NIK: W walce z COVID-19 zmarnowano miliardy. Mentzen: Konfederacja miała rację

Sławomir Mentzen, lider Konfederacji, skomentował krytyczny wobec państwa raport NIK ws. walki z COVID-19. - Premier Morawiecki powinien stanąć przed Trybunałem Stanu za to, co robił z covidem - ocenił. Dodał, że Konfederacja jako jedyna z partii sprzeciwiała się tzw. specustawie covidowej oraz ocenił, że to rząd odpowiada za nadmiarowe zgony.

Publikacja: 13.09.2023 13:17

Sławomir Mentzen

Sławomir Mentzen

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

We wtorek prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś przedstawił wyniki kontroli NIK dotyczącej przebiegu przygotowań i działań odpowiedzialnych organów państwa i instytucji w związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19. - Rządzący nie stanęli na wysokości zadania - ocenił. Podkreślił, że w państwie prawa nawet nieprzewidziany charakter działań nie usprawiedliwia marnotrawstwa ani łamania praw obywateli.

Z kontroli NIK wynika, że wydano 7 mld zł na puste łóżka, a 612 mln zł na niepotrzebne obiekty. Najwyższa Izba Kontroli wystąpiła do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o stwierdzenie niezgodności tzw. specustawy covidowej z konstytucją oraz złożyła dziewięć zawiadomień do prokuratury.

Czytaj więcej

Kolejna szczepionka na COVID-19 zatwierdzona przez KE. Chodzi o wariant wirusa

33 osoby z dodatkami covidowymi na 1 pacjenta. Mentzen: Byłem w szoku

O sprawę raportu NIK dotyczącego działań państwa w związku z COVID-19, która dotyczyła także decyzji ministra zdrowia (był nim wówczas Adam Niedzielski) w sprawie wypłacania tzw. dodatków covidowych w środę w Radiu Zet pytany był współprzewodniczący Konfederacji Sławomir Mentzen, kandydat tej partii w wyborach do Sejmu z okręgu nr 19 (Warszawa).

Lider współtworzącej Konfederację partii Nowa Nadzieja ocenił, że minister aktywów państwowych, były wicepremier "Jacek Sasin wydał 70 mln zł na wybory, które się nie odbyły, ale okazuje się, że to był tylko wierzchołek góry lodowej". - Z tego raportu (NIK - red.) wynika, że wydaliśmy 7 miliardów złotych na puste łóżka covidowe, na których nikt nie leżał, wydaliśmy 600 milionów złotych na puste szpitale tymczasowe, w których nikt nie leżał, rozdawano lekką ręką dodatki covidowe - powiedział Sławomir Mentzen.

- Ja byłem w szoku, jak przeczytałem, że na jednego pacjenta covidowego przypadały 33 osoby z dodatkami covidowymi. Na jedno łóżko covidowe przypadało 23 lekarzy z dodatkami covidowymi. Na to szły miliardy złotych - dodał.

Sławomir Mentzen pyta o zmarnowane pieniądze na szczepionki na COVID-19

- Z raportu wynika też, że państwo polskie w ogóle nie było przygotowane do drugiej fali wirusa, która przyszła jesienią 2020 roku - podkreślił Mentzen. Gdy w Polsce odnotowano pierwszy przypadek SARS-CoV-2, a następnie COVID-19, ministrem zdrowia był Łukasz Szumowski, poseł klubu PiS, który w sierpniu 2020 r. podał się do dymisji i został zastąpiony przez Adama Niedzielskiego, który niedawno stracił stanowisko. Na podstawie danych o tygodniowych wzrostach liczby wykrywanych w Polsce przypadków koronawirusa SARS-CoV-2 można stwierdzić, że tzw. druga fala rozpoczęła się w drugiej dekadzie września 2020 r.

Czytaj więcej

NIK ocenił walkę rządu z pandemią. Wniosek do TK i zawiadomienia do prokuratury

- Bardzo ważne jest, że to wszystko to też tylko wierzchołek góry lodowej. Przecież nie wiemy jeszcze, nie mamy policzone, ile wydaliśmy na szczepionki, których nikt nie przyjął, gdzie też pieniądze zostały zmarnowane - powiedział Sławomir Mentzen, odnosząc się do faktu, że Polska zamówiła ponad 200 mln dawek szczepionek na COVID-19, a do tej pory - według danych rządowych - wykonano w Polsce 58 mln szczepień, zaś dwie dawki przyjęło 19,7 mln osób. W tygodniu kończącym się 12 września w Polsce wykonywano średnio 35 szczepień na COVID-19 na dobę.

Mentzen: Za nadmiarowe zgony odpowiada rząd

Lider Konfederacji Sławomir Mentzen był też w Radiu Zet pytany, czy to rząd i PiS odpowiadają za nadmiarowe zgony. - Oczywiście, że rząd odpowiada za nadmiarowe zgony, ale nie tylko rząd. Przecież rząd to był tylko jeden z trybików w tej całej maszynie robienia w Polsce cyrku. Przecież tę ustawę covidową, która umożliwiła to wszystko, o której od samego początku mówiliśmy, że jest nielegalna - z raportu NIK-u również wynikało, że ta ustawa jest niekonstytucyjna - tylko i wyłącznie Konfederacja była przeciwko tej ustawie. Wszystkie pozostałe partie polityczne ją popierały, przykładając rękę do tego, co się działo przez kolejne lata - odparł Mentzen.

