Jest już nowa partia Magdaleny Sroki i Michała Kołodziejczaka

Sąd zarejestrował wspólną inicjatywę Porozumienia i Agrounii, która działaczom tych środowisk ma umożliwić wejście do Sejmu.

Publikacja: 24.03.2023 03:00

– Będzie dwóch równorzędnych liderów – podkreśla Magdalena Sroka.

– Będzie dwóch równorzędnych liderów – podkreśla Magdalena Sroka.

Foto: PAP/Piotr Nowak

Ruch Społeczny – tak nazywa się najnowsza partia polityczna w Polsce. Jak ustaliła „Rzeczpospolita”, 15 marca zarejestrował ją warszawski sąd. To spełnienie zapowiedzi prezesów Porozumienia Magdaleny Sroki i Agrounii Michała Kołodziejczaka o uruchomieniu wspólnego projektu politycznego.

Swoją współpracę oba środowiska ogłosiły na początku lutego. Magdalena Sroka poinformowała wówczas, że otrzymała „zielone światło” od zarządu krajowego swojej partii na współpracę z Agrounią.

Współpraca ze środowiskiem, znanym dotąd z ostrych protestów rolniczych, okazała się nie do zaakceptowania dla części działaczy byłej partii Jarosława Gowina. Porozumienie opuścili m.in. poseł Michał Wypij i rzecznik partii Jan Strzeżek. Mimo to współpraca Agrounii z Porozumieniem się rozwija. Liderzy ugrupowań podpisali w połowie lutego w Sejmie deklarację ideową, zawierającą siedem punktów, m.in. usprawnienie instytucji publicznych, zwiększenie bezpieczeństwa żywnościowego i wprowadzenie bardziej skutecznej polityki demograficznej.

Czytaj więcej

Strzeżek: Kandydowanie z listy Polski 2050? Nic mi na ten temat nie wiadomo

Sroka i Kołodziejczak zapowiedzieli też budowę wspólnej partii. I to już udało im się osiągnąć. Z naszych informacji wynika, że partia, zarejestrowana właśnie przez sąd, będzie miała charakter parasolowy, co oznacza, że wciąż będą działały zarówno Porozumienie, jak i Agrounia.

Jej utworzenie w praktyce służy ominięciu przepisu o progu wyborczym 8 proc. dla koalicji. Dzięki stworzeniu wspólnej partii obowiązywał będzie próg 5 proc. Podobny zabieg umożliwił wejście w 2019 roku do Sejmu Konfederacji, która również jest parasolową partią dla kilku formacji.

Czytaj więcej

Głosy warte miliony. Koalicje nie opłacają się finansowo

Na razie we władzach nowo utworzonej partii znajdują się tylko przedstawiciele Agrounii, a jej prezesem jest Michał Kołodziejczak. To się jednak ma zmienić. – Rejestracja partii była rozpoczęta bardzo szybko na początku rozmów z Porozumieniem. Udało się ją skutecznie zakończyć i to jest najważniejsze. Teraz ustalamy pozostałe szczegóły – mówi nam Michał Kołodziejczak.

Dodaje, że partia będzie miała dwóch lub dwoje współprzewodniczących. – Na tę chwilę oczywiste jest to, że będzie to Michał Kołodziejczak i Magdalena Sroka – informuje Kołodziejczak. Podobnie mówi nam szefowa Porozumienia. – Będzie dwóch równorzędnych liderów – podkreśla Magdalena Sroka.

Modyfikacji mogą ulec nie tylko władze partii, ale też jej nazwa. Z wcześniejszych przecieków medialnych wynikało, że ma być dłuższa od tej, zgłoszonej w sądzie, i brzmieć Ruch Społeczny Polska XXI wieku. Czy rzeczywiście nazwa zostanie rozszerzona? Na razie liderzy Ruchu Społecznego tego nie ujawniają. – Nowy szyld zaprezentujemy podczas konwencji, która odbędzie się już lada chwila – mówi Magdalena Sroka.

Konwencja, planowana jeszcze na początek wiosny, jest na razie najważniejszym wydarzeniem organizowanym przez sojusz Porozumienia i Agrounii. Liderzy i działacze obu ugrupowań intensywnie spotykają się też w terenie. Np. w czwartek byli na Europejskim Forum Rolniczym w Jasionce pod Rzeszowem, a na najbliższe dni mieli zaplanowane spotkania w Miechowie pod Krakowem i w Radomiu.

Cel? Wejście do Sejmu. I choć obecnie większość sondaży umiejscawia tę inicjatywę pod progiem wyborczym, jej liderzy twierdzą, że poparcie jest niedoszacowane, o czym ma m.in. świadczyć zainteresowanie wśród wyborców spotkaniami w całej Polsce i panująca na nich atmosfera. – Co do progu, to nie mam wątpliwości, że przekroczymy na pewno i ten wyższy, 8-procentowy. Idziemy do wyborów po to, żeby zdobyć jak najlepszy wynik, który pokaże, że bez nas nie będzie nikt rządził – mówił w lutym Michał Kołodziejczak.

Polityka
Budka o "lex Tusk": Kto zasiądzie w komisji powinien odpowiadać karnie
Polityka
Opozycja o decyzji prezydenta: "Poddany prezesa", "bolszewicki sąd kapturowy"
Polityka
Prezydent Andrzej Duda podpisuje ustawę "lex Tusk" i kieruje ją do TK
Polityka
Fotyga: Komisja ds. rosyjskich wpływów powinna być przedmiotem zgody politycznej
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Polityka
Roman Giertych do Senatu? Poseł PO: W polskiej tradycji kulturowej mamy Kmicica
Polityka
Kwaśniewski o „lex Tusk”: Wpisuje się w logikę Putina czy Łukaszenki