Sondaż: Antoni Macierewicz najgorszym ministrem obrony XXI wieku. Najlepszym Radosław Sikorski tuż przed Mariuszem Błaszczakiem

Prawie co trzeci ankietowany w sondażu, przeprowadzonym przez SW Research dla „Rzeczpospolitej” wskazał, że najgorszym ministrem obrony narodowej w XXI wieku był Antoni Macierewicz (PiS). Polakom znacznie trudniej było wybrać najlepszego szefa MON.

Publikacja: 05.08.2023 15:53

Antoni Macierewicz (szef MON w latach 2015-2018), Mariusz Błaszczak (2018-obecnie) i Radosław Sikors

Antoni Macierewicz (szef MON w latach 2015-2018), Mariusz Błaszczak (2018-obecnie) i Radosław Sikorski (2005-2007).

Foto: PAP/Radek Pietruszka, Michał Zieliński | European Union - Source : EP/ Michel CHRISTEN

W XXI wieku funkcję ministra obrony narodowej sprawowało osiem osób. Od 2000 roku w rządzie Jerzego Buzka stanowisko to zajmował przyszły prezydent RP Bronisław Komorowski. Po wygranych przez SLD wyborach w 2001 roku, szefem MON był Jerzy Szmajdziński - zarówno w gabinecie Leszka Millera, jak i Marka Belki.

Cztery lata później, gdy po raz pierwszy do władzy doszło Prawo i Sprawiedliwość, resortem obrony kierował najpierw Radosław Sikorski (teraz w PO), a następnie Aleksander Szczygło, który w 2010 roku zginął w katastrofie smoleńskiej.

W 2007 roku, po zwycięstwie w wyborach Platformy Obywatelskiej, szefem MON najpierw, przez cztery lata, był Bogdan Klich, a następnie przez taki sam okres Tomasz Siemoniak. Kolejna zmiana wiązała się z przejęciem władzy przez PiS. W 2015 roku ministrem został Antoni Macierewicz, w styczniu 2018 roku zmieniony po rekonstrukcji rządu przez Mariusza Błaszczaka. Obecny szef resortu obrony sprawuje swoją funkcję już od ponad 2000 dni, czyli najdłużej ze wszystkich ministrów w XXI wieku.

Czytaj więcej

Sondaż: Przemysław Czarnek najgorszym ministrem edukacji ostatnich lat. Najlepszego trudno wskazać

Sondaż: Kto był najlepszym szefem MON w XXI wieku

Który z nich zapisał się w pamięci Polaków najlepiej, a który najgorzej? O to spytaliśmy w sondażu, przeprowadzonym dla „Rzeczpospolitej” przez agencję SW Research.

Na pytanie kto był najlepszym ministrem obrony w XXI wieku, najwięcej ankietowanych wskazało Radosława Sikorskiego (16,3 proc.), który nieznacznie wyprzedził Mariusza Błaszczaka (13,9 proc.). Żaden z innych ministrów obrony nie uzyskał wyniku dwucyfrowego. Na podium sondażu uplasował się Bronisław Komorowski (7,8 proc.), a dalej Jerzy Szmajdziński (5,91 proc.), Tomasz Siemoniak (5,91 proc.) i Bogdan Klich (4,3 proc.). Najsłabsze wyniki w badaniu uzyskali Antoni Macierewicz (2,5 proc.) i Aleksander Szczygło (2,2 proc.).

- Największy odsetek, czterech na dziesięciu badanych, nie potrafi wskazać najlepszego ministra obrony w obecnym wieku - zwrócił uwagę w komentarzu dla „Rzeczpospolitej” Piotr Zimolzak, Wiceprezes Zarządu agencji badawczej SW Research. - Jedna na pięć osób o dochodzie nie przekraczającym 2000 zł i taki sam odsetek mieszkańców wsi uważa, że najlepszym ministrem obrony w XXI wieku był Radosław Sikorski. Jako najlepszy minister obrony częściej jest on wskazywany także przez osoby w wieku 35-49 lat (19 proc.), kobiety (18 proc.) oraz osoby z wykształceniem średnim (17 proc.) - dodaje.

Sondaż: Kto był najgorszym ministrem obrony narodowej w XXI wieku

Znacznie łatwiej było ankietowanym wybrać najgorszego ministra XXI wieku. Na tak postawione pytanie niemal co trzeci pytany (31,1 proc.) wskazał Antoniego Macierewicza. Wiceprezes PiS zdystansował konkurencję - drugi w sondażu Mariusz Błaszczak, partyjny kolega i następca Macierewicza w MON, został wybrany jako najgorszy szef resortu obrony przez 9,4 proc. odpowiadających.

Tym samym Błaszczak zajął drugie miejsce zarówno w sondażu na najlepszego ministra obrony XXI wieku, jak i najgorszego. Były wicepremier wyprzedził Radosława Sikorskiego (8,8 proc.), Bronisława Komorowskiego (7,5 proc.), Tomasza Siemoniaka (3,8 proc.), Bogdana Klicha (2,3 proc.), Jerzego Szmajdzińskiego (2 proc.) i Aleksandra Szczygłę (1,8 proc.). Odpowiedź „trudno powiedzieć” wybrał co trzeci ankietowany.

- Blisko czterech na dziesięciu badanych o wykształceniu zasadniczym zawodowym oraz mieszkańców miast powyżej 500 tys. mieszkańców ocenia Antoniego Macierewicza jako najgorszego ministra obrony narodowej. Podobnie uważa co trzecia osoba o dochodzie nie przekraczającym 3000 zł, w wieku powyżej 50 lat, a także osoby z wyższym wykształceniem. Antoni Macierewicz jako najgorszy minister obrony narodowej jest częściej wskazywany również przez mieszkańców miast 200-499 tys. mieszkańców (35 proc.) i kobiety (34 proc.) - skomentował Piotr Zimolzak.

Czytaj więcej

Ogromny kredyt ministra Błaszczaka. Kto zapłaci za broń?

Badanie SW Research zostało przeprowadzone w dniach 1-2 sierpnia br., a więc nie były jeszcze znane szczegóły dotyczące wtargnięcia w polską przestrzeń powietrzną dwóch śmigłowców z Białorusi.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 1-2 sierpnia 2023 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

W XXI wieku funkcję ministra obrony narodowej sprawowało osiem osób. Od 2000 roku w rządzie Jerzego Buzka stanowisko to zajmował przyszły prezydent RP Bronisław Komorowski. Po wygranych przez SLD wyborach w 2001 roku, szefem MON był Jerzy Szmajdziński - zarówno w gabinecie Leszka Millera, jak i Marka Belki.

Cztery lata później, gdy po raz pierwszy do władzy doszło Prawo i Sprawiedliwość, resortem obrony kierował najpierw Radosław Sikorski (teraz w PO), a następnie Aleksander Szczygło, który w 2010 roku zginął w katastrofie smoleńskiej.

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Polityka
Prokuratura bada podpisy komitetu Pawła Tanajny. Ponad 50 osób do przesłuchania
Polityka
Sondaż: Polacy za zwiększeniem liczby podpisów przy rejestracji kandydata na prezydenta
Polityka
Wieloletni współpracownik „Rzeczpospolitej” otrzymał najwyższe odznaczenie państwowe
Polityka
Wybory do Sejmu, jeśli rządzący przegrają wybory prezydenckie? Znamy zdanie Polaków
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Polityka
Będzie nowe święto państwowe. Na pamiątkę krwawej niedzieli na Wołyniu
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne