Kukiz: Jestem w stanie dogadać się i z Konfederacją, i z Biedroniem

Paweł Kukiz zadeklarował, że może nie wystartować w najbliższych wyborach parlamentarnych. W rozmowie z RMF FM oświadczył, że w nowym Sejmie byłby w stanie porozumieć się zarówno z Konfederacją, jak i z Lewicą - pod warunkiem, że partie te zaakceptowałyby jego postulaty, które głosi od kampanii z 2015 r.

Publikacja: 14.04.2023 14:53

Paweł Kukiz

Paweł Kukiz

Foto: PAP/Leszek Szymański

W czwartek wieczorem Sejm odrzucił wniosek o wotum nieufności wobec ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka (PiS). Przeciw odwołaniu ministra było 231 posłów, za - 218. Jedynym posłem, który wstrzymał się od głosu, był Paweł Kukiz.

W piątek lider Kukiz'15 był w RMF FM pytany o głosowanie. - Mam zdanie (ws. ministra edukacji - red.), ale deklarowałem, że nie będę głosował wspólnie z Prawem i Sprawiedliwością - powiedział.

Czytaj więcej

Solidarna Polska: Paweł Kukiz musi oddać cztery miliony złotych

Kukiz: Czarnek mnie przekonał

Posłowi przypomniano, że już raz głosował przeciwko odwołaniu Czarnka ze stanowiska. - Ale wtedy obowiązywała umowa. W lipcu 2021 roku obowiązywała umowa, gdzie wspieram większość parlamentarną, wspieram rząd. Natomiast później zadeklarowałem, że od października (2022 r. - red.) przestaję głosować z PiS-em do czasu głosowaniu ws. sędziów pokoju - mówił Kukiz.

- Początkowo chciałem zagłosować za wotum, za odwołaniem (Czarnka - red.), ale w trakcie wystąpienia pana ministra zmieniłem zdanie i się wstrzymałem, bo było to dosyć przekonujące - dodał poseł. Tłumaczył, że wystąpienie ministra edukacji go przekonało. - A druga sprawa - wiem, że pan minister przed głosowaniem zadeklarował, że wprowadzą do szkół dwie godziny nauki o demokracji bezpośredniej, o partycypacji obywatela w życiu państwa - podkreślił.

"Tyle kosztuje Kukiz"

W RMF FM padło też pytanie, "ile kosztuje Paweł Kukiz?", w kontekście doniesień Wirtualnej Polski, która podała, że Fundacja "Potrafisz Polsko!", w której radzie zasiada Paweł Kukiz, otrzymała decyzją premiera Mateusza Morawieckiego (wiceprezesa PiS) 4,3 mln zł dotacji. Fundacja otrzymała środki na realizację zadania "Instytut Demokracji Bezpośredniej" niedługo po tym, jak Paweł Kukiz mówił w jednym z wywiadów, że nie ma pieniędzy na działalność polityczną.

Czytaj więcej

Start z list PiS? Kukiz ujawnia, jakie warunki postawi Kaczyńskiemu

- Kukiz kosztuje: ordynacja mieszana, referenda, antykorupcja, antysitwa, zniesienie immunitetów. Tyle kosztuje Kukiz - powiedział w piątek lider Kukiz'15. Pytany o swą deklarację z czasów wyborów prezydenckich z 2015 r. Kukiz zadeklarował, że "pieniędzmi czy spółkami" nikt nie jest w stanie go kupić.

Kukiz wystartuje z list PiS?

Poseł był też pytany o warunki swego ewentualnego startu w najbliższych wyborach parlamentarnych z list PiS. Wymieniając uchwalenie ustawy antykorupcyjnej odparł, że część warunków została już przez PiS spełniona. - Prezes Kaczyński spełnił wszelkie absolutnie warunki. Dzisiaj będzie głosowanie nad ustawą o referendach lokalnych, obniżającą próg frekwencyjny w referendach merytorycznych i przy odwoływaniu wójtów (burmistrzów i prezydentów miast - red.) - dodał Paweł Kukiz. Ocenił, że po wejściu tej ustawy w życie samorządowcy będą musieli "starać się rządzić tak i działać na korzyść obywateli, tak działać na co dzień, by do referendum nie dopuścić".

