W XXI wieku funkcję ministra obrony narodowej sprawowało osiem osób. Od 2000 roku w rządzie Jerzego Buzka stanowisko to zajmował przyszły prezydent RP Bronisław Komorowski. Po wygranych przez SLD wyborach w 2001 roku, szefem MON był Jerzy Szmajdziński - zarówno w gabinecie Leszka Millera, jak i Marka Belki.
Cztery lata później, gdy po raz pierwszy do władzy doszło Prawo i Sprawiedliwość, resortem obrony kierował najpierw Radosław Sikorski (teraz w PO), a następnie Aleksander Szczygło, który w 2010 roku zginął w katastrofie smoleńskiej.
W 2007 roku, po zwycięstwie w wyborach Platformy Obywatelskiej, szefem MON najpierw, przez cztery lata, był Bogdan Klich, a następnie przez taki sam okres Tomasz Siemoniak. Kolejna zmiana wiązała się z przejęciem władzy przez PiS. W 2015 roku ministrem został Antoni Macierewicz, w styczniu 2018 roku zmieniony po rekonstrukcji rządu przez Mariusza Błaszczaka. Obecny szef resortu obrony sprawuje swoją funkcję już od ponad 2000 dni, czyli najdłużej ze wszystkich ministrów w XXI wieku.
Czytaj więcej
Aż 60 proc. ankietowanych nie jest w stanie wybrać najlepszego ministra edukacji ostatnich 18 lat. Jeśli chodzi o najgorszego, niekwestionowanym liderem jest obecny szef resortu edukacji i nauki Przemysław Czarnek - wynika z sondażu przeprowadzonego przez SW Research dla „Rzeczpospolitej”.
Sondaż: Kto był najlepszym szefem MON w XXI wieku
Który z nich zapisał się w pamięci Polaków najlepiej, a który najgorzej? O to spytaliśmy w sondażu, przeprowadzonym dla „Rzeczpospolitej” przez agencję SW Research.