Żukowska: Jan Hartman nie wystartuje z list Lewicy

Posłanka Anna Maria Żukowska poinformowała, że Jan Hartman w najbliższych wyborach parlamentarnych nie wystartuje z list Lewicy.

Publikacja: 17.08.2023 01:47

Jan Hartman

Jan Hartman

Foto: PAP/Tomasz Gzell

Według doniesień medialnych z zeszłego tygodnia, publicysta i profesor nauk humanistycznych Jan Hartman miał otwierać listę Lewicy w okręgu wyborczym nr 14 (Nowy Sącz).

W środę do tych informacji odniosła się w mediach społecznościowych posłanka klubu Lewicy Anna Maria Żukowska.

Czytaj więcej

Kołodziejczak na listach KO. Rzecznik PO: Rozmowa z Tuskiem była krótka

Wybory parlamentarne. Jan Hartman nie będzie kandydatem Lewicy

"W odpowiedzi na szereg zapytań: Jan Hartman nie będzie startował z list Lewicy" - napisała Żukowska na platformie X (Twitter).

Posłanka zacytowała fragment oświadczenia opublikowanego przez Ryszarda Śmiałka, współprzewodniczącego małopolskiej Nowej Lewicy.

"W związku z licznymi informacjami medialnymi dotyczącymi kandydowania jako lidera listy Lewicy w najbliższych wyborach parlamentarnych w okręgu 14 (Nowy Sącz) przez prof. Jana Hartmana niniejszym chciałbym stanowczo poinformować, iż prof. Jan Hartman nie będzie liderem listy w niniejszym okręgu, podobnie jak również nie będzie kandydował w żadnym z okręgów list Lewicy w najbliższych wyborach parlamentarnych 15 października 2023 roku" - czytamy w tekście.

Pytana o powody decyzji w sprawie Hartmana Żukowska napisała: "Oddaliśmy się wnikliwej refleksji w tej sprawie".

Hartman: Żadnego człowieka nie wolno piętnować - nawet pedofila

Szczegółów nie podano. W ostatnim czasie Hartman napisał w mediach społecznościowych: "Do opłacanych przez PiS za publiczne pieniądze trolli: Tak! Pedofile też mają prawa! Jak wszyscy inni przestępcy! Żadnego człowieka nie wolno piętnować - nawet pedofila!".

Czytaj więcej

Referendum. Sasin: Coś niedobrego się chyba dzieje z umysłem Tuska

Wpis wzbudził falę komentarzy. W środę wieczorem Jan Hartman napisał na platformie X, że "nie wolno piętnować, czyli stygmatyzować przestępców, bo to narusza ich prawa, stanowiąc zachętę do bezprawnych działań wobec nich". Dodał, że przestępców "trzeba potępiać i karać, a nie piętnować" i że "dotyczy to nawet zabójców". W kolejnym wpisie zaznaczył, że pedofilów nie należy piętnować, lecz "potępiać, sądzić, karać, resocjalizować".

Kim jest Jan Hartman?

Jan Hartman był członkiem Unii Wolności, popierał Bronisława Komorowskiego w wyborach na prezydenta w 2010 r. W 2011 r. Hartman bez powodzenia jako kandydat bezpartyjny ubiegał się o mandat posła z list Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Trzy lata później jako kandydat komitetu Europa Plus Twój Ruch starał się o miejsce w Parlamencie Europejskim, nie uzyskał mandatu.

Według doniesień medialnych z zeszłego tygodnia, publicysta i profesor nauk humanistycznych Jan Hartman miał otwierać listę Lewicy w okręgu wyborczym nr 14 (Nowy Sącz).

W środę do tych informacji odniosła się w mediach społecznościowych posłanka klubu Lewicy Anna Maria Żukowska.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Adrian Zandberg apeluje do Donalda Tuska o wycofanie się z kredytu 0%. „Zapomnijmy o sprawie”
Polityka
Marian Banaś: Z powrotem przystępujemy do kontroli Funduszu Sprawiedliwości
Polityka
Marcin Romanowski o nagraniach ws. Funduszu Sprawiedliwości: Burza w szklance wody, prowokacja
Polityka
Kolejne nagranie w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. "Nawet już teraz dosypmy im"
podcast
Sprawa Funduszu Sprawiedliwości mocno uderza w Suwerenną Polskę, Tusk przecina spekulacje prezydenckie
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy