Sondaż: Większość Polaków ocenia pozytywnie niewybranie Elżbiety Witek na wicemarszałka

"Jak ocenia Pani/Pan fakt, że nowa większość nie wybrała Elżbiety Witek na stanowisko wicemarszałek Sejmu?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 16.11.2023 14:41

Elżbieta Witek

Elżbieta Witek

Foto: PAP/Tomasz Gzell

Podczas inauguracyjnego posiedzenia Sejmu X kadencji, 13 listopada, o fotel marszałka ubiegali się Szymon Hołownia, kandydat Polski 2050 popierany przez koalicję KO, Polski 2050, PSl i Nowej Lewicy oraz Elżbieta Witek, marszałek Sejmu IX kadencji, kandydatka PiS.

Kandydaturę Hołowni na marszałka poparło 265 posłów (bezwzględna większość, wymagana do wyboru, wynosiła 230), kandydaturę Witek - 193 posłów (wyłącznie z klubu PiS).

Sejm: Większość odrzuca kandydaturę Elżbiety Witek na wicemarszałka

Witek była następnie kandydatką PiS na stanowisko wicemarszałka.

W czasie wyboru wicemarszałków bezwzględną większość uzyskali: Krzysztof Bosak (Konfederacja), Dorota Niedziela i Monika Wielichowska (KO), Piotr Zgorzelski (PSL) i Włodzimierz Czarzasty (Nowa Lewica).

Czytaj więcej

Elżbieta Witek wskazała, jakie propozycje dotychczasowej opozycji PiS poprze w głosowaniu w Sejmie

Jedynym kandydatem, który nie uzyskał bezwzględnej większości, była Witek - jej kandydaturę poparło 203 posłów (klub PiS i 10 posłów Konfederacji), przeciw byli posłowie nowej większości.

PiS nie zdecydował się zgłosić innego kandydata na wicemarszałka w związku z czym miejsce przysługujące tej partii w prezydium Sejmu pozostało nieobsadzone.

Przedstawiciele większości zapewniają, że miejsce w prezydium będzie czekać na kandydata PiS innego niż Witek. Byłej marszałek Sejmu zarzucają, że w czasie sprawowania funkcji marszałek Sejmu naruszała ona reguły demokracji i parlamentaryzmu, m.in. przeprowadzając ponowne głosowanie (reasumpcja) w momencie, gdy PiS przegrał ważne głosowanie w Sejmie.

19,3 proc.

Tylu respondentów ocenia niewybranie Witek na wicemarszałka negatywnie

PiS deklaruje jak dotąd, że nie przedstawi innego niż Witek kandydata na wicemarszałka i zarzuca nowej większości łamanie reguł demokracji i ograniczanie praw opozycji. Przedstawiciele nowej większości zwracają jednak uwagę, że nie odmawiają PiS miejsca w prezydium Sejmu, nie zgadzają się jedynie na kandydaturę Witek.

Sondaż: 57 proc. młodych pozytywnie ocenia niewybranie Elżbiety Witek na wicemarszałka

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy jak oceniają niewybranie Witek na stanowisko wicemarszałek Sejmu.

Okazuje się, że 52,1 proc. Polaków ocenia ten fakt pozytywnie.

19,3 proc. respondentów ocenia niewybranie Witek na wicemarszałka negatywnie.

28,6 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.

- Odrzucenie kandydatury Elżbiety Witek częściej pozytywnie oceniają mężczyźni (56%) niż kobiety (49%). Takiego samego zdania jest 57% osób do 24 roku życia i 3/5 badanych z wyższym wykształceniem. Częściej niż pozostali uczestnicy badania odrzucenie kandydatury Elżbiety Witek za słuszne uważają osoby o dochodach wynoszących ponad 5000 zł netto (62%) i mieszkańcy miast liczących od 200 tys. do 499 tys. osób (61%) - komentuje wyniki badania Wiktoria Maruszczak, senior project manager w SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 14-15 listopada 2023 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Podczas inauguracyjnego posiedzenia Sejmu X kadencji, 13 listopada, o fotel marszałka ubiegali się Szymon Hołownia, kandydat Polski 2050 popierany przez koalicję KO, Polski 2050, PSl i Nowej Lewicy oraz Elżbieta Witek, marszałek Sejmu IX kadencji, kandydatka PiS.

Kandydaturę Hołowni na marszałka poparło 265 posłów (bezwzględna większość, wymagana do wyboru, wynosiła 230), kandydaturę Witek - 193 posłów (wyłącznie z klubu PiS).

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Sondaż: Kto faworytem w drugiej turze wyborów prezydenckich. Złe informacje dla Morawieckiego
Polityka
Sondaż: Kto jest największym przegranym wyborów do Parlamentu Europejskiego?
Polityka
Jacek Nizinkiewicz: Giertych pozywa media. Czy taka będzie praktyka posłów KO?
Polityka
Maciej Wąsik musi zrzec się mandatu posła? Kancelaria Sejmu wyjaśnia
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Polityka
Dobromir Sośnierz: Konfederację z AfD dużo więcej łączy, choć sporo nas też dzieli
Polityka
Wybory wygrał jednym głosem. Jest podejrzany o „podstępne pozyskanie wyborców”