Hasło wyborcze PiS. Partia Kaczyńskiego odkryła karty

Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało w piątek swoje hasło wyborcze na wybory parlamentarne w 2023 r. Hasło ogłosił prezes PiS Jarosław Kaczyński, który przekonywał, że jego partia ma prawo głosić wybrany przez siebie slogan.

Aktualizacja: 18.08.2023 13:13 Publikacja: 18.08.2023 12:17

Wicepremier Jarosław Kaczyński zaprezentował hasło wyborcze PiS: "Bezpieczna przyszłość Polaków"

Wicepremier Jarosław Kaczyński zaprezentował hasło wyborcze PiS: "Bezpieczna przyszłość Polaków"

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Politycy Prawa i Sprawiedliwości zapowiadali, że w piątek 18 sierpnia w południe PiS ogłosi swoje hasło wyborcze.

Hasło wyborcze PiS. Rzecznik rządu: Horyzontalny charakter

- Ogłosimy hasło wyborcze i ruszamy z dalszymi działaniami w terenie. One już się odbywają - mówił w rozmowie z Polsat News rzecznik rządu Piotr Müller.

Czytaj więcej

Kołodziejczak: Trzeciej kadencji PiS na wsi nie wytrzymamy

Zadeklarował, że hasło wyborcze partii Jarosława Kaczyńskiego będzie miało "horyzontalny charakter". - W tym sensie, że będzie dotyczyło różnych obszarów i będzie można je rozwijać na różne wątki - zapowiadał rzecznik rządu Mateusza Morawieckiego.

Hasło wyborcze PiS zostało ogłoszone w siedzibie partii przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie. W prezentacji brali udział najważniejsi politycy Prawa i Sprawiedliwości, m.in. prezes partii wicepremier Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki (wiceprezes PiS), marszałek Sejmu Elżbieta Witek i była premier Beata Szydło.

Hasło PiS. Kaczyński: Bezpieczna przyszłość Polaków

- Nasze hasło to "Bezpieczna przyszłość Polaków" - oświadczył Jarosław Kaczyński. - Co to znaczy "bezpieczna"? Jest wiele rodzajów bezpieczeństwa - dodał w oświadczeniu. - Pierwsze bezpieczeństwo - dziś szczególnie aktualna sprawa - to bezpieczeństwo militarne, które chroni nas przed atakiem zbrojnym. Czynimy wszystko - i to skutecznie - by to bezpieczeństwo stale rosło, przede wszystkim rozbudowujemy w sposób dotąd niespotykany w naszym kraju i w powojennej Europie naszą armię - przekonywał.

Prezes PiS mówił, że polska armia ma "w krótkim czasie osiągnąć pozycję najsilniejszej lądowej" armii na kontynencie. - Bo niestety jeżeli chodzi o lotnictwo to tak nie będzie - dodał. Ocenił, że rozwój armii to podstawowa przesłanka bezpieczeństwa. Podkreślając wagę sojuszy wicepremier powiedział, że "bronieni przez sojuszników są tylko ci, którzy sami się bronią".

Czytaj więcej

Błaszczak o referendum: PiS będzie przekonywać do głosowania 4 razy "nie"

Jarosław Kaczyński odniósł się też do ogrodzenia na granicy Polski z Białorusią. Zapowiedział, że "ono jeszcze może będzie rozbudowywane". Dodał, że w tym rejonie koncentrowane są wojska. - Reagujemy na obecność Grupy Wagnera na Białorusi - mówił.

Kaczyński o nielegalnej imigracji

Wicepremier przekonywał, że innym zagrożeniem jest nielegalna imigracja, "wielka ilość ludzi, którzy przybywają tutaj nie po to, żeby pracować, tylko po to, żeby korzystać z pomocy socjalnej, a z drugiej strony po to, żeby to bezpieczeństwo podważać". Zaznaczył, że "niektórzy robią to w sposób zorganizowany". Jarosław Kaczyński powiedział, że "jak to wygląda" można było zobaczyć ostatnio obserwując "to, co działo się we Francji, a w szczególności w Paryżu".

