Książę William z wizytą w Polsce. Spotkał się z prezydentem Dudą

Książę William w środę rozpoczął niezapowiedzianą wizytę w Polsce. Brytyjski następca tronu spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą.

Aktualizacja: 23.03.2023 11:54 Publikacja: 22.03.2023 18:00

Książę William podczas spotkania z polskimi i brytyjskimi żołnierzami na terenie 3. Podkarpackiej Br

Książę William podczas spotkania z polskimi i brytyjskimi żołnierzami na terenie 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w Rzeszowie

Foto: PAP/Darek Delmanowicz

- Proszę pamiętać, że i dwór brytyjski i my, jako dyplomacja, nie zawsze działamy w tej logice, w której działają media. My chcemy, aby ta wizyta przeszła jak najbardziej bezpiecznie, jak najbardziej przyjaźnie, budująco polsko-brytyjskie relacje - mówił w czwartek Marcin Przydacz, szef Biura Polityki Międzynarodowej w kancelarii prezydenta, pytany o to dlaczego wizyta była utrzymywana w tajemnicy.

W czwartek William złożył wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Po złożeniu wieńca William udał się do Pałacu Prezydenckiego, gdzie spotkał się z prezydentem, Andrzejem Duda.

Samolot rodziny królewskiej w środę po południu wylądował na lotnisku w podrzeszowskiej Jesionce. 

Czytaj więcej

Przydacz o wizycie księcia Williama: Nie przyjechał z "darami"

- Nasze narody łączą silne więzi. Dzięki naszej współpracy na rzecz wspierania narodu ukraińskiego i jego wolności, która jest również naszą i waszą wolnością, te więzi stają się jeszcze silniejsze - powiedział książę William.

Następca tronu przekazał, że "chce osobiście podziękować polskim i brytyjskim żołnierzom współpracującym w bliskim i niezwykle ważnym partnerstwie".

- Chcę również złożyć hołd inspirującej postawie Polaków. Otworzyliście swoje serca dokładnie tak, jak otworzyliście swoje domy - powiedział.

- Dlatego dziś po południu odwiedziłem Rzeszów, aby spotkać się ze stacjonującymi tam oddziałami i wysłuchać ich historii oraz wyrazić uznanie dla ich służby. Jestem poruszony ich pasją i wspólną determinacją w obronie naszej wspólnej wolności - dodał.

Czytaj więcej

Problem z księciem Harrym

Na Podkarpaciu stacjonują brytyjscy żołnierze z pułku Queen's Royal Hussars. Po wylądowaniu w Polsce książę William odwiedził medyczne centrum tranzytowe i jednostkę wojskową w Rzeszowie, spotkał się też z brytyjskimi i polskimi żołnierzami. 

W środę książę udał się do punktu pobytowego dla uchodźców w Warszawie, aby zobaczyć na własne oczy jak przebiegają działania humanitarne. Wraz z Rafałem Trzaskowskim, prezydentem Warszawy, książę Walii odwiedził punkt dla uchodźców przy ul. Wołoskiej.

Pierwsza wizyta w Polsce

Czytaj więcej

Książę William w Polsce. Wizyta ma związek z deklaracją Londynu ws. myśliwców?

Do pierwszej oficjalnej wizyty księcia i księżnej Cambridge doszło w lipcu 2017 roku. Parze podczas wizyty towarzyszyli dzieci: książę George i księżniczka Charlotte.

Księżna odwiedziła m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie odbyło się spotkanie z polskimi i brytyjskimi weteranami II Wojny światowej.

Para spotkała się również z przedsiębiorcami w wieżowcu Warsaw Spire,  gdzie odbyły się rozmowy dotyczące min.: współpracy startupów z obu krajów. Odwiedzili także były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Stutthof w Sztutowie i Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku.

Polityka
Tajwan. Najważniejszy front Ameryki
Polityka
Jest decyzja. Były bliski współpracownik Trumpa chce być prezydentem USA
Polityka
Le Pen kochała Putina. Kłopot dla Morawieckiego
Polityka
McCarthy wychodzi z cienia. Uchronił USA przed bezprecedensowymi zawirowaniami gospodarczymi
Polityka
Przewodniczący Dumy wzywa do śledztwa w sprawie zabójstw żołnierzy Armii Czerwonej w Polsce
Polityka
Przeciwnicy dostaw broni próbowali wygwizdać Scholza. Stanowcza odpowiedź kanclerza Niemiec