"Atakowali nas, a to my mieliśmy rację"

Kandydat Konfederacji do Sejmu ocenił, że można było inaczej podejść do walki z COVID-19. - W Szwecji też ratowano ludzi, było dużo mniej zgonów niż w Polsce i nie było tych wszystkich cyrków z lockdownami - podkreślił.

- Problem był taki, że wszyscy poza Konfederacją szli w jednym kierunku, a my mówiliśmy, że to jest wariactwo, że to jest cyrk - przekonywał.

Słamomir Mentzen mówił w Radiu Zet, że jeśli chodzi o stanowisko w sprawie walki z COVID-19 w jednym kierunku szli nie tylko politycy, ale także część dziennikarzy, celebryci oraz "media, które często dostawały pieniądze za propagandę covidową". - Wszyscy nas wtedy za to atakowali, byliśmy nazywani mordercami, dziennikarze bojkotowali nasze konferencje prasowe, nasi politycy wylatywali z Sejmu, dostawali kary, wszyscy nas wtedy atakowali, a to my mieliśmy rację - powiedział współprzewodniczący Konfederacji.

Czytaj więcej

Po dymisji Adama Niedzielskiego kolejne zmiany w Ministerstwie Zdrowia. Odchodzi rzecznik Wojciech Andrusiewicz

Mentzen: Ile kosztuje zamknięcie gospodarki, dług zdrowotny, dług edukacyjny?

Pytany, czy jeśli Konfederacja przejmie władzę, a pojawi się nowa pandemia, to jego formacja nic nie zrobi, Sławomir Mentzen zaprzeczył. Dodał, że podejmowane będą kroki zależne od sytuacji.

- Wtedy też nie wiedzieliśmy w ciągu pierwszego tygodnia czy dwóch, na co należy się szykować, bo sprawa była zupełnie nowa, natomiast po tygodniu-dwóch widać było, jaka jest śmiertelność (COVID-19 - red.), widać było, kto choruje i widać było, że wszystkie środki, które zostały wykorzystane są ewidentnie nadmiarowe - oświadczył.

- Przecież straty, o których mówimy, to znowu jest wierzchołek góry lodowej. Ile kosztowało zamknięcie gospodarki? Ile kosztowała nas potem inflacja, która została spowodowana tym, że wydrukowano tyle pustego pieniądza, żeby ratować gospodarkę? Ile będzie nas kosztował i nie tylko w złotówkach dług zdrowotny, który wtedy zaciągnęliśmy? A dług edukacyjny, bo dzieci nie chodziły tyle miesięcy do szkoły? - wyliczał lider Konfederacji.

"Konfederacja jako jedyna była przeciwko"

- To były dwa lata absolutnej paranoi i Konfederacja jako jedyna była przeciwko i to jest bardzo ważny komunikat dla wszystkich wyborców: jak przyjdzie za rok, dwa, trzy znów jakaś histeria to znowu my, jako jedyni, będziemy mieli odwagę się postawić temu i mówić prawdę - oświadczył.

Sławomir Mentzen ocenił także, że wiceprzewodniczący PiS premier Mateusz Morawiecki "oczywiście powinien stanąć przed Trybunałem Stanu za to, co robił z covidem".

We wtorek prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś przedstawił wyniki kontroli NIK dotyczącej przebiegu przygotowań i działań odpowiedzialnych organów państwa i instytucji w związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19. - Rządzący nie stanęli na wysokości zadania - ocenił. Podkreślił, że w państwie prawa nawet nieprzewidziany charakter działań nie usprawiedliwia marnotrawstwa ani łamania praw obywateli.

Z kontroli NIK wynika, że wydano 7 mld zł na puste łóżka, a 612 mln zł na niepotrzebne obiekty. Najwyższa Izba Kontroli wystąpiła do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o stwierdzenie niezgodności tzw. specustawy covidowej z konstytucją oraz złożyła dziewięć zawiadomień do prokuratury.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Sondaż: Oceniono sejmowe komisje śledcze. Co Polacy sądzą o zapowiadanym rozliczeniu rządu PiS?
Polityka
Marcin Duma: Wyborcy wybrali oryginał, a nie kopię
Polityka
Sondaż: Szef MON do dymisji? Polacy odpowiadają
Polityka
Marcin Mastalerek: Na prawicy nie ma osób, które mają taki talent wiązania ludzi ze sobą, jaki ma Andrzej Duda
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Polityka
Prof. Jarosław Flis: Mateusz Morawiecki kandydatem PiS na prezydenta? To jakby PO wystawiła Ewę Kopacz
Polityka
Sondaż: Czy po wyborach europejskich Trzecia Droga się rozpadnie?