Kolejnym warunkiem, mówił Kukiz, jest zagłosowanie przez PiS za ustawą o sędziach pokoju.

Czytaj więcej

Miliony dotacji dla fundacji związanej z Kukizem. Decyzja Morawieckiego

Ustawie o sędziach pokoju sprzeciwia się tworząca z PiS koalicję Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry. - Minister Ziobro nie jest z PiS-u. Ja podpisywałem umowę z prezesem Kaczyńskim i z PiS - skomentował w RMF FM Kukiz. Zaznaczył, że wprowadzenie sędziów pokoju znajduje się także w programie PSL (przed wyborami parlamentarnymi w 2019 r. PSL i Kukiz'15 zawarły porozumienie programowe).

- Jeśli PSL skrewi, a Ziobro się uprze przy swojej postawie, a prezes Kaczyński z Prawem i Sprawiedliwością zagłosują za sędziami, to otwiera mi to drogę do rozmów o warunkach współpracy w kolejnej kadencji - mówił w RMF FM Kukiz.

Dopytywany przyznał, że obecnie jest jeden warunek możliwości jego startu z list PiS - uchwalenie ustawy o sędziach pokoju. - Tak, reszta jest spełniona - powiedział, wymieniając przepisy dotyczące sprzedaży żywności przez rolników oraz medycznej marihuany.

Kukiz może nie wystartować w wyborach

Paweł Kukiz był też w piątek pytany, czy po wyborach parlamentarnych "dogadałby się z Konfederacją". - Jak byłem w stanie dogadać się z PSL-em czy z PiS-em, to jestem w stanie dogadać się i z Konfederacją, i z Biedroniem. A cóż to ma za znaczenie? Chodzi tylko o to, by dali więcej postulatów - odparł.

Dopytywany, czy "nie przeszkadzałaby mu" koalicja z Konfederacją, powiedział: - Mnie koalicja ani z Konfederacją, ani z panem Biedroniem, ani z PSL-em, ani z SLD, z nikim nie przeszkadzałaby pod jednym warunkiem, że współkoalicjant akceptuje postulaty, o których mówię od 2015 roku.

Kukiz zadeklarował, że ostateczna decyzja w sprawie jego ewentualnego startu z list PiS zapadnie po głosowaniu w sprawie sędziów pokoju w Sejmie. Na uwagę, że do głosowania może nie dojść, poseł powiedział w RMF FM: - No to po prostu nie będę startował w wyborach.

- Jeżeli ta ustawa nie będzie głosowana, nie będę brał udziału w wyborach - oświadczył Kukiz.

W czwartek wieczorem Sejm odrzucił wniosek o wotum nieufności wobec ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka (PiS). Przeciw odwołaniu ministra było 231 posłów, za - 218. Jedynym posłem, który wstrzymał się od głosu, był Paweł Kukiz.

W piątek lider Kukiz'15 był w RMF FM pytany o głosowanie. - Mam zdanie (ws. ministra edukacji - red.), ale deklarowałem, że nie będę głosował wspólnie z Prawem i Sprawiedliwością - powiedział.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
podcast
Impulsywne zakupy Błaszczaka. Dlaczego NIK skrytykowała MON z czasów rządu PiS
Polityka
PiS i Suwerenna Polska połączą się przed wyborami prezydenckimi? Nieoficjalne doniesienia
Polityka
Poseł Dariusz Matecki zrzekł się immunitetu. Chodzi o sprawy związane z kampanią
Polityka
Sondaż: Ponad połowa Polaków nie chce wzywania Ziobry przez komisję ds. Pegasusa
Polityka
Czerwona kartka od NIK dla Błaszczaka. Druzgocący raport dla byłego szefa MON
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży