Senyszyn zamiast Biejat do Senatu? Zandberg: Pakt senacki został zatwierdzony

- Jeżeli ktoś wystartuje przeciwko paktowi senackiemu, to najzwyczajniej w świecie będzie wspomagać Prawo i Sprawiedliwość - powiedział współprzewodniczący partii Razem Adrian Zandberg, komentując ewentualny start w wyborach do Senatu w Warszawie posłanki Joanny Senyszyn.

Publikacja: 18.08.2023 09:33

Współprzewodniczący partii Razem Adrian Zandberg

Współprzewodniczący partii Razem Adrian Zandberg

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

W piątek zarząd Nowej Lewicy ma zatwierdzić listy wyborcze na najbliższe wybory parlamentarne. Według wcześniejszych doniesień, spotkanie w tej sprawie ma odbyć się w Warszawie ok. południa. Z list Nowej Lewicy wystartują też m.in. kandydaci partii Razem.

W rozmowie z RMF FM współprzewodniczący partii Razem Adrian Zandberg był rano pytany, czy będzie "jedynką" na liście Nowej Lewicy w Warszawie.

Czytaj więcej

Żukowska: Jan Hartman nie wystartuje z list Lewicy

Nowa Lewica wkrótce ma zatwierdzić listy wyborcze

- Proszę poczekać do godzin popołudniowych. Nasze władze - mówię o Razem - już zatwierdziły listy, teraz dajmy szansę naszym koalicjantom - odparł.

- Lewica składa się z kilku formacji, wszystkie muszą tę wspólną listę zatwierdzić - zastrzegł dodając, że sprawa rozstrzygnie się w ciągu "najbliższych godzin".

- Na tych listach będzie wiele ciekawych i myślę, że zaskakujących postaci - mówił Adrian Zandberg. - Nie będzie zaskoczeń jeżeli chodzi o wiele okręgów, w których już dzisiaj są posłanki i posłowie Lewicy, natomiast myślę, że warto powiedzieć o tych, którzy już w kolejnej kadencji mam nadzieję, że posłankami i posłami zostaną - kontynuował.

Czytaj więcej

Michał Kołodziejczak ujawnia szczegóły rozmów z Donaldem Tuskiem

- Przykład pierwszy z brzegu - w Warszawie Magda Biejat będzie startowała do Senatu w ramach paktu senackiego. Mam nadzieję, że po tych wyborach jej miejsce w parlamencie zajmie badaczka społeczna Dorota Olko - oświadczył.

- W Gliwicach z naszych list będzie startowała Alicja Musiał, inżynierka, która zajmuje się wysyłaniem (...) polskich satelitów w kosmosie - dodał współlider Razem.

Opozycyjny pakt senacki

Pakt senacki to porozumienie części partii opozycyjnych, określających się mianem "opozycji demokratycznej", na mocy którego uczestnicy umowy w jednomandatowych okręgach wyborczych do Senatu nie wystawiają przeciwko sobie kandydatów.

Podobny pakt ówczesna opozycja zawarła przed wyborami parlamentarnymi w 2019 roku, zyskując następnie większość (51 mandatów) w Senacie.

Adrian Zandberg nie chciał ujawnić, ilu na listach Nowej Lewicy będzie polityków związanych z dawnym SLD, Wiosną i Razem. Na pytanie o liczbę byłych członków PZPR na listach odparł, że Lewica to formacja koalicyjna.

Czytaj więcej

Ostatnia defilada, Błaszczak straci stanowisko? Wiceszef MON komentuje pogłoski

Na uwagę, że podobno na listy powróci Piotr Gadzinowski, współprzewodniczący partii Razem odparł, że Gadzinowski startował także w poprzednich wyborach.

Kto wypełni wakat na liście paktu senackiego w Mińsku Mazowieckim? Adrian Zandberg powiedział w RMF FM, że ta informacja zostanie prawdopodobnie ujawniona w ciągu najbliższych dni. - Będzie to osoba zgłaszana przez środowisko Sojuszu Lewicy Demokratycznej, osoba związana ze społecznością lokalną - stwierdził.

Joanna Senyszyn zamiast Magdaleny Biejat? Zandberg komentuje

W Warszawie w ramach paktu senackiego w wyborach ma startować Magdalena Biejat. Adrian Zandberg został zapytany o doniesienia, że w wyborach do Senatu z tego samego okręgu chciałaby startować posłanka Joanna Senyszyn, obecnie należąca do koła parlamentarnego Lewicy Demokratycznej, która pod koniec 2021 r. odeszła z klubu Lewicy.

- Sprawa jest bardzo prosta: jeżeli ktoś wystartuje przeciwko paktowi senackiemu, to najzwyczajniej w świecie będzie wspomagać Prawo i Sprawiedliwość, więc taka będzie logika tych wyborów senackich w najbliższej odsłonie - skomentował Adrian Zandberg.

Czytaj więcej

Pakt senacki ogłoszony. Kogo opozycja wystawia w wyborach do Senatu?

Na uwagę, że można odstąpić miejsce Joannie Senyszyn odparł, że "pakt senacki został podpisany". - Wybrane zostały takie kandydatury, które mają największy sens z punktu widzenia tego, żeby zadbać o to, żeby pakt senacki był paktem zwycięskim - przekonywał współlider Razem.

Na uwagę, że Joanna Senyszyn jest bardziej rozpoznawalna od Magdaleny Biejat Adrian Zandberg odpowiedział, że Biejat "to najlepsza możliwa kandydatka z Warszawy do Senatu" i że wszystkie partie biorące udział w pakcie senackim uzgodniły jego kształt "i wszystkie będą wzywały do tego, żeby w takim właśnie kształcie wyłonić Senat".

W piątek zarząd Nowej Lewicy ma zatwierdzić listy wyborcze na najbliższe wybory parlamentarne. Według wcześniejszych doniesień, spotkanie w tej sprawie ma odbyć się w Warszawie ok. południa. Z list Nowej Lewicy wystartują też m.in. kandydaci partii Razem.

W rozmowie z RMF FM współprzewodniczący partii Razem Adrian Zandberg był rano pytany, czy będzie "jedynką" na liście Nowej Lewicy w Warszawie.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
podcast
Sprawa Funduszu Sprawiedliwości mocno uderza w Suwerenną Polskę, Tusk przecina spekulacje prezydenckie
Polityka
Komisja ds. wyborów kopertowych. Będą wnioski do prokuratury ws. Kaczyńskiego i Morawieckiego
Polityka
Chaos i przekrzykiwania. Jarosław Kaczyński zeznawał przed komisją ds. wyborów kopertowych
Polityka
Politolog o Funduszu Sprawiedliwości: Nie wiem czy Suwerenna Polska się z tego pozbiera
Polityka
Filiks: Kaczyński przed komisją ds. wyborów kopertowych? Będzie obrażał i robił show
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy