Kto w nowym rządzie Mateusza Morawieckiego? Europoseł PiS zdradza szczegóły

- Tam nie będzie pierwszoplanowych polityków. To będzie rząd składający się głównie z ekspertów - powiedział europoseł PiS Adam Bielan, odnosząc się do nowego rządu Mateusza Morawieckiego, który w poniedziałek ma zostać zaprzysiężony.

Publikacja: 26.11.2023 20:18

Adam Bielan

Adam Bielan

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

W piątek premier Mateusz Morawiecki (PiS), który otrzymał od prezydenta Andrzeja Dudy misję stworzenia rządu zapowiedział, że skład nowego gabinetu zostanie przedstawiony w poniedziałek 27 listopada.

Kancelaria Prezydenta podała, że zaprzysiężenie nowego rządu odbędzie się w poniedziałek o godz. 16.30 w Pałacu Prezydenckim. Od tego momentu premier Morawiecki będzie miał dwa tygodnie, by w Sejmie uzyskać wotum zaufania.

Czytaj więcej

Rozmowa Konfederacja-Morawiecki. "Na temat rządu było króciutko"

Mateusz Morawiecki: Rozmawialiśmy z kilkudziesięcioma posłami

- Rząd, który zaproponujemy w poniedziałek, będzie również taką formułą rządową, która będzie swoistym zaproszeniem dla innych do budowania "koalicji polskich spraw" w zgodzie ponadpartyjnej, bez rewanżyzmu, bez zemsty, z koncentracją na wyzwaniach, które wszystkich Polaków czekają - mówił w piątek Morawiecki, wiceprezes PiS.

- Rozmawialiśmy - ja i moi współpracownicy - z kilkudziesięcioma posłami różnych formacji politycznych - deklarował premier pytany o rozmowy prowadzone w ramach budowania poparcia dla swego rządu.

Dotychczasowe głosowania w Sejmie pokazują, że w izbie niższej parlamentu większość ma koalicja Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi (PSL i Polski 2050) oraz Nowej Lewicy, czyli formacji, które podpisały umowę koalicyjną i których kandydatem na premiera jest przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.

Czytaj więcej

Morawiecki: Rozmawialiśmy z kilkudziesięcioma posłami. Skład rządu - 27 listopada

Adam Bielan: Zachowanie Szymona Hołowni jest niepoważne

W niedzielę wieczorem europoseł PiS Adam Bielan, prezes Partii Republikańskiej został w Polsat News zapytany, czy wchodzi do nowego rządu Mateusza Morawieckiego. - Nie - odpowiedział. Dodał przy tym, że zna kogoś, kto w nowym gabinecie się znajdzie. Bielan nie chciał ujawnić nazwisk. - To kompetencja premiera Mateusza Morawieckiego. Myślę, że te nazwiska zna już prezydent, a jutro o 16:30 odbędzie się uroczystość w Pałacu Prezydenckim - powiedział.

Bielan usłyszał pytanie, czy nie ma wrażenia, że sytuacja z tworzeniem się nowego rządu Mateusza Morawieckiego to ocieranie się o śmieszność, gdy premier twierdzi, że negocjuje z przedstawicielami Trzeciej Drogi, a oni zaprzeczają, by takie rozmowy miały miejsce. - Myślę, że niepoważne zachowanie to jest zachowanie Szymona Hołowni (lidera współtworzącej Trzecią Drogę Polski 2050 - red.) czy części Trzeciej Drogi, która odmówiła spotkania z premierem - odparł europoseł.

- Przypomnę, że to byli politycy, którzy mówili, że będą trzecią drogą, czyli ani PiS, ani PO. Bardzo wielu wyborców zagłosowało na Trzecią Drogę nie chcąc głosować na Donalda Tuska jako premiera, bo gdyby chciało, to by głosowało na Platformę Obywatelską. Wypadałoby choćby z szacunku dla tych wyborców takie rozmowy podjąć, ale oczywiście nikogo do rozmów nie zmusimy - mówił w niedzielę Adam Bielan.

Czytaj więcej

Korwin-Mikke: Lepszy sojusz z Morawieckim lub PO niż Lewica u władzy

Rozmowa Morawieckiego z Konfederacją

Premier Mateusz Morawiecki zaprosił do KPRM przedstawicieli Konfederacji, Nowej Lewicy, PSL i Polski 2050 na rozmowy w sprawie utworzenia rządu z PiS. W zaproszeniu szef rządu napisał, że jego celem jest budowa "Koalicji Polskich Spraw". Partie, których kandydatem na premiera jest Donald Tusk zapowiedziały, że z zaproszenia nie skorzystają.

Konfederacja w wydanym w czwartek oświadczeniu zapowiedziała, że nie poprze ani rządu Mateusza Morawieckiego, ani rządu Donalda Tuska, ale na zaproszenie na rozmowy z obecnym premierem przyjdzie. W KPRM stawili się przedstawiciele dwóch z trzech partii współtworzących Konfederację - nie było nikogo z Nowej Nadziei, na czele której stoi Sławomir Mentzen.

- Na temat rządu było króciutko. Powtórzyliśmy naszą deklarację, że nie ma szansy na wspólny rząd - nie ma większości, poza tym krytycznie oceniamy rząd Mateusza Morawieckiego, ustępstwa w sprawach fundamentalnych dla polskiej suwerenności wobec Unii Europejskiej, krytycznie oceniamy politykę gospodarczą rządu - mówił po spotkaniu lider Konfederacji, marszałek Sejmu Krzysztof Bosak.

Czytaj więcej

Sondaż: Kto był najlepszym premierem Polski w XXI wieku?

Kto w nowym rządzie Morawieckiego? "To nie będzie rząd mały"

Część ministrów obecnego rządu Mateusza Morawieckiego - Mariusz Błaszczak (MON), Jacek Sasin (MAP), Magdalena Rzeczkowska (MF) - deklarowała, że nie wejdzie do nowego rządu. Czy to będzie mały rząd? - To nie będzie rząd mały. To będzie rząd składający się głównie z ekspertów i wszyscy, którzy otrzymali propozycję od premiera Mateusza Morawieckiego ją przyjęli - skomentował Adam Bielan.

Europoseł PiS poinformował, że zna "dużą część" składu nowego rządu. - Tam nie będzie pierwszoplanowych polityków. To było założenie przy budowie tego składu rządu od samego początku zarówno premiera Morawieckiego, jak i (prezesa PiS - red.) Jarosława Kaczyńskiego - dodał.

Według słów Adama Bielana, w nowym rządzie Mateusza Morawieckiego ma być "nieco mniej" ministerstw niż obecnie. - Ta liczba będzie nieco skomprymowana - mówił prezes Partii Republikańskiej.

W piątek premier Mateusz Morawiecki (PiS), który otrzymał od prezydenta Andrzeja Dudy misję stworzenia rządu zapowiedział, że skład nowego gabinetu zostanie przedstawiony w poniedziałek 27 listopada.

Kancelaria Prezydenta podała, że zaprzysiężenie nowego rządu odbędzie się w poniedziałek o godz. 16.30 w Pałacu Prezydenckim. Od tego momentu premier Morawiecki będzie miał dwa tygodnie, by w Sejmie uzyskać wotum zaufania.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Wybory samorządowe 2024: Piotr Wilczewski czy Jacek Wójcicki. Kto wygrał w Gorzowie Wlkp.?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Polityka
Wybory samorządowe 2024. Janusz Kubicki czy Marcin Pabierowski. Kto wygrał w Zielonej Górze? Są wyniki głosowania
Polityka
Wybory samorządowe 2024: Krzysztof Matyjaszczyk czy Monika Pohorecka? Kto wygrał w Częstochowie?
Polityka
Wybory samorządowe 2024: Paweł Gulewski czy Michał Zaleski? Kto wygrał w Toruniu?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Wybory samorządowe 2024: Jacek Jaśkowiak czy Zbigniew Czerwiński? Kto wygrał w Poznaniu?