Prezes Prawa i Sprawiedliwości przekonywał, że obecny obóz władzy walczy z przestępczością. - Zaostrzyliśmy kodeksy karne, dbamy o policję - coraz lepiej płacimy, coraz lepiej ją wyposażmy - zapewniał.

Czytaj więcej

Żukowska: Jan Hartman nie wystartuje z list Lewicy

Prezes PiS: Jesteśmy formacją bezpieczeństwa

Prezentując hasło wyborcze PiS Jarosław Kaczyński mówił też, że "istnieją zagrożenia innego typu". Wymienił tu "zagrożenie energetyczne". Lider Prawa i Sprawiedliwości wyraził pogląd, że w ciągu ostatnich 8 lat doprowadzono do tego, że "dzisiaj Polska jest energetycznie bezpieczna, nie może być szantażowana poprzez dostawy albo brak dostaw energii, albo podnoszenie cen energii". - To nasze wielkie osiągnięcie i kolejna przesłanka, żeby powiedzieć, że my jesteśmy formacją bezpieczeństwa - oświadczył.

W wystąpieniu w siedzibie PiS były premier mówił też o bezpieczeństwie socjalnym, kwestii inflacji, wzrostu PKB oraz płacy minimalnej. Odniósł się także do referendum, które ma odbyć się w dniu wyborów do parlamentu, 15 października.

Czytaj więcej

Senyszyn zamiast Biejat do Senatu? Zandberg: Pakt senacki został zatwierdzony

- Wszystko, co robimy w sprawie bezpieczeństwa mieści się w tym naszym haśle. Jesteśmy formacją, która w tym najszerszym tego słowa znaczeniu zapewnia, potrafi i chce zapewnić bezpieczeństwo Polakom - powiedział Jarosław Kaczyński, nawiązując do hasła wyborczego PiS, "Bezpieczna przyszłość Polaków".

- Mamy prawo głosić takie hasło, bo rzeczywiście jesteśmy partią, która zbudowała taki kształt naszej polityki, w dużej mierze taki kształt naszego państwa, które bezpieczeństwo zapewnia, chociaż jeżeli chodzi o państwo to trzeba będzie jeszcze niemało zrobić - zakończył.

Rafał Bochenek zapowiada objazd po Polsce

Po tym, jak prezes PiS zakończył wygłaszanie oświadczenia, dziennikarze nie mieli możliwości zadawania pytań. Rzecznik partii Rafał Bochenek zapowiedział, że z hasłem "Bezpieczna przyszłość Polaków" politycy PiS wyruszają w Polskę. - Pierwsze spotkanie w ramach objazdu naszej ojczyzny odbędzie się w Małopolsce, w spotkaniu będzie uczestniczył premier Mateusz Morawiecki - powiedział dodając, że spotkanie odbędzie się w Gorlicach.

Wybory parlamentarne 2023

Wybory parlamentarne w Polsce odbędą się 15 października 2023 r. 8 sierpnia prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie w sprawie zarządzenia wyborów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.

Czytaj więcej

Pakt senacki ogłoszony. Kogo opozycja wystawia w wyborach do Senatu?

W postanowieniu prezydent określił dni, w których upływają terminy wykonania czynności wyborczych przewidzianych w Kodeksie wyborczym (tzw. kalendarz wyborczy).

Z dniem ogłoszenia postanowienia prezydenta w tej sprawie rozpoczęła się kampania wyborcza w wyborach do Sejmu i Senatu RP.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości zapowiadali, że w piątek 18 sierpnia w południe PiS ogłosi swoje hasło wyborcze.

Hasło wyborcze PiS. Rzecznik rządu: Horyzontalny charakter

Pozostało 97% artykułu
Polityka
„Taśmy posłanki” uznane za niewiarygodne. „Nowa Lewica postanowiła mnie utopić”
podcast
Stan gry na koniec politycznego sezonu: Tusk w górę, Suwerenna Polska w dół
Polityka
Najnowszy sondaż: Jak Polacy oceniają premiera Donalda Tuska i jego ministrów?
Polityka
Krzysztof Kwiatkowski: Donald Tusk beneficjentem dobrych informacji
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Polityka
Andrzej Duda o push backu niemieckiej policji: Działania nielegalne, skandaliczne
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży