Xi Jinping niespodziewanie opuścił kluczowe wydarzenie BRICS. Nikt nie mówi dlaczego

Chiński przywódca Xi Jinping niespodziewanie opuścił forum biznesowe grupy BRICS w RPA, wysyłając zamiast tego swojego ministra handlu, aby wygłosił w jego imieniu przemówienie, w którym potępił hegemonię USA.

Publikacja: 23.08.2023 12:06

Xi Jinping

Xi Jinping

Foto: AFP

Xi, który przybył do Johannesburga w poniedziałek na coroczny szczyt BRICS, miał wygłosić przemówienie na forum biznesowym we wtorek wraz z przywódcami Indii, Brazylii i RPA.

Jednak chiński przywódca nie pojawił się na tym wydarzeniu, bez oficjalnego ogłoszenia lub wyjaśnienia ze strony Pekinu.

Chiny wydały oświadczenie, w którym atakują USA

Zamiast tego, jego przygotowane oświadczenie - usiane cienko zawoalowanymi atakami pod adresem Stanów Zjednoczonych, które stały się stałym elementem międzynarodowych wystąpień Xi - zostało wygłoszone przez chińskiego ministra handlu Wang Wentao.

Xi wezwał świat do uniknięcia zapadania "w otchłań nowej zimnej wojny".

Nie wymieniając bezpośrednio Stanów Zjednoczonych, w oświadczeniu stwierdzono, że "pewien kraj, mający obsesję na punkcie utrzymania swojej hegemonii, zrobił wszystko, co w jego mocy, aby sparaliżować rynki wschodzące i kraje rozwijające się".

Czytaj więcej

Wielkie rozszerzenie BRICS. Nie wszyscy go chcą

"Ktokolwiek szybko się rozwija, staje się celem do powstrzymywania. Kto nadrabia zaległości, staje się celem blokowania. Ale to jest daremne" - dodano.

Xi był jedynym przywódcą BRICS, który nie uczestniczył w forum. Nawet prezydent Rosji Władimir Putin, który nie mógł osobiście dołączyć do szczytu z powodu międzynarodowego nakazu aresztowania za inwazję na Ukrainę, wygłosił swoje oświadczenie zdalnie.

Pekin nie wyjaśnia powodu nieobecności Xi Jinpinga

Po opuszczeniu forum, Xi wziął później udział w kolacji zorganizowanej przez Ramaphosę, wraz z przywódcami Brazylii i Indii oraz ministrem spraw zagranicznych Rosji.

Niespodziewana nieobecność Xi na forum, odnotowana przez dziennikarzy, wywołała pytania wśród obserwatorów chińskiej polityki zagranicznej.

- To niezwykłe, że chiński przywódca pojawia się w kraju organizującym wielostronne spotkanie - zwłaszcza takie, w które Chiny są głęboko zaangażowane, jak BRICS - i nie pojawia się na wydarzeniu otwierającym - powiedziała Bonnie Glaser, ekspertka z amerykańskiego German Marshall Fund.

- Wygląda na to, że coś odciągnęło Xi od spotkania. Mógł to być problem zdrowotny lub pilna sprawa, która wymagała jego interwencji" - powiedział Brian Hart z Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych. - Możliwe jest również, że Xi pominął to wydarzenie z innego powodu - być może w odpowiedzi na wydarzenia na szczycie - dodał.

Czytaj więcej

Władimir Putin nie pojawi się na szczycie BRICS. Coraz węższe możliwości prezydenta Rosji

Chińskie media państwowe i dyplomaci nie przedstawili żadnego wyjaśnienia nieobecności Xi. Zamiast tego "posunęli się nawet tak daleko, że pozornie próbowali ukryć nieobecność Xi" - powiedział Hart.

W raporcie państwowej agencji informacyjnej Xinhua nie wspomniano o nieobecności Xi - ani o tym, że jego przemówienie wygłosił Wang, minister handlu.

Eksperci twierdzą, że Pekin prawdopodobnie nigdy nie wyjaśni, dlaczego Xi nie pojawił się na spotkaniu.

- Komunistyczna Partia Chin nie czuje się zobowiązana do wyjaśnienia, dlaczego jej minister spraw zagranicznych został zastąpiony lub jej najwyższy przywódca nie pojawił się na Forum Biznesowym BRICS. Wszystko może być tajemnicą państwową - powiedziała Glaser.

Xi, który przybył do Johannesburga w poniedziałek na coroczny szczyt BRICS, miał wygłosić przemówienie na forum biznesowym we wtorek wraz z przywódcami Indii, Brazylii i RPA.

Jednak chiński przywódca nie pojawił się na tym wydarzeniu, bez oficjalnego ogłoszenia lub wyjaśnienia ze strony Pekinu.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Donald Trump wygwizdany i wybuczany na konwencji
Polityka
Czy Netanjahu zostałby aresztowany w Niemczech?
Polityka
Putin o śmierci Raisiego: Rosyjskie śmigłowce doleciały bez problemu
Polityka
Król Karol III odwołuje oficjalne wyjścia. Pałac Buckingham podał powód
Polityka
Bloomberg: Joe Biden nie pojedzie na Szczyt Pokojowy w Szwajcarii. Chce dogonić Trumpa
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy