Sondaż: Niemal połowa Polaków pozytywnie o marszu organizowanym przez PO i Tuska

"Jak ocenia Pani/Pan pomysł zorganizowania 4 czerwca przez PO i Donalda Tuska marszu 'przeciw drożyźnie, złodziejstwu i kłamstwu, za wolnymi wyborami'?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 06.05.2023 08:40

Donald Tusk

Donald Tusk

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

15 kwietnia Donald Tusk wezwał na Twitterze do udziału w organizowanym 4 czerwca marszu "przeciw drożyźnie, złodziejstwu i kłamstwu" oraz "za wolnymi wyborami i demokratyczną, europejską Polską".

4 czerwca przypada 34. rocznica pierwszych, częściowo demokratycznych wyborów do parlamentu w Polsce po II wojnie światowej. Wybory, będące następstwem porozumienia zawartego przy Okrągłym Stole, doprowadziły do powstania rządu Tadeusza Mazowieckiego, który rozpoczął przemiany demokratyczne w Polsce.

Czytaj więcej

Maj w polityce będzie gorący. W połowie miesiąca konwencja PiS, PO stawia na marsz

Wezwanie do udziału w marszu podzieliło liderów opozycji. Udział w marszu zapowiada Nowa Lewica i jej przewodniczący, Włodzimierz Czarzasty. Szymon Hołownia, lider Polski 2050 zapowiedział w RMF FM, że nie weźmie udziału w marszu ponieważ tego dnia będzie przebywał poza Warszawą. Z kolei Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL mówił, że na marszu 4 czerwca będą "członkowie i sympatycy PSL", ale nie zadeklarował, że sam na nim będzie mówiąc, iż PSL szykuje na 4 czerwca "niespodziankę".

Udział w marszu zadeklarował były prezydent, Lech Wałęsa. Z kolei inny były prezydent, Bronisław Komorowski, w przeszłości polityk PO skrytykował pomysł organizowania marszu ponieważ - jak mówił w rozmowie z "Wprost" - "piękna rocznica pokonania komunizmu przy użyciu kartki wyborczej, staje się źródłem konfrontacji i przedmiotem rywalizacji sił demokratycznych, a nie sygnałem świadczącym o sile wspólnoty demokratycznej w naszym kraju".

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy jak oceniają pomysł przedstawiony przez Donalda Tuska.

Na pytanie o ocenę marszu 44,6 proc. respondentów odpowiedziało, że ocenia go "pozytywnie".

20,1 proc. uczestników sondażu oceniło pomysł zorganizowania marszu negatywnie.

15,9 proc. ankietowanych zadeklarowało obojętność wobec marszu.

Z kolei 19,4 proc. respondentów nie słyszało o tym pomyśle.

- Pozytywnie do pomysłu częściej odnoszą się mężczyźni (48%) niż kobiety (42%). Organizację marszu za dobry pomysł uważa częściej niż co druga osoba z wykształceniem wyższym (52%) i niewiele niższy odsetek respondentów, którzy skończyli 50 lat (49%). Pozytywne zdanie o marszu częściej niż pozostali wyrażają respondenci o dochodach przekraczających 5000 zł netto (57%) i mieszkańcy miast liczących od 100 tys. do 199 tys. osób (56%) - komentuje wyniki badania Małgorzata Bodzon, senior project manager w SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 2-4 maja 2023 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.15 kwietnia Donald Tusk wezwał na Twitterze do udziału w organizowanym 4 czerwca marszu "przeciw drożyźnie, złodziejstwu i kłamstwu" oraz "za wolnymi wyborami i demokratyczną, europejską Polską".

4 czerwca przypada 34. rocznica pierwszych, częściowo demokratycznych wyborów do parlamentu w Polsce po II wojnie światowej. Wybory, będące następstwem porozumienia zawartego przy Okrągłym Stole, doprowadziły do powstania rządu Tadeusza Mazowieckiego, który rozpoczął przemiany demokratyczne w Polsce.

Pozostało 87% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Poseł Polski 2050 o głosowaniach dotyczących aborcji. "Nie można mieć pretensji do Romana Giertycha"
Polityka
Ambasador chce prawie milion złotych rekompensaty. Co na to ministerstwo?
Polityka
Hołownia chce rekordowych pieniędzy dla Sejmu
Polityka
Adam Bielan: Jeśli wygra Trump, Tusk nie będzie miał wstępu do Białego Domu
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Polityka
Joe Biden rezygnuje. Donald Tusk mówi o najtrudniejszej decyzji w życiu