AfD znów rośnie. Tylko 4 pkt. proc. do lidera

AfD notuje wzrost poparcia – wg nowego sondażu może liczyć już na 22 proc. głosów. Niebezpiecznie zmniejsza przewagę do lidera rankingu.

Publikacja: 22.07.2023 17:58

Politycy AfD w Bundestagu: Tino Chrupalla, Alice Weidel i Bernd Baumann

Politycy AfD w Bundestagu: Tino Chrupalla, Alice Weidel i Bernd Baumann

Foto: Deutsche Welle/DPA

AfD zdobyła 22 proc. poparcia w nowym sondażu przeprowadzonym przez instytut badania opinii Insa dla gazety „Bild am Sonntag”. Oznacza to podwojenie wyniku tej skrajnie prawicowej partii w ciągu roku i wzrost o 2 pkt. proc. w stosunku do poprzedniego sondażu „BaS”.

Skrajna prawica pozostaje w Niemczech na drugim miejscu w rankingu poparcia dla partii, ale zbliża się do lidera, czyli centroprawicowej CDU/CSU. Centroprawica uzyskała w tym sondażu 26 proc. (spadek o 1 pkt. proc.) Poparcie dla ugrupowań rządzącej koalicji – SPD, Zielonych i FDP – pozostaje bez zmian i wynosi odpowiednio 18, 14 i 7 proc. Partia Lewica (Die Linke) zdobywa 8 proc. (spadek o 1 punkt).

Czytaj więcej

Niemiecka skrajna prawica działa na rzecz „kontrolowanego rozwiązania” UE

„Unia (CDU/CSU) pozostaje zdecydowanie najsilniejszą siłą, ale ma tylko 4 punkty procentowe przewagi nad AfD” – zauważa w „BaS” szef instytutu Insa Hermann Binkert. „Dystans ten jeszcze nigdy nie był tak mały.”

Sondaż poparcia dla partii instytut Insa przeprowadziła na zlecenie „Bild am Sonntag” w dniach 17-21 lipca 2023 r.  na próbie 1266 osób . Błąd wynosi +/- 2,9 pkt. proc. Respondenci odpowiadali na pytanie: Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, na kogo Pani/Pan oddał(a)by głos?

Czytaj więcej

AfD podbija kolejny wschodni land. Na razie w sondażach

AfD to partia skrajnie prawicowa, a w sprawach, na które szczególnie wrażliwi są Polacy – historii, II wojny, odpowiedzialności Niemiec – rewizjonistyczna i usprawiedliwiająca III Rzeszę. Politycy AfD są też nieustannie otwarcie antyunijni, głoszą skrajny gospodarczy liberalizm, atakowali rząd Angeli Merkel za politykę ograniczeń antycovidowych i sprzeciwiają się pomocy dla Ukrainy w jej walce z Rosją. Podejmują też działania wspierające Rosję.

Od kilku miesięcy systematycznie rośnie na fali społecznego niezadowolenia wzrostem cen, polityką energetyczną rządu czy migracją. Najpopularniejsza jest we wschodnich landach: w Turyngii, gdzie niedawno po raz pierwszy zdobyła władzę w starostwie i w mieście, jest już pierwszą siłą. Jednak nawet gdyby skrajnej prawicy udało się zdobyć pierwsze miejsce w wyborach parlamentarnych, nie ma szansy na rządzenie: inne partie stanowczo odrzucają możliwość koalicji z AfD, a w życiu publicznym otaczają tę partię „kordonem sanitarnym”.

Federalny Urząd Ochrony Konstytucji od dawna obserwuje AfD pod kątem prawicowego ekstremizmu: do ekstremistów zaliczył już jej młodzieżówkę i część działaczy.

Polityka
Izrael musi odpowiedzieć na atak Iranu. Netanjahu już to zapowiada
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Iran zajął statek towarowy w Cieśninie Ormuz. Izrael grozi konsekwencjami
Polityka
Niemiecka prasa o decyzji Sejmu: mały krok do liberalizacji aborcji
Polityka
Mateusz Morawiecki popiera powrót do kompromisu aborcyjnego. „Nie jestem naiwny”
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Obelgi, groźby i ataki. Samorządowcy rezygnują z polityki