziane są w Kodeksie spółek handlowych - przekonywał.

Szczucki argumentował, że zmiany w mediach publicznych wymagają zmiany ustawy o radiofonii i telewizji. - Skarżymy do Trybunału Konstytucyjnego ten przepis, który odsyła do Kodeksu spółek handlowych, ponieważ jest on nieprecyzyjny i w tym zakresie narusza konstytucję - mówił.

Czytaj więcej

TVP chce odstąpić od zakazu konkurencji dla Danuty Holeckiej. Co na to prawo

- Każda ingerencja ministra kultury i dziedzictwa narodowego w zarząd telewizji publicznej, w zarząd Polskiego Radia, próba postawienia tych mediów w stan likwidacji, inne działania, które mogłyby zmierzać do uniemożliwienia działania, kontynuowania swojej misji przez te media, będą niezgodne z prawem, będą stanowiły delikt konstytucyjny, będą stanowiły delikt karny, będą mogły i powinny wiązać się z odpowiedzialnością karną - oświadczył poseł Prawa i Sprawiedliwości.

W czwartek Trybunał Konstytucyjny wydał postanowienie o zabezpieczeniu w sprawie dotyczącej mediów publicznych. Decyzja zobowiązuje Skarb Państwa do powstrzymania się od czynności zmierzających do likwidacji spółek publicznej radiofonii i telewizji oraz dokonywania zmian w ich zarządach. Wniosek został złożony przez grupę posłów PiS. Trybunał Konstytucyjny wyznaczył rozprawę dotyczącą przepisów umożliwiających likwidację i rozwiązanie spółek stanowiących jednostki publicznej radiofonii i telewizji na 16 stycznia 2024 r.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Sondaż: Jak Polacy oceniają start Daniela Obajtka w wyborach do Parlamentu Europejskiego?
Polityka
Konwencja PiS. Znamy liderów list w wyborach do PE. Są Wąsik, Kamiński, Obajtek
Polityka
Orlen, stracone 1,6 mld zł i związki z Hezbollahem. Samer A. przerywa milczenie
Polityka
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia w orędziu: Idzie czas flagi
Polityka
Nie chcą sponsorować projektu powołanego za premier Szydło. Czy to koniec PFN?